הפגנה בחיפה: "הצילו את הבית שלנו מזיהום"

יאיר קראוס | 6/2/2016

כ-200 תושבי חיפה והסביבה קראו לממשלה לקחת אחריות על מה שהם מכנים: המחדל התחלואתי בעיר. "לצמצם התעשיות לבריאותנו"

לכתבה ב-NRG >>

פרשת זיהום האוויר בחיפה: כ-200 תושבי חיפה, קריות, טבעון, קיבוצי הסביבה ויישובי המגזר בכפרי הסביבה הפגינו הערב (יום שבת) בקרית חיים וקראו לממשלה לקחת אחריות על מה שהם מכנים: המחדל התחלואתי במפרץ. "לא יתכן כי בחדר השינה של כמעט מיליון תושבים שוכן לו בשקט אזור תעשייה מרעיל הגורם לתחלואת סרטן של פי 5 מהממוצע הארצי" אמרו במגמה ירוקה. "יש לצמצם את התעשיות ואחסון החומס בחיפה למען חייהם ובריאותם של התושבים".

נציגי מגמה ירוקה תארו את עדותה של חולת סרטן, עו"ד אליס גולדמן: "עדות מפי חברתי שרה דותן אלטמן:
'שמי שרה דותן אלטמן בת 72 חולת סרטן. נולדתי, גדלתי ואני גרה בנשר כל ימי חיי. גרתי תמיד ליד ארובות בז"ן, נשמתי וספגתי את הזיהום כל חיי והיום אני לאחר כריתת שד מלאה כולל בלוטות הלימפה. כיום אסור לי לצאת מהבית מחשש לזיהום ולכן אני לא אתכם בגופי, אך איתכם ברוחי. אין לנו בית אחר, בבקשה הצילו את הבית שלנו מהזיהום ומהמוות, אותי כבר לא ניתן להציל, גופי כבר ללא היכר אבל את הילדים שלנו, הנוער והתושבים של כל אזור המפרץ, אפשר להציל'".

צילום: הרצי שפירא

עשרות פעילים בהפגנה נגד בתי הזיקוק בקריית חיים, הערב צילום: הרצי שפירא

חברת הכנסת יעל כהן פארן, נציגת התנועה הירוקה במחנה הציוני, השתתפה גם כן בהפגנה בקריית חיים למען בריאות תושבי מפרץ חיפה. חברת הכנסת מסרה: "אני נמצאת באחד האזורים המזוהמים ביותר במפרץ חיפה עם פעילים רבים. אנחנו נעמוד בקור ובגשם למען תושבי מפרץ חיפה, עד שהממשלה תפקח עיניים ותטפל בזיהום המיתמר מעל תושבי חיפה והקריות. ילדינו אינם הפקר, בריאותנו אינה הפקר", אמרה ח"כ פארן.

חברת הכנסת המשיכה והתייחסה להתקפות וללחצים שמופעלים על תוצאות וצוות המחקר שחשף נתונים נוספים אשר מחזקים את הטענה שיש קשר הדוק בין הזיהום במפרץ חיפה לבין הגידול בתחלואות ובמחלות הסרטן בקרב התושבים. "משרד הבריאות מנסה למסמס נתונים ולייצר מצג שווא. הנתונים הראשוניים שנחשפו מתוך המחקר מראים בבירור שיש באזורים הסמוכים למפעלים המזהמים עודף בתחלואה. המשרד משתמש בסילוף נתונים ע"מ לטעון שגודל הראש והמשקל של התינוקות נמצא בגדר הנורמה. אף אחד לא טען שמדובר במיקרוצפליה, כן נטען שבספקטרום הרחב של הנורמה התינוקות שנולדים באזורים הסמוכים למפעלים המזהמים נמצאים פחות מהנורמה.

"כל אישה יולדת מכירה את השאלה הראשונה ששואלים אותה לאחר לידה – משקל התינוק. שואלים אותה מכיוון ומדובר בסממן אחד לבריאות התינוק, והנתונים שנחשפו לנו מראים שחלק גדול מהלידות (באזורים הסמוכים למפעלים) הן במשקל נמוך יחסית. ברור שלא מדובר במומים, אלא מדובר בתינוק שאינו בריא במאה אחוז, תינוק שנמצא בסיכון גבוה מתינוקות אחרים וייתכן שצפויים לו קשיים התפתחותיים. בדיוק כמו שלידת תינוק פג היא נורמלית (10% מסך הלידות), אך מלווה בקשיים ואתגרים בריאותיים לא פשוטים".

עוד הוסיפה הח"כית: "בשורה התחתונה, ראש צוות המחקר אמר בפירוש שאם התושבים רוצים תינוקות בריאים –  תעברו מקום מגורים. זו אמירה חזקה וחד משמעית, בדיוק כמו שרופא ימליץ לאישה מעשנת להפסיק לעשן מכיוון ויש סיכון לפגיעה בתינוק".