החדשות הסביבתיות בארץ ובעולם #3

אסף וערך: אלכסנדר סעודה, פעיל מגמה ירוקה תא אורנים
  • בארץ
  • ——

הבחירות נגמרו ואיתן גם הבטחות נציגי הציבור בנוגע לגז הטבעי? לפני הבחירות הממונה על ההגבלים העסקיים, דויד גילה, דאג למאבק בשבירת מונפול הגז אך עכשיו הוא מתפטר. אף על פי שתחרות במקרה הזה היא כמעט בלתי אפשרית, פעילי הגז ממשיכים במאבק וארגנו הפגנה למען פיקוח על מחירי הגז.  3 שקלים מקסימום על יחידת אנרגיה. קראו על ההפגנה ודרישות המאבק >>

* פינוי מיכל האמוניה נדחה, בין השאר בגלל מחירי הגז הצונחים. אבל המחירים האלה הופכים את המארג הפטרוכימי המבוסס על גז שרוצים להקים במפרץ חיפה לכדאי פחות.

* מסתבר שחיפה היא העיר המזוהמת ביותר ב OECD

* על פי הנתונים האחרונים 40% מהתלמידים בחטיבת הביניים סובלים מבעיות קשב וריכוז. הסיבה לכך היא ככל הנראה בגלל ריבוי קרינה ממחשבים וסמארטפונים. נתונים אלו אינם כוללים מחלות אחרות. על אף הממצאים האחרונים,  מתכוננים להתקין בכל רחבי בתי הספר רשתות אינטרנט אלחוטיות, כולל באוטובוסים. הצגים האלה גם אחראים על חלק ניכר מפליטות גזי החממה וזיהום האוויר.

* בעקבות המאבק, ראש עירית תל אביב הוציא הנחייה לא להשתמש בבנייה בעץ איפאה, שמיובא מהאמזונס. מהלך זה יצמצם את הכריתה מהיער ויעזור להציל את יערות הגשם.

* חדשות טובות: כבר 5 עיריות בישראל החליטו להפסיק לרסס בראונדאפ, חומר הריסוס המסוכן של מונסאנטו שהשימוש בו קשור לשימוש בהנדסה הגנטית. העיריות האלה הן: תל אביב-יפו, כפר סבא, חיפה, מועצה איזורית חוף הכרמל, כרמיאל.

 

  • בעולם
  • ——-

* מקסיקו התחייבה להפחית את פליטות גזי החממה ב 25% עד 2030.

*מהפכה! ברבעון הראשון של שנת 2015 התרחשה בסין הירידה הגדולה ביותר של פליטות גזי חממה במדינה ברבעון אחד.

* הרווחים מפחם ירדו ב 2/3 בחמשת השנים האחרונות בעקבות שינוי האקלים והמאבק נגדן. דבר דומה כנראה יקרה לנפט ולגז.

* המחאה העולמית נגד הכוונות של ענקית הנפט Shell להתחיל בקידוחי נפט בקוטב הצפוני נמשכת. דבר היכול להביא לתוצאות הרסניות במיוחד. מסמך פנימי שהתפרסם בתוך החברה אומר שהם מעריכים שהטמפרטורה העולמית תעלה ב 6 מעלות.

שנת 2014 היתה השנה החמה ביותר בהיסטוריה האנושות. לפי הנתונים האחרונים יש סיכוי ששנת 2015 תהיה חמה אף יותר.

* ממשיך המאבק להצלת שונית האלמוגים הגדולה ממכרות הפחם.