הפגנה מול משרדי האדריכלים המתכננים את הבניה בהרי ירושלים

25.3.15

היום הפגינו פעילי מגמה ירוקה והברית לחיזוק הרי ירושלים וההרים סביב לה מול משרדי האדריכלים המתכננים בנייה מאסיבית בהרי ירושלים, בין היתר באזור הסטף. קראנו להם לא להסכים לתכנן בנייה באתרי טיולים וטבע חשובים כל-כך.

התוכניות הוגשו תחת מסווה של פתרון למצוקת הדיור, אבל הן בכלל לא מטפלות בבעיה, ויש דרכים הרבה יותר הגיוניות לפתור אותה.

הינה כמה דברים שלא ידעתם על מצוקת הדיור:

– בתקשורת מספרים לנו כל הזמן שאין מספיק דירות, וכשגדל הביקוש גדל גם המחיר. אנחנו חוזרים על המנטרה הזו כמו תוכי, ולא עוצרים לשאול את אנשי המקצוע אם זה בכלל נכון, ומה הסיבה האמיתית לכך שאנחנו לא מצליחים לקנות דירה לפני ששיערות השיבה מגיעות.

– בניסיון לפתור את מצוקת הדיור הועבר בשנה שעברה חוק הותמ"ל – שקובע את הקמתן של ועדות אקספרס שנועדו לעקוף את כל גופי הביקורת וחוות דעת מקצועית על מנת לאשר תוכניות בנייה גדולות (מעל 750 יחידות דיור) בלי לעבור דרך הבירוקרטיה. זה נשמע טוב על הנייר, בעיקר לאור העובדה שבמקור החוק היה אמור לקבוע ש – 30% מהדירות יהיו מיועדות להשכרה לטווך ארוך. בפועל הממשלה יכולה לאשר שיעור אחר, מה שמאפשר לפוליטיקאים (ספציפית יאיר לפיד) להגיד שהם מעבירים חוק שיצור דיור בר השגה ובפועל ליצור חוק עוקף תכנון, עוקף בג"ץ, עוקף אזרחים, שמאפשר לאשר תוכניות בנייה גרנדיוזיות תוך 45 יום, לפני שתספיק להגיד את המילה "מסריח". איך אתה נבחר להרים פרוייקט כזה? נורא פשוט, תהיה מקורב לממשלה.

– כבר הזכרנו שאין באמת מחסור במלאי תיכנוני של דירות. ניקח בתור דוגמא את ירושלים. הותמ"ל כבר נכנסה לפעולה, ועלולה לקבל את התיק של אישור 40 אלף יחידות דיור, באיזורי טיול וטבע מדהימים (כגון אזור הסטף, הר חרת ורכס לבן). שוב, כל זה בלי שום תהליכי תכנון וביקורת הולמים. אבל האם באמת צריך להרחיב את ירושלים על חשבון הריאות הירוקות? אז זהו, שמסתבר שיש בתוך העיר עתודות בנייה של 60 אלף יחידות דיור שניתן לבנות בעזרת תוכניות פינוי בינוי, הרבה הרבה יותר ממה שמתכננים לבנות בסטף (יש לכם את זה ביותר מגוחך?).

– על פי פורום התכנון (שמורכב מרוב אנשי המקצוע בתחום – מתכננים , אדריכלים, מהנדסי ערים ועוד) הותמ"ל בכלל לא תוקפת את הבעיות הנכונות, ויש דרכים הרבה פחות מטומטמות (סליחה על הביטוי, אבל הוא מדויק) לפתור את הבעיה. לקריאה נוספת: http://img2.timg.co.il/forums/1_173489504.pdf

התעדכנו בדף הפייסבוק שלנו – אנחנו מתכוונים לחזור למשרדי האדריכלים ולהפגין שם שוב בשבוע הבא: http://goo.gl/N100w3

אנחנו קוראים לכם, אם אתם אוהבים את הריאות הירוקות של ירושלים, לעזור לנו בחתימה על העצומה>> http://www.green.org.il/atzuma-safdi2/

לקריאה נוספת על "תוכנית ספדי 2" המתוכננת בירושלים: http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4630280,00.html

על חוק הותמ"ל: http://www.themarker.com/realestate/1.2232929