הודעה לעיתונות | חיפה- מקום ראשון בזיהום אוויר

 

הודעה לעיתונות | חיפה- מקום ראשון בזיהום אוויר | 18.11.14

המשרד להגנת הסביבה פרסם הודעה רשמית שבה הודה בשתי עובדות שעד עתה הוכחשו:

  1. חיפה במקום ראשון בזיהום אוויר.
  2. רוב זיהום האוויר בחיפה מקורו בתעשייה.

עד היום היו מקרים שאנשים הצהירו ש"האוויר בחיפה הוא מהנקיים בארץ", היו גם כאלה שהצהירו שהמקור העיקרי  לזיהום הוא התחבורה. הפעם ההצהרה אינה משתמעת לשתי פנים –  חיפה אכן מובילה בזיהום אוויר ומתוך כ- 2,500 טון חומרים אורגניים נדיפים שנפלטים בחיפה, כ- 1,700 מקורם בתעשייה.

כבר ב- 2011 ניסה המשרד להגנת הסביבה להכריז על חיפה כמוכת זיהום אוויר אבל לא עשה זאת בגלל החשש העירייה מפני פגיעה בתדמיתה של העיר והמפעלים. יחד עם זאת בהצהרה נאמר שזיהום האוויר בחיפה ירד. במציאות, רוב תחנות הניטור בחיפה מנטרות כ-10 מזהמים המאפיינים לתחבורה. יש עוד מספר תחנות בודדות שלא פועלות כבר מספר שנים, בעוד שמספר המזהמים הנמדד בתחנות באירופה ובארה"ב נמדד בעשרות ולפעמים מגיע ליותר ממאה חומרים מנוטרים.

באופן אבסורדי, ניתן ללמוד מהדוחות שמפרסמים המפעלים עצמם יותר משאנחנו יודעים מתחנות הניטור, וגם על הנתונים האלה אפשר להתווכח. אכן יש ירידה בחלק מהמזהמים בעקבות התקנת פילטרים ומיתקנים לטיהור וכן בגלל המעבר לגז הטבעי – הבעיה היא שהתרחבות בז"ן תוסיף על הזיהום באופן שיעבור בהרבה את הרמה שהייתה לפני כן.

בימים אלה מנסים לקדם מספר תוכניות שיגדילו את הזיהום במפרץ חיפה, וקשה לדעת פי כמה בדיוק. התוכניות האלה קשורות אחת בשנייה: הרחבת בתי הזיקוק פי 3.3, הכנסת גפ"ם (גז פחמני מעובה) וקונדנסייט (חומר מזהם ורעיל במיוחד, אחד מחומרי הבסיס לתעשייה הפטרוכימית לקרקעות הצפון) ונמל חדש לייצוא דלקים. בישיבת הועדה לאיכות הסביבה בחיפה ביום ראשון ה16.11, נציג משרד הבריאות, ונציגת המשרד להגנת הסביבה לא הראו רצון ונכונות לעצור את התוכניות האלה.

עיריית חיפה מסרה בתגובה שהיא לא רוצה שהמשרד להגנת הסביבה ישאיר אותה ואת הארגונים הירוקים לבדם מול המזהמים. עד עכשיו קשה היה לומר שעירית חיפה ויונה יהב בפרט, שיתפו פעולה עם ארגונים סביבתיים. לדוגמה, התוכנית להרחבת בז"ן אושרה על ידי יונה יהב ב- 2012 למרות התנגדויות חוזרות ונשנות מצידנו ומצד התושבים.

אם לא תהיינה דחיות, ב- 11 בדצמבר יתקיים דיון מכריע במועצה הארצית לתכנון ובניה בנוגע לערר שהגישה "מגמה ירוקה", יחד עם קואליציית ארגוני הסביבה, על החלטת הועדה המחוזית בנושא הרחבת בז"ן פי 3. "מגמה ירוקה" והתושבים מתכננים הפגנת ענק מול המשרדים בירושלים והפגנות נוספות באזור חיפה עד שתתקבל ההחלטה שתאפשר לתושבים לישון בשקט.

גלית גפן ממובילי המאבק בהתרחבות בז"ן וראש תא אורנים במגמה ירוקה: 
"עיריית חיפה  יוצאת בהצהרות לתקשורת, אבל במקום לשתף איתנו פעולה, פועלת נגדנו- התושבים, ישיבת ועדת איכות הסביבה  האחרונה הסתיימה בסתימת פיות ולא התאפשר לנו לשאול שאלות, ההתכנסות הבאה תיערך בעוד שלושה חודשים, ללא תוכנית עבודה מאף גורם משרדי. אי אפשר לשבת בחיבוק ידיים, אנחנו נצא לרחובות, ונזעק את זעקת התושבים החוששים לבריאותם".