הודעה לעיתונות | חסימת צמתים לקראת הדיון בתוכנית להרחבת בז"ן

 

הודעה לעיתונות  | חסימת צמתים לקראת הדיון במועצה הארצית בתוכנית להרחבת בז"ן 

המשטרה אישרה: 500 מפגינים עצרו את ציר התנועה במרכז הכרמל במחאה על הזיהום והתחלואה במפרץ חיפה, בציר התנועה המרכזי בעיר. ביום שישי הקרוב צפויים המפגינים והמפגינות לחסום את צומת מרכז הכרמל בחיפה.

בחודש ינואר תדון המועצה הארצית לתכנון ובניה בשתי תוכניות: בתאריך ה 22.1 יתקיים דיון על תכנית קרקעות הצפון שבה מנסים להקים מפעל פטרוכימי חדש מזרחית לבז"ן. דיון נוסף יתקיים על תוכנית להרחבת בתי הזיקוק לנפט (בז"ן) ובהגדלת הייצור במאות אחוזים. התכנית להקמת נמל המפרץ ונמל הדלק כבר אושרה בממשלה מבלי שהתושבים ידעו על השלכותיה ועל המדדים האדירים של הפגיעה בחופים, בבריאות התושבים ובריכוז החומרים המסוכנים.

מגמה ירוקה, הפורום הישראלי לשמירה על החופים וקואליציית ארגוני הסביבה מתריעים: "אם שלוש תכניות הענק החדשות יצאו לפועל, יגרמו נזקים בלתי הפיכים לבריאות הציבור ולסביבה". צעדת המחאה הסביבתית צפויה למשוך אליה תושבים מכל האזור: מחיפה, מהקריות, מנשר, מטבעון, משפרעם, מזבולון, מעוספיה, ועוד. ההפגנה מאורגנת בידי תושבים מודאגים מערי האזור, וכן בידי קואליציה סביבתית הכוללת, בין היתר, את ארגון מגמה ירוקה, הפורום הישראלי לשמירה על החופים, וקבוצת "אמהות ואבות מצילים את חיפה והקריות".

לדברי הפעילים הסביבתיים, מפרץ חיפה כולו הפך לפצצה מתקתקת, המאיימת על בריאות הציבור, אולם בממשלה וברשויות המקומיות לא נותנים פתרונות אמיתיים. חיזוק לכך ניתן למצוא בחוות הדעת המקצועית של ראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות, פרופ' איתמר גרוטו, שפורסמה השבוע, ממנה עולה כי מקבלי ההחלטות במוסדות התכנון פועלים לעיתים קרובות להכשרת זיהום האוויר, במקום להפחתתו. עמדת משרד הבריאות היא שיש לשאוף לעמוד ביעדי "חוק אוויר נקי", ובמיוחד בפרויקטים חדשים, כדי להפחית את סכנות התמותה והתחלואה מזיהום.

לפי נתונים רשמיים של משרד הבריאות והמשרד להגנת הסביבה, בנפת חיפה יש יותר חולי סרטן, מחלות לב, אסטמה ומחלות בדרכי הנשימה מאשר בכל אזור אחר בארץ.

מור גלבוע, מנכ"ל מגמה ירוקה ומארגני המחאה מבקשים להבהיר כי: "את המציאות הזו אפשר לשנות – זו הזדמנות אחרונה לפני שיאושרו התכניות וייסתם הגולל על הסיכוי לעצור את הזיהום. ב-5 בדצמבר בואו עם הילדים, החברים והמשפחה ונדרוש הוצאה של מתקנים מזהמים אלה – האחראים לזיהום אוויר חריג ולעודף תחלואה חמור – מלב מטרופולין חיפה"

ענבר שקד, דוברת מגמה ירוקה "נבחרנו עסוקים בשאלת הבחירות, נלחמים אחד בשני וממטירים הבטחות, בזמן שאנחנו עסוקים במלחמה על הבית ועל הבריאות שלנו. לא נוכל לחכות ליעל גרמן, יונה יהב או למינוי של שר להגנת הסביבה  שיפעל בנושא, חיכינו מספיק. עכשיו אנחנו לוקחים אחריות, מגיעים לתמוך בתושבי חיפה ולהפעיל לחץ על המועצה הארצית לתכנון ובנייה שתשים סוף לסכנה ותבטל את תוכנית ההתרחבות".

חנה קופרמן , יו"ר הפורום הישראלי לשמירה על החופים: ,עיריית חיפה ומשרדי הממשלה הסירו לחלוטין את האחריות מחובתם לשמור על בריאותם וביטחונם של מאות אלפי תושבי האזור. התושבים הופקרו לגורלם ולכן רק ללחץ ציבורי יש סיכוי לעצור את הגדלת הזיהום הצפויה מתכניות הענק שבפתח. עד עתה הציבור שתק כי המידע לגבי ממדי הזיהום והתכניות החדשות הוסתר ממנו, אבל בחודשים האחרונים הצלחנו לחשוף בהדרגה את הנתונים ולכן הציבור מתעורר. זהו מאבק על חשיפת האמת מול התעמולה המתמשכת שניסתה לקדם את האינטרסים של בעלי ההון על חשבון בריאות הציבור. ההפגנה מחר היא תחילתה של התעוררות שבאה עקב חשיפת הנתונים."