ארבו לשר לנדאו בחוף: "די לגזל מהציבור!" | nrg

 

יאיר קראוס | 20.11.14 | nrg

לכתבה המקורית: www.mat.co.il/8sj

מארב לשר התיירות: כשהשר עוזי לנדאו הגיע הבוקר לסיור בחוף הים בפלמחים, כדי לבחון הקמת כפר תיירות ונופש פרטי ברצועת החוף, חיכו לו עשרה פעילי "מגמה ירוקה" ו"הפורום הישראלי לשמירה על החופים" – עם שלטים, סיסמאות וקריאות נגד הבנייה המתוכננת במקום.

מיכל שוקרון, רכזת קמפיינים ב"מגמה ירוקה", סיפרה ל-nrg: "השר לנדאו הגיע לכאן היום כדי לבחון אם לאשר את הקמת המלון, ואנחנו התייצבנו מולו כדי להשמיע את קולם של יותר ממאה אלף תושבים שחתמו על עצומה נגד בנייה בחוף האהוב הזה והפקעתו מהציבור".

צילום: מגמה ירוקה

ההפגנה בחוף פלמחים צילום: מגמה ירוקה

לדברי שוקרון, השר לנדאו ניסה להסביר להם כי הוא מעוניין לפתח תיירות במחירים סבירים, "אבל אנחנו לא מוכנים לזה. החוף שייך לציבור ואסור לקחת אותו. אנחנו מתכוונים להמשיך לשים אותו על המוקד בכל פרויקט שבו הוא פועל לטובת היזמים ולא לטובת הציבור".

טרם התקבלה תגובת השר לנדאו או תגובת משרד התיירות.

ארגוני הסביבה הפועלים נגד הבנייה בחוף, ובהם גם החברה להגנת הטבע וארגון "אדם טבע ודין", מתמקדים בניסיון להחיל גם באופן רטרואקטיבי את התיקון משנת 2004 לחוק החופים, הקובע כי אין לבנות במרחק של 100 מטר מקו המים, ועד 300 מטר מקו המים נדרש אישור מוועדה מיוחדת לבנייה בחופים.

הצרה בחוק החופים, לדברי הפעילים הסביבתיים, היא שהוא עוסק בתוכניות בנייה שהוגשו לאחר שנת 2004: תוכניות בנייה שאושרו לפני כן לא שונו והיזמים יכולים לבנות כאוות נפשם למרות שהחוק היום אוסר זאת. "היזמים מנצלים את זה, ועושים הכל כדי לקדם תוכניות בנייה ישנות לפני שנעלה את התיקון לחוק בדצמבר בכנסת", מוסיפה שוקרון.

לפי סקר של מכון שריד שנערך בשביל "מגמה ירוקה" בחודש יוני, רוב מוחלט בציבור (82 אחוזים) מאמינים שאין צורך בבניית בתי מלון נוספים על חופי ישראל, ושאין להתיר בחוק בנייה במרחק 300 מטר מקו המים. חוף פלמחים לא לבד: לא פחות מ-52 תוכניות בנייה ישנות, שאושרו לפני התיקון לחוק, עשויות להיבנות בחופי הארץ.

שר התיירות עוזי לנדאו אמנם היה היוזם הראשון של חוק החופים המקורי משנת 1999 אך ארגוני הסביבה טוענים כי יש להתאים את החוק למציאות כיום. בסוף חודש דצמבר צפויה לעלות להצבעה בוועדת השרים לחקיקה הצעת תיקון לחוק החופים, הקובעת שהחוק יחול גם רטרואקטיבית, ומונעת מתוכניות בנייה ישנות לפגוע בחופים.