ארגוני סביבה נגד אקוניס: "ניצול ציני של הציבור" | יאיר קראוס

יאיר קראוס | 2/4/2015

בעקבות הכרזתו של אקוניס על פתיחתה של שמורה עברונה, טוענים פעילים סביבתיים כי מדובר בספין פוליטי שנועד להבטיח את בחירתו לתפקיד השר לאיכות הסביבה. "משמש כ'עלה התאנה' של נתניהו"

לכתבה המקורית

סגן השר להגנת הסביבה אופיר אקוניס הכריז היום (ה') כי שמורת עברונה נפתחה למבקרים. אלא שמבדיקה שנערכה על ידי nrg, עולה כי השמורה פתחה את שעריה בפני המבקרים שבועות ספורים לאחר אסון דליפת הנפט, באזור שלא נפגע כלל. במקביל, טוענים גורמים ברשות הטבע והגנים כי מימדיו האסון האקולוגי, מונעים את האפשרות להעריך מתי יסתיימו עבודות השיקום בשמורה.

אקוניס מונה כסגן השר להגנת הסביבה בסמוך לאסון הנפט בשמורה. בעקבות בדיקה שביצע משרדו, בה התברר כי לא נמצאו מזהמים החורגים מהתקן באזור עברונה, החליט אקוניס על פתיחת השמורה לציבור הרחב. אלא שנראה שהכרזתו של סגן השר, היא חלק מניסיון לזכות בתפקיד השר להגנת הסביבה בממשלה החדשה, עליו מתמודדת גם מפלגת "כולנו".

אלעד הוכמן, רכז קשרי ממשלה בארגון "מגמה ירוקה", התייחס לפרסומים: "אקוניס רוצה להיות שר ולכן הוא היה מוכן מייד לאחר האסון הקשה להיות 'עלה התאנה' של נתניהו. לכן הוא קיבל את מינוי סגן השר לאחר שפרץ התפטר, ובתמורה הוא מצפה לקבל כעת את תיק הגנת הסביבה. לבוא ולפתוח את השמורה בערב החג ולהזמין את הציבור זה ניצול ציני של הציבור" אמר.

"ניסיון לזרות מלח בעיני הציבור"

גורמים המעורים בנושא אמרו ל-nrg כי החלק שנפתח לציבור, אושר לכניסת מבקרים כחודש לאחר הדליפה שאירעה בדצמבר 2014, משום שהוא כלל לא נפגע מדליפת הנפט, בשעה שהכניסה לאזור המזוהם, אליו נשפכו מיליוני ליטרים של נפט – אסורה. לדבריהם, מדובר במצג שווא שנועד להטעות הציבור.

"שמח לבשר על פתיחת השמורה", אופיר אקוניס:

"המשרד להגנת הסביבה אפילו לא פרסם את המסקנות הראשוניות של תחקיר האירוע. הוקמה ועדת חירום בכנסת בראשות ח"כ זבולון כלפה והם לא עשו דבר. נתניהו קורא למטיילים לבא ולטייל בשמורה כאילו לא קרה בה דבר  וזה הזוי", אמר כלפה, שהתייחס לדברים שאמר הבוקר ראש הממשלה.

לדבריו, "הסוגיה של הפגיעה האקולוגית הקשה היא משמעותית. יקחו עשרות שנים רבות עד שנראה שיקום של הקרקע, וזה ניסיון לזרות מלח בעיני הציבור. היום רואים בשמורה עדויות לזיהום ולדליפות נפט שהתרחשו בעבר ושקצא"א לא דיווחה עליהם.

"למעשה מה שמנסים לעשות כעת במשרד להגנת הסביבה הוא להסתיר את האמת מהציבור, ולומר: 'תראו כמה אנחנו מדהימים ומושלמים ויודעים לתקן דליפה עצומה של מליוני ליטרים של נפט' במקום לחשוף את הנזקים האמתיים וללמוד מהאסון שנגרם בידי אדם. זה בעיניי ניצול ציני ומזעזע של הדברים".

"מוקדם לקבוע מתי השמורה תחזור למצב שלפני האסון"

גורמים ברשות הטבע והגנים, טוענים אף הם כי הפרסום על שיקומה המהיר של השמורה, נובע מרצונו של אקוניס להתמנות לשר להגנת הסביבה. "השמורה נמצאת כעת בשיקום, ומוקדם לקבוע מתי תוכל לחזור למצב בו הייתה לפני האסון. חשוב להדגיש כי האזורים שנפגעו משמעותית בדליפה לא נפתחו למבקרים".

שמורת עברונה נמצאת כ- 20 ק"מ צפונית לאילת ומשתרעת על כ-40 קמ"ר בערבה הדרומית. השמורה הייחודית מקיימת מגוון מיני צמחים, בעלי חיים נדירים ושרידים ארכיאולוגיים בני 1,200 שנים. במהלך האסון זרמו כחמישה מיליון ליטרים של נפט גולמי מצומת באר אורה אל עבר שמורת עברונה, כשסך הכל נפרש תוואי הזיהום על פני שבעה קילומטרים. חקירה פלילית שנפתחה על ידי המשטרה הירוקה במשרד להגנת הסביבה נמצאת בעיצומה.

במשרד להגנת הסביבה דחו את הטענות שהועלו על ידי ארגוני הסביבה ומבהירים כי ההנחיות שללו את דבר קיומו של זיהום אוויר אך לא התייחסו למצב הקרקע. בלשכתו של סגן השר להגנת הסביבה אופיר אקוניס סירבו להגיב לטענות.