החדשות הסביבתיות בארץ ובעולם #7

איסוף המידע וכתיבה: אלכסנדר סעודה

בארץ

* חדשות טובות: בז"ן יידרשו לשקיפות ופירוט מלאים בנוגע להרחבת המתחם, שגם היא הצטמצמה מפי 3.3 לעלייה של כ-20%.

* ממשלת ישראל להתעורר – משבר האקלים כבר כאן: מגמה ירוקה קוראת לישראל להתחייב על יעדים רציניים להפחתת פליטות גזי החממה. נשיא ארה"ב ברק אובמה הגדיר את שינויי האקלים כאיום הגדול ביותר על המשך הקיום שלנו ושל הדורות הבאים. בדצמבר תתכנס פסגת האקלים בפריז שמטרתה להגיע להסכם מחייב של מדינות העולם למדיניות אקלים.

בישראל, עשרות ארגונים חתמו על המכתב לנשיא בו הם מבקשים לנקוט בצעדים שיתחילו לכוון את ישראל לכיוון הנכון.

לחצו לפרטים על הקמפיין >>

ובינתיים כבר הופיע בישראל נשיא ירוק אחד…

* חדשות בנושא המאבק בקרינה (יש לציין שההתמכרות לה גורמת גם נזק סביבתי בגלל הפליטות מהייצור ומהבזבוז הרב של החשמל):

ההורים בנתניה יוצאים למאבק נגד אנטנות סלולריות שממוקמות ליד גני ילדים.

באותו הזמן מומחית ידועה לבריאות ילדים המליצה לאסור כל שימוש בפלאפונים בבתי הספר באזור חיפה.

חשוב לדעת שלפי התקן לקרינה בארץ, מותר לחשוף אנשים לקרינה פי 100(!) יותר חזקה מבאירופה. אין פלא שהקרינה אף פעם לא עוברת את התקן. הצטרפו למאבק התושבים כדי לשנות זאת 

* בצעד חסר משמעות, הכנסת אישרה את מתווה הגז המסוכן. העברת המתווה חייבת לעבור דרך שר הכלכלה אריה דרעי שממאן לחתום, או דרך הצבעה בכנסת על העברת סמכויותיו לממשלה, הצבעה שנדחית פעם אחר פעם בשל הלחץ הציבורי הרב המונע מראש הממשלה את הרוב הנדרש. המשיכו להשפיע!

 

בעולם

* חדשות גדולות מאוד בקשר לשינוי האקלים: בזמן שהשפעותיו ההרסניות של הרס האקלים מורגשות ברחבי העולם מהר משציפו המדענים, אובמה הציג תכנית חדשה שאפתנית במיוחד שאמורה להוריד את הפליטות ב 32% ב 15 השנים הקרובות.

  • * בצרפת קיבלו תכנית לאומית שאפתנית מאוד להפחתת פליטות. התכנית היא חלק מהתכנית של האיחוד האירופי הכוללת הפחתת פליטות ב 40% עד 2030, אך גם כוללת צמצום צריכת אנרגיה בכלל ואפילו צמצום הצריכה.

בצעד חסר תקדים, ממשלת צרפת תנקוט צעדים כנגד מנגנון "השבתה מתוכננת" (קציבת אורך חייו של מוצר באופן מלאכותי, כך שהוא יהפוך מיושן). לדוגמה, היא תחייב את היצרנים לציין בפני הלקוחות את אורך חיי המוצר.

* מדענים חזרו משיט באוקיינוס השקט. לא משיט תענוגות, אלה ממחקר: מה המצב של האוקיינוס באזור יבשת הפלסטיק הגדולה (The Great Pacific Garbage Patch) – אזור בגודל שאפשר להשוות ליבשת המכוסה בפלסטיק. מסקנתם הייתה: פשוט פצצה מתקתקת. עוד תוצאה של תרבות הצריכה.

* ניצחון גדול: סטנדרט צ'ארטד, מהבנקים הגדולים בבריטניה, ביטל את תמיכתו בפרויקט הקמת מכרות פחם על שונית האלמוגים הגדולה באוקיינוס השקט. מעבר להיותם מפלאי העולם הכי גדולים, שוניות האלמוגים מהוות חלק מהקולטים העיקריים של הפחמן הדו חמצני בעולם ובכך מסייעות להיאבק בשינוי האקלים.

* ממשיך המאבק נגד ה DARK Act=Deny Americans Right To Know בארה"ב. החוק הנורא שמקדמת מונסנטו, למניעת סימון מוצרים מהונדסים גנטית בשטח ארה"ב, עבר דרך הקונגרס אבל עוד צריך את אישור הסנאט.