החדשות הסביבתיות בארץ ובעולם #4

אסף וכתב: אלכסנדר סעודה, פעיל במגמה ירוקה תא אורנים

בעולם

* חדשות טובות! בעקבות הביקוש הרב גדלה כמות המזון ללא הנדסה גנטית. היא גדלה כל כך שהספקים קוראים לה "הצונמי של המזון ללא הנדסה גנטית".

* במומבאי מנסים להפחית את ניזקי הקרינה ע"י שימוש בבתי ספר בטאבלטים ללא אינטרנט, תלת מימד ו-Wi-Fi. דבר זה מפחית את הפגיעה בבריאות.

* על פי הנתונים האחרונים אם לא ייעצר בקרוב שינוי האקלים, הוא עלול לגרום להגירה הגדולה ביותר של היצורים הימיים ב-3,000,000 השנים האחרונות.

* דליפת נפט ענקית בקליפורניה הורסת את חופיה.

* יותר מ-2000 איש נהרגו בהודו בגלל גל חום הקשור כנראה לשינוי האקלים.

* החלו שיחות חשובות בגרמניה: האו"ם מנסה להגיע למתווה להסכם בנושא האקלים שאמור להיחתם בפריז בדצמבר השנה.

* הלחץ הציבורי וההכרה בכך שבמקרה של קריסת הביוספרה אף אחד לא ישרוד עובד.  לאחר מאבק ארוך, אחת מהחברות הגדולות ביותר בעולם לייצור נייר "אפריל" הכריזה שהיא עוברת למדיניות שתשמור יותר על יערות הגשם באינדונזיה. לא רק היא גם חברת האינטרנט הגדולה ביותר בקוריאה שינתה את מדיניותה והחליטה לעבור ל 100% אנרגיה ממקורות מתחדשים.

*אחת ההצלחות הגדולות ביותר של קמפיין הסטת ההשקעות מדלקים פוסיליים בעולם: ממשלת נורווגיה החליטה שקרן הפנסיה הממשלתית תפסיק להשקיע בפחם. דבר זה יוציא מתעשיית הפחם כ 8 מיליארד דולר.

בארץ

* ניצחון ירוק! הוחלט להפסיק את הכרייה בחולות סמר. זהו צעד ראשון כדי להפוך את המקום לשמורת טבע.

* מגמה ירוקה יוצאת למאבק נגד העברת סמכויות התכנון והבנייה בישראל לידי משרד האוצר. זאת  על מנת שבזמן התכנון יחשבו לא רק על הכסף אלא גם על מה שטוב לאנשים.

* תושבי מפרץ חיפה וארגוני סביבה וחברה ארגנו הפגנה גדולה נוספת במרכז זיו נגד ההרחבה המתוכננת של המפעלים והעלייה בזיהום האוויר באזור. הפעם רוב משתתפי ההפגנה היו בני נוער וילדים.

* מאבק הגז, המאבק למען שבירת מונופולהגז ופיקוח על המחירים ממשיך. סוגיה היכולה לשפר את רמת החיים של כולנו.

*מגמה ירוקה בן-גוריון ותושבי באר שבע ארגנו רכיבה משותפת למען סלילת שבילי אופניים בעיר. שבילי אופניים מעודדים רכיבה על אופניים (שהיא תורמת גם לבריאות וגם לסביבה) ומפחיתים משמעותית את כמות תאונות הדרכים.

*קבוצה סביבתית חדשה הוקמה- קיבוצניקים למען הסביבה והחברה

* מזג האוויר באפריל האחרון היה קיצוני במיוחד, שינוי האקלים כבר כאן. לפי הנתונים האחרונים יותר מ 75% מאירועי מזג אוויר קיצוני כיום מקורם בשינוי אקלים. לקריאה כאן וכאן.

* מצילים את שמורת תל אביב – פעילי המאבק להצלת רכס החוף בתל אביב ארגנו מסיבת חוף בשבת האחרונה.