הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה קבעה: לא יוקם בחוף פלמחים כפר נופש | nana 10

לירון גבנדה | 1.12.14 | nana 10

משרד התיירות והיזמים נלחמו, אבל חוף פלמ"חים יישאר בידי הציבור: בדיון שנערך בוועדה המחוזית לתכנון ובנייה ברמלה הוחלט היום (שני) להפקיד את חוף פלמ"חים לצורך הקמת גן לאומי שישרת את אזרחי ישראל, זאת במקום כפר הנופש שתוכנן במקום בעידוד שר התיירות, עוזי לנדאו. מדובר במאבק בן 4 שנים, במהלכו הציג משרד התיירות תמיכה עקבית במיזם, חרף אזהרות הארגונים כי יפגע בסביבת החוף הטבעי.

לכתבה המקורית: www.mat.co.il/8eP

במהלך הדיונים הצטרף המשרד להגנת הסביבה להתנגדות הארגונים הירוקים והחברה להגנת הטבע והביע התנגדות לתוכנית. היום נמסר מהמשרד: "חוף פלמ"חים הינו החוף הפראי והטבעי היחיד בין אשדוד לבית ינאי, וביטול כפר הנופש יביא לשימורו ככזה. אנו מגיבים בסיפוק על ההחלטה ההיסטורית המהווה תקדים לפיו טובת הכלל חשובה יותר מאינטרס צר כזה או אחר. חוף הים שייך לכלל הציבור לכן כל הציבור זכאי ליהנות ממנו".

למרות התמיכה מצד השר להגנת הסביבה, גלעד ארדן, עד הרגע האחרון ביקש משרד התיירות להקים במקום "מתחם קמפינג". "מדובר באותה גברת בשינוי אדרת", האשים בתגובה מנכ"ל ארגון "מגמה ירוקה", מור גלבוע. לדבריו, "עוזי לנדאו זורק לנו חול בעיניים בהצעה שמתעלמת מדרישתם של עשרות אלפים לשמור על החוף טבעי ופתוח".

על פי ההחלטה שהתקבלה היום, הפקדת הגן הלאומי תעשה לאחר דיון סופי במועצה הארצית. בנוסף, יינתן פיצוי ליזם כפר הנופש המבוטל על מנת שיהווה "החזר" על הוצאותיו. מבחינת הארגונים הסביבתיים, מדובר בהישג. "חברי הועדה עזרו לנו למנוע מחוף פלמ"חים להפוך לנכס פרטי של כרישי הנדל"ן", מסרה היום מובילת המאבק לשמירה על החופים ב"מגמה ירוקה", לידיה מורדבינקין.

למרות תמיכתו של משרד התיירות בתוכנית הבנייה, נציג המשרד לא הופיע היום לדיון ההכרעה. ואולם, לטענת אנשי "מגמה ירוקה" התערבות משרד התיירות לטובת התוכנית הגיעה לאחרונה לשיא. במהלך סיור שקיים השר לנדאו לקראת הקמת כפר הנופש, נתקל השר במספר פעילים בארגון שהתרעמו על התוכנית. בין השאר, דרשו הפעילים להעביר את התיקון לחוק החופים שלטענתם יבטל יותר מ-52 תוכניות בנייה בחופים ברחבי הארץ.