הודעה לעיתונות | לא להריסת חוף פלמחים

הודעה לעיתונות | לא להריסת חוף פלמחים | 30.11.15

מגמה ירוקה מוחה על החלטתו של עוזי לנדאו לשמור את חוף פלמחים לתיירות ונופש. לנדאו מבקש להחליף את התוכנית להקמת כפר נופש במתחם קמפינג הכולל 1000 מיטות ו-250 אוהלים. ההכרעה בתאריך ה- 1/12, בועדה המחוזית לתכנון ובניה.

מור גלבוע, מנכ"ל מגמה ירוקה: "לנדאו זורק לנו חול בעיניים, מדובר באותה הגברת בשינוי אדרת – ההצעה של משרד התיירות נשמעת שרירותית ומעלה סימני שאלה בדבר המניעים האמיתיים שעומדים מאחוריה. ההחלטה מתעלמת מדרישתם של עשרות אלפים לשמור על חוף פלמחים טבעי ופתוח. מי שרוצה לעשות קמפינג לא צריך מתחם בשביל זה, הוא יכול לעשות את זה גם היום"

פעילי מגמה ירוקה יפגינו מחר נגד הקמת כפר הנופש בפלמחים מול הועדה המחוזית לתכנון ובניה וידרשו מגלעד ארדן להצטרף למאבק. בשבוע שעבר ארבו הפעילים לעוזי לנדאו בחוף ודרשו למנוע את הבנייה. מחר תתקבל ההכרעה: כפר נופש הרסני או גן לאומי שישמור על החוף פתוח לציבור.

סערת הבניה בחוף פלמחים עלתה מחדש לכותרות לפני כשבוע וחצי לאחר ששר התיירות ח"כ עוזי לנדאו הגיע לחוף על מנת לערוך סיור לקראת הקמת כפר הנופש. במקום ארבו לו פעילי חופים, ודרשו ממנו שלא לאשר בניה בחוף, ולהעביר את התיקון לחוק החופים שימנע מ-52 תכניות בניה בחופים ברחבי הארץ לצאת לפועל.

נציגי רשות השמורות והגנים ותושבים נרגשים הסבירו לשר במהלך הסיור כי בחוף יש אזורי הטלה של צבים וסביבה אקולוגית שוקקת וכי בזכות כביש 431, החוף הפך נגיש לעשרות אלפים ממודיעין, ירושלים והסביבה שכמהים למעט טבע. הדי הפיצוצים שנשמעו לסירוגין מבסיס פלמחים הסמוך, הבהירו שלמרות יופיו של האזור הוא לא באמת יכול להיות אטרקטיבי לתיירות חוץ. מאמצים צריכים להתרכז בשימור יופיו  המקורי של המקום על מנת לאפשר לרבים ככל האפשר ליהנות ממנו.

בעבר התפרסם המאבק להצלת חוף פלמחים בהובלת האחיות הצעירות, דנה ועדי לוסטיג ובתמיכת אזרחים רבים וארגוני הסביבה. המאבק הגיע עד לשערי הכנסת והוכרע לטובת הציבור לאחר שהשר להגנת הסביבה דאז, ח"כ גלעד ארדן התערב באופן אישי בנושא וכך נמנעה הבניה בחוף.

משרד התיירות צפוי להגיש חוות דעת מקצועית על תכנית הבניה בדיון שבמהלכו יצביעו חברי הועדה, ויכריעו האם יוקם בחוף פלמחים כפר נופש עתיר בטון, שישרת את בעלי האמצעים בלבד או פארק לאומי, שישמור על הטבע הפראי במקום, וישרת את כלל הציבור הנוהר בהמוניו לחוף פלמחים מכל קצוות הארץ?

בסוף חודש דצמבר צפויה לעלות הצעת התיקון לחוק החופים להצבעה בועדת השרים לענייני חקיקה, וכך יוכרע גורל החופים בארץ. התיקון לחוק אמור לסגור את הפריצה המאפשרת שחיתויות ובנייה לא חוקית בחופים האחרונים שנותרו בארץ. קרוב ל 100,000 איש חתמו על עצומה לעצירת הבניה על החופים הכפריים והעירוניים. גם התאחדות הסטודנטים המונה 300,000 איש תמכה בהצעת החוק ואף שיגרה פניה לשרים בנושא.

בנוסף, לפי סקר שנערך ע"י מכון שריד עבור מגמה ירוקה בחודש יוני האחרון נקבע כי 82% מהציבור בישראל חושבים כי אין צורך בבניית בתי מלון נוספים על חופי ישראל וכי אין להתיר בחוק בנייה במרחק 300 מטר מקו המים.