הודעה לעיתונות | מאבק הגז יפגין מול ביתו של השר שלום

הודעה לעיתונות | מאבק הגז יפגין מול ביתו של השר שלום

המאבק על הגז הטבעי מגיע לעוד צומת קריטית לאחר שמשרד האנרגיה, שבראשו עומד השר סילבן שלום, יצא כנגד החלטת הממונה על ההגבלים העסקיים, דויד גילה, והתייצב לצד מונופול הגז. פעילי/ות המאבק יגיעו להפגין מול ביתו של השר שלום על מנת לדרוש ממנו להתפטר ולפרוש מהחיים הציבוריים.

טייקוני הגז נלחמים בשיניים על שמירת המונופול שיצרו, על זכותם לגבות מהציבור מחירים מופקעים ולייצא את הגז למען רווחים מהירים על חשבון הדורות הבאים. דוד גילה, הממונה על ההגבלים העסקיים, פתח בצעד ראשוני שמערער על כוחו של מונופול הגז אך משרד האנרגיה מנסה לשים מקלות בגלגלים ולטרפד את המהלך.

מקס גרובמן, פעיל מאבק הגז: "היה ברור שטיוטת ההסכם לפטור מהסדר כובל, אותה דחה גילה, לא תוביל לתחרות ולא תגן על האינטרס הציבורי. גם כיום ברור שלא תהיה תחרות במשק גז שיתבסס בעיקר על שני מאגרים גדולים. הדיבורים על תחרות הם מסך עשן, המשחק האמיתי הוא על השליטה. דרושה הבטחת הבעלות הציבורית על משאב הטבע, פיקוח על המחירים והסדרת התשתיות במשק הגז בכללותו."

במקום לדאוג ליצוא ולכיס של הטייקונים, על משרד האנרגיה והעומד בראשו להוביל לפירוק המונופול דרך החזרת הזכויות על מאגר לוויתן לידי הציבור. הזיכיון שניתן לחברות הגז על מאגר הגז הגדול ביותר כופף את החוק, הפקיר את טובת תושבי המדינה, ונכון להפקיעו מידי החברות. במקביל, יש להטיל פיקוח מחירים מיידי וקביעת מחיר מקסימום של 3$ ליחידת אנרגיה. יש להתנגד לכל הסכם יצוא שפוגע בביטחון האנרגטי של הדורות הבאים כתוצאה מיצוא מאסיבי של משאב אנרגטי זול וידידותי יחסית לסביבה, ששייך לכולנו.

לאורך שנים סילבן שלום דואג לאינטרסים של בעלי ההון וחברות הגז ומזניח את האינטרס הציבורי וטובת המדינה. עכשיו אנו פונים אליו בדרישה אחת: התפטר מתפקידך ופרוש מהחיים הציבוריים.