דרישה מהשר להגנת הסביבה: “עזור למנוע את אסון האמוניה הבא” | אור החסידות

 

הרש קלרנס |  ט״ז במרחשון תשע״ה | אור החסידות

לכתבה המקורית: www.mat.co.il/8ex 

בעקבות דליפת האמוניה בעמק חפר מתעוררים תושבי חיפה במשנה מרץ ודחיפות למנוע את האסון הפוטנציאלי הבא.

המאבק נגד מיכל האמוניה וחומרים מסוכנים נוספים במפרץ חיפה עלה לכותרות לאחר מלחמת לבנון השניה, אז התברר כי המיכלים אינם ממוגנים ולולי היה נופל טיל על אחד המכלים היה מתרחש אירוע קטסטרופלי ח”ו. הפעילים מדגישים כי במקרה של מפרץ חיפה ובשל הקרבה לאזור מגורים גדלים הסיכונים בהרבה, לדוגמה המחשתית מצויינת העובדה כי מכלי האמוניה בחיפה מכילים 12,000 טון של אמוניה לעומת 60 טון שהיו במיכל בעמק חפר- זה הבדל עצום שמראה את גודל הסיכון.

האבסורד הוא שההחלטה בעניין פינוי מיכל האמוניה בחיפה כבר אושרה רק שהביצוע מתעכב, ארגוני הסביבה דורשים לדעת מתי יתקיים הדיון הדחוף בועדת הפנים והסביבה על דוח ועדת המשנה,בראשותו של דב חנין, למרות שנקבע לחודש נובמבר ומדוע השר להגנת הסביבה לא מעלה את עניין מפרץ חיפה או מגיב לפניותיהם החוזרות ונשנות בעקבות האסון בעמק חפר.

הגב’ שריד, ראש תא “מגמה ירוקה” במכמורת : “כתושבת הקריות המתגוררת היום בעמק חפר, אני מזועזעת מהתעלמות הרשויות מהסכנה שעשויה לגבות מעל ל-17,000 קורבנות בנפש. קיבלנו טעימה קטנה מהאסון שמחכה מעבר לפינה, אנו דורשים להוציא את החומרים המסוכנים מהמפרץ לאלתר.

“חמור מכך, בימים אלה דנים בתכנית להקמת נמל נוסף במפרץ בו מתוכנן להיבנות עורף נמל שמטרתו אחסון חומרים מסוכנים ורעילים בכמויות גדולות אף יותר. בעודי מסתגרת בביתי בעמק חפר, איני יכולה שלא לחשוב על אסון בקנה מידה גדול יותר בעיר הולדתי”

מכלי אמוניה ובזן מסכנים את מפרץ חיפה (3)"הסמיכות לבתי התושבים מעצימה את הסכנה"

עו”ד גולדמן, הקואליציה לבריאות הציבור: “האסון שפוקד זה עתה את עמק חפר מהווה נורת אזהרה חמורה לגבי מה שעשוי לקרות אצלנו במפרץ חיפה. עלינו לצאת בקריאה לשר להגנת הסביבה ולראשי הערים במפרץ חיפה- קחו אחריות על חיינו!”

ארגוני הסביבה מפנים את ביקורתם לעבר השר עמיר פרץ ומאשימים אותו בהזנחה מתמשכת של הנושא, אך כפי המסתמן, פרץ עשוי להתפטר מתפקידו כשר להגנת הסביבה בשבוע הקרוב, כך שהסוגיה הבוערת תמשיך בהמתנתה הארוכה תוך סיכון שלום הציבור. פרץ מתכנן לפרוש “בשיאו” לאחר העברת חוק השקיות שקודם על ידו, והסוגיות החשובות ייאלצו להמתין לשר הבא.