ביהמ"ש דן בסגירת מכל האמוניה בחיפה

נעה שפיגל וירדן סקופ

אלפים הפגינו מחוץ לאולם במחאה על דחיית סגירתו של המתקן, ובניגוד לעמדת משרד החינוך, תלמידי בתי ספר באזור שבתו עד 12:00. נציג היועמ"ש: תומכים בסגירת המתקן.

לכתבה המקורית לחצו כאן

נתנאל אמרה בדיון כי מכל חוות הדעת שהובאו בפניה עולה שקיים סיכון "שקיימת הסתברות כלשהי לכך שיקרה איזה תרחיש שבו תדלוף אמוניה". היא הוסיפה כי "ההבדל ההוא בהערכה מה תרחיש הסבירות… אפילו אם אקבל סבירות נמוכה מאוד, זה לא אפס. הסבירות קיימת".

בהמשך שאלה נתנאל את בנקל מה הערכה לגבי מספר נפגעים במקרה של דליפה. בנקל השיב כי "הסכנה הזאת לא שונה במהותה מכך שתהיה דליפה בבתי זיקוק". הוא הוסיף כי "האמוניה היא לא החומר המסוכן ביותר", והסביר כי חלופה שעלתה, להשתמש בחומצה חנקתית, מסוכנת גם כן. בנקל אמר בדיון כי החברה תסכים לחלופות, אבל הוסיף כי עד עתה, "אף אחד לא הציג חלופה אמיתית".

פרקליט מחוז חיפה בתחום האזרחי, עו"ד איתן לדרר, שייצג את עמדת היועץ המשפטי לממשלה, הדגיש בדיון כי "האינטרס היחיד שמשרדי הממשלה ביקשו שנעמוד עליו כאן בדיון הוא השיקול הבטיחותי של ריקון המכל, בצורה מבוקרת, שתמנע סכנה".

באולם בית המשפט, שהיה מלא עד אפס מקום, נכחו ראש העיר יונה יהב, פרופסור אהוד קינן ופרופסור דן שכטמן. עורכת הדין ענבל בן ארי, המייצגת את העירייה, שהגישה את העתירה, אמרה כי "לא צריך 90 יום לריקון המכל", והוסיפה כי "אין לאפשר הזנה נוספת של המכל. פעולה כזאת היא הימור על חיי אנשים".

עוד אמרה בן ארי: "אנחנו יודעים לומר בוודאות מוחלטת שהעסק הזה מייצר מסוכנות מיידית וממשית שמחייבת את סגירתו. בכל הנוגע למכל, דו"ח ועדת המומחים גילה כי קיימים כשלים חמורים במצבו, תחזוקתו ובדיקתו, באופן העלול להביא להתבקעותו וקריסתו המיידית, ועל כן מתחייבת השבתתו לאלתר, ריקונו וייבושו".

לפני כשבועיים הורה בית המשפט לעניינים מקומיים בחיפה לחברת חיפה כימיקלים לרוקן את מכל האמוניה בתוך עשרה ימים ומתח ביקורת על האופן שבו טיפלו רשויות המדינה בסוגייה. בשבוע שעבר הוציאה השופטת צו עיכוב ביצוע לריקון המכל בעקבות הגשת הערעור.

בהפגנה שארגנה עיריית חיפה מול הדיון השתתפו אלפי בני אדם, שמחו נגד השארת המכל בעיר. ליהי שחר ברמן, מובילת "מגמה ירוקה" בחיפה אמרה כי "אמוניה תחילה. יש כאן הוכחה שכשראש עיר רוצה הוא יכול. אנחנו מקווים שזו סנונית ראשונה בדרך לנקות את מפרץ חיפה מריכוז החומרים המסוכנים והמסרטנים". תושבת חיפה יעל שינער הוסיפה: "לחיפה נמאס להיות פח הזבל של המדינה. החיפאים התעוררו, אנחנו נושמים וחיים פה כל תקלה".

ח"כ יעל כהן פארן (המחנה הציוני) אמרה בהפגנה כי "מרגש לראות פה כל כך הרבה אנשים, שבאו להגיד בצורה ברורה שאנחנו לא רוצים את המכל כאן. אנחנו חושבים על החיים שלנו קודם כל". כהן פארן הוסיפה כי "הצעדים של ראשי הערים יכולים להיות יותר דרמטיים, כמו שיונה יהב עשה. הם צריכים לפעול בנחישות יחד נגד האמוניה, וגם נגד שאר תחלואי המפרץ; מכלי הדלק. הכל כאן פצצה מתקתקת".

ח״כ קסניה סבטלובה (המחנה הציוני) אמרה: "הגעתי היום להפגנה בחיפה כמזדהה, ובייחוד כמעריכה ותומכת בפעילות ופעילים מסורים, שעשו לילות כימים ופעלו כנגד מערכות עוצמתיות שניסו להשתיק את מחאת התושבים לזכות לחיים נטולי סכנה בסדר גודל של פצצת אטום".

בתוך כך, מועצת התלמידים והנוער הארצית השביתה היום את הלימודים עד השעה 12:00 בכיתות ז'-יב' בבתי הספר ברשויות הסמוכות למכל, במחאה על דחיית סגירתו של המתקן. זאת בניגוד לעמדת משרד החינוך.

הרשויות שבהן הושבתו הלימודים הן חיפה, קרית אתא, קרית מוצקין, קרית ביאליק, קרית ים, נשר, טירת כרמל והמועצה האזורית זבולון. התלמידים הצטרפו להפגנה מול בית המשפט המחוזי בעיר בזמן הדיון בערעור.