הדיון בנושא הפקת פצלי שמן בשפלת יהודה יימשך במועד אחר | local ירושלים

 

 

 

תמי מאור | 5.8.14 | local ירושלים

לכתבה המקורית: www.mat.co.il/8s7

הוועדה המחוזית ירושלים קיימה דיון בתכנית להפקת נפט מפצלי שמן בשפלת יהודה והחליטה לדחות את המשך הדיון לבקשת מנכ"ל החברה שמבקשת לבצע את העבודות
הוועדה המחוזית ירושלים קיימה אתמול (שני) דיון בתכנית להפקת נפט מפצלי שמן בשפלת יהודה. לאחר כמעט שמונה שעות של דיון ולאחר שנשמעו התנגדויות רבות לתכנית, ביקש מנכ"ל איי.אי.איי, רליק שפיר, לדחות את המשך הדיון למועד אחר, על מנת שהוא יוכל להשיב לכולם בצורה מסודרת. יו"ר הוועדה קיבלה את בקשתו וההכרעה נדחתה.

לפני הדיון, שהחל כמה דקות לפני השעה 10, התקיימה מחוץ לבניין הפגנה של עשרות פעילי סביבה, בהם אנשי החברה להגנת הטבע, מגמה ירוקה וגרינפיס, ותושבים מיישובי שפלת יהודה, שמחו נגד התכנית. ההפגנה נמשכה גם לאורך הדיון עצמו.

את הדיון פתח משה דדון, ראש מועצת מטה יהודה, שאמר: "אנשים באים, משקיעים את מיטב כספם בהקמת בית באזור, ומישהו, מאינטרסים הזויים, מחליט להרוס להם את הבית. למה? כי הוא החליט לעשות ניסוי…".

מנכ"ל חברת איי אי איי, רליק שפיר, ואנשי החברה, הציגו את התכנית. לדבריהם, לצורך הפיילוט, שיימשך שלוש שנים, הם מבקשים שטח של כ–30 דונם, מהם 18-13 דונם לשטח תפעולי. יו"ר החברה, אפי איתם, אמר בדיון כי הם השקיעו כמה שנים של עבודה בהכנת התכנית.

גם ראשת המועצה האזורית יואב, מטי צרפתי הרכבי, הביעה את התנגדותה לתכנית ואמרה כי אחרי המצגת של החברה, היא יותר מודאגת מאשר הייתה בבוקר, לפני הדיון. "אין לנו ארץ אחרת, זאת ארץ התנ"ך וצריך לשמור עליה", אמרה הרכבי.

חברי הוועדה המחוזית, בהם גם נציג החברה להגנת הטבע, הפנו שאלות רבות, בתחומים שונים, אל נציגי החברה.

שוני גולדברג, מנהל מחוז ירושלים במשרד להגנת הסביבה, אמר בדיון: "בראשית הדברים, אדגיש כי המשרד להגנת הסביבה סבור כי אין לאשר את התכנית. חלופות הטכנולוגיה במסמך הסביבתי של חברת איי.אי.איי הוצגו באופן חלקי ומוטה מאוד, חלופות המיקום לא מנומקות והן מקובצות באזור מצומצם בלבד, אין חלופת אפס, לא הוצגו נתוני מחקרים שבוצעו בישראל ולא קיבלנו עד כה אף ממצא בנושא. נפט ותוצריו הם גורם זיהום אוויר מרכזי בעולם, נפט שמקורו בפצלי שמן מהווה פוטנציאל לזיהום רב יותר מאשר נפט רגיל, נדרש היקף עצום של תשתיות מלוות לייצור אנרגיה לחימום, לאחסון החומרים, לזיקוק ולטיפול במזהמי אוויר. לאור כל אלה, יש להמתין עם ניצול פצלי השמן בישראל, לפחות עד שיהיה לנו מידע איכותי וכמותי לגבי הפוטנציאל שלו והסיכונים הסביבתיים, על סמך פיתוח המשאב בעולם. אם ברור היום שאנו לא מעוניינים לקדם את תעשיית הפטרוכימיה בשפלת יהודה, אז אין צורך לקדם פיילוט. הפיילוטים בקולורדו בוצעו במרחק של עשרות ק"מ מאזורי המגורים הסמוכים. חוות דעתנו היא שבחינת חלופות האנרגיה מצדיקה בחירה בחלופת האפס. איכות שטח הרישיון, האיכות האקולוגית של השטח, אתרי מורשת וארכיאולוגיה, שטחים פתוחים, מגוון ביולוגי, ייעור, תיירות וחקלאות – כל אלה גם מחייבים הסתכלות רחבה יותר ומצדיקים בחירה בחלופת האפס".

יהושע שקדי, המדען הראשי של רשות הטבע והגנים: "יש באזור שפלת יהודה עושר אדיר של מינים, הכול מתרכז פה, המגוון הביולוגי הגדול ביותר בישראל. שטח כזה, כדי שיחזיק מגוון ביולוגי גדול ורחב כזה, צריך להיות גדול, רצוף ומחובר, עם מעט הפרעות סביבתיות. האם זה באמת האזור להקים בו שדה ענק של קידוחים? במידה ויהיו בו קידוחים, האזור הזה כבר לא ייראה אותו דבר. השטח הזה לא יכול לסבול את זה ולכן צריך להתנגד לכל הפרויקט ומכאן שהפיילוט מיותר".