האם האוניברסיטה העברית תמשיך להשקיע בחברות מזהמות?

באנו לעשות סדר.

בשנים האחרונות אנחנו מובילות ומובילים את המאבק להסטת השקעות מדלקים מזהמים באוניברסיטה העברית, בדרישה שתפסיק להשקיע בחברות של דלקים מזהמים ובחברות מזהמות.

במסגרת המאבק, פגשנו לפני חודש את נשיא האוניברסיטה, פרופ' אשר כהן, שהצהיר בפנינו כי האוניברסיטה החליטה להסיט חלק גדול מההשקעות שלה מדלקים מזהמים. אנו בתגובה ביקשנו ממנו שיצהיר זאת גם בפומבי, ואכן, בשבוע שעבר יצאה האוניברסיטה בהודעה רשמית לתקשורת, בה בישרה על החלטתה לאמץ את עקרונות של ה-ESG (סביבתי-חברתי-ממשלתי) בניהול הכספים שלה.

נשמע מדהים, לא?
אבל…

חשוב לא להתבלבל ולהבין שיש הבדל עצום בין הסטת השקעות לאימוץ עקרונות ESG.

עקרונות ה-ESG מהווים מסגרת מאוד כללית, שכשלעצמה לא אומרת דבר. כל עוד האוניברסיטה לא מגדירה בדיוק מה הקריטריונים, מי מוביל מטעמה את המהלך, איך מבטיחים שהוא יהיה שקוף ועל כמה אחוזים מההשקעות של האוניברסיטה זה ישפיע, היא מותירה אותנו בעיקר עם הרבה סימני שאלה ועם חשש שהיא לא מתכוונת לערוך שינוי אמיתי ומהותי.

אנחנו שמחות שהאוניברסיטה העברית מראה נכונות לנהל את כספיה באחריות סביבתית, אך לא ניתן להסתפק רק בהצהרות כלליות! נמשיך לדרוש ממנה שלא תשקיע עוד שקל אחד בתעשיית הדלקים המזהמים, שתפעל בצורה שקופה בכל הקשור להשקעות שלה ושתקום ועדה משולבת של סטודנטים/ות וסגל שתלווה את תהליך הסטת ההשקעות!

גם אתם/ן מבינות את הדחיפות? הצטרפו לפעילות של המאבק שלנו. שלחו לנו הודעה פרטית בעמוד מגמה ירוקה הר הצופים או מייל לכתובת [email protected] – וביחד נוביל שינוי מערכתי!

למידע נוסף על המאבק היכנסו לעצומה שלנו -> https://www.green.org.il/fossil-free-huji/