החדשות הסביבתיות בארץ ובעולם #2

אסף וערך: אלכסנדר סעודה, פעיל מגמה ירוקה תא אורנים

בארץ

– סערה בארץ בעקבות הפרסומים על הזיהום בחיפה. התקשורת מתריעה שוב ושוב על הזיהום והמחיר שהאנשים משלמים בעבורו. כעת רוצים להקים בחיפה מארג פטרוכימי ענקי שיגביר את הזיהום פי כמה, והתושבים יוצאים לרחובות כדי למחות. בעקבות ההתעוררות התקשורתית התקיימה הפגנה של כ1000 תושבים מהאיזור וכעת מתארגנים להגיע לדיונים בירושלים לעצור את תוכניות ההתרחבות של בתי הזיקוק >> ותוכנית קרקעות הצפון >>

– מגמה ירוקה וארגונים נוספים בארץ ציינו את שבוע כדור הארץ. שבוע בו נערכו פעילויות סביבתיות בכל הארץ כדי להעלות מודעות למצב העצוב אליו הגיע כדור הארץ ועל הדרכים לשנות לטובה את המציאות הזו.

– בחיפה התקיימה רכיבה משותפת למען שבילי אופניים. בעוד תל אביב נמצאת במקום השלישי בעולם בכמות רכבי האופניים, בחיפה אין אף שביל אופניים אחד. הפעילים מתבדחים שזה קשור לעובדה שככל שיהיו יותר מכוניות – תהיה יותר הצדקה להרחבה המתוכננת של בתי הזיקוק.

– למרות מחאת ההורים ולמרות דעתם של חלק מהמומחים בית המשפט העליון דחה את העטירה נגד Wi-Fi בבתי הספר. התזמון מעניין כי בקנדה בדיוק הציגו מומחים בפני הפרלמנט נתונים על פיהם קרינה מטלפונים גורמת לאוטיזם והקבוצה בסיכון הכי גבוהה היא התלמידים והמורים בתי הספר.

בעולם

– חומר הריסוס הפופולרי בישראל-ראונדאפ הוכרז כמסרטן. את החומר האסור מייצרת מונסנטו הידוע באסטרטגיה לפיה היא מפתחת זרעים מהונדסים גנטית בעלי עמידות לחומרי ההדברה שהיא משווקת. הראונדפ מסוכן ורבים טוענים שההנדסה הגנטית הינה סכנה קיומית לאנושות וכן יוצרת הכחדה של זרעים נורמליים בפני הזרעים של מונסנטו שלא ניתנים להרבייה אלה רק לקנייה מהחברה. בישראל מונסנטו מקבלת דלת פתוחה ועזרה ממשרד הכלכלה.

– אחרי ההכרזה יצאה המלצה ממשרד הבריאות להגביל את השימוש בחומר זה וכן פניה למשרדי הבריאות בעולם-מה הם מתכוונים לעשות. בחלק גדול ממדינות אירופה מוצרים מהונדסים גנטית אסורים על פי חוק.

– על פי דוח שהוצג לראשונה בניו יורק לפני כשבועיים, החל מ 2013 כמות האנרגיה הנצרכת בעולם ממקורות לא פוסיליים עולה יותר מהר מכמות האנרגיה ממקורות פוסיליים (נפט, פחם וגז). על פי התחזית עד 2030 הקצב יהיה מהיר פי 4.

– ב 20 באפריל עברו 5 שנים בדיוק מהאסון במפרץ מקסיקו – תאונת הנפט הקשה ביותר בהיסטוריה. עד עכשיו לא הצליחו לתקן את הנזק במלואו

– 43 בעלי חברות חתמו על בקשה למנהיגי העולם לנקוט בצעדים משמעותיים כדי להאבק בהרס האקלים. גם Apple התחייבה לנקוט צעדים בכיוון. לא פעם אמרו מדענים שזו כרגע הסכנה הגדולה ביותר המרחפת על האנושות וכנראה שהעובדה הזו מתחילה לחדור לתודעה. ענקית הנפט בריטיש פטרוליום אמרה שהיא תתמוך במס על פחמן ובאנרגיות ממקורות מתחדשים. היא טוענת שעד עכשיו לא התחילה את המעבר להפקת אנרגיה ממקורות מתחדשים בגלל המצב הכלכלי הקשה אחרי האסון במפרץ מקסיקו.

– מדוחות המדענים מתברר, שאחת האויבות הגדולות ביותר של הסביבה היא מכסחת הדשא. גיזום כיסוח וריסוס הירק בעיר מעלה את זיהום האוויר, טורם משמעותית לצמצום במגוון המינים, להעלמות הדבורים ואפילו לשינוי האקלים. שדה של פרחי בר קולט פחמן דו חמצני. מדשאה מדושנת ומכוסחת פולטת 2/3 מהפליטות שפולט שדה חקלאי מדושן היטב.

– מחקרים מראים: יותר מ 75% מאירועי מזג אוויר הקיצוניים כיום מקורם בשינוי אקלים.

– התברר שיש טעות במודלים הרגילים לחישוב השפעות שינוי האקלים. הגופים שמתכננים את המאבק בשינויי האקלים כמו ה Intergovermental Pannel on Climate Change דברו על שתילת עצים כאחת השיטות למאבק בהתחממות(העצים קולטים פחמן דו חמצני), אולם מסתבר כי כמות החנקן והזרחן באדמה לא תספיק לכמות העצים המתוכננת. מה שאומר שכמות פליטות גזי החממה מהמפעלים תצטרך לרדת יותר מהר כדי למנוע אסון.

– בפאריז החליטו להפוך את העיר לבירת האופניים העולמית. הכפלת כמות שבילי האופניים שיחצו את כל העיר כולל שדרות רחבות ואפילו כבישים מהירים, המון מקומות חנייה חדשים, מעברי חצייה אלטרנטיביים כדי שהרכבים לא יצטרכו לחכות לירוק וברמזורים הרגילים-זכות קדימה תמיד לאופניים. מהירות תנועת המכוניות תוגבל.

– כבר לפני כמה שבועות נאלצו בפאריז להגביל את מהירות התנועה ולהפחית את כמות המכוניות בחצי עקב עננת הזיהום הבלתי נסבלת שאפפה את העיר.

– באיי מאוריציוס הצטרפו לעשרות מדינות אחרות ברחבי העולם ואסרו את השימוש בשקיות פלסטיק חד פעמיות.

– לפי מחקר חדש כ 330 ערים בסין סובלים מזיהום אוויר קשה