הפנינג טבע בשפלת יהודה | רשות הטבע והגנים

 

 

 

רשות הטבע והגנים | 12.10.14

לכתבה המקורית: www.mat.co.il/8s2

בואו לחגיגה גדולה של סיורים ופעילויות לציון ההצלחה במאבק לשמירה על דמותה המיוחדת של שפלת יהודה – כ1500 איש כבר פוקדים את האתר

 

רשות הטבע והגנים, החברה להגנת הטבע, קרן קימת לישראל, אדם טבע ודין, גרינפיס, מגמה ירוקה, יוזמת אנרגיה טובה, מועצה אזורית מטה יהודה, מועצה אזורית יואב, מועצה אזורית לכיש, בית ספר שדה כפר עציון ומטה המאבק "בשביל עדולם", שמחים להזמין את הציבור הרחב לחגיגה לכבוד עצירת מיזם פצלי השמן.
מתי: יום א', י"ח בתשרי תשע"ה, חוה"מ סוכות, 12 באוקטובר 2014
שעות הפעילות: 18:00-10:00
היכן: אמפיתאטרון הגן הלאומי בית גוברין ופארק עדולם
מה יהיה? סיורים מודרכים ומגוון פעילויות

בחול המועד סוכות, יום א', י"ח בתשרי תשע"ה, 12 באוקטובר 2014 , בשעות 10:00-18:00 יתקיימו באזור סיורים מודרכים, עמדות הסברה והפעלה ודוכני מכירה (בתשלום).
לסיום, בשעה 16:00, נקנח במופע מרכזי באמפיתאטרון בגן לאומי בית גוברין.
תחנת מידע בכניסה לפארק עדולם תפעל מהשעה 10:00
16:00-10:00  פעילויות מגוונות לילדים ודוכני מזון באמפיתאטרון גן לאומי בית גוברין
14:00-11:00  סיורים בפארק עדולם: שמורת הטבע, חרבת מדרס, חרבת עתרי וחרבת בורגין.
15:00-13:00  סיורים באמפיתאטרון הרומי בגן הלאומי בית גוברין
15:00   מופע של הרכב מוסיקלי "אתנטרוניקה" – איליה מגנס, איתי בן-נון וניצן פרי לאחריו מופע של להקת הרגאיי – "ראסטה היברו-מן"
האירוע יתקיים במעמד מנכ"ל המשרד להגנת הסביבה, מר דוד לפלר
שיתוף פעולה יוצא דופן בין תושבי שפלת יהודה לגופים הירוקים בהובלת המשרד להגנת הסביבה והשר העומד בראשו, ח"כ עמיר פרץ, הביא את חברי הוועדה המחוזית בירושלים לדחות ברוב גורף את התכנית להקים מתקן ניסוי להפקת נפט מפצלי שמן בשפלת יהודה. אילו התממשה התכנית להפיק נפט בהפקה מסחרית, היה אופיו של האזור הכפרי בשפלת יהודה כולה משתנה לחלוטין לעד.
הניסוי ביקש לבדוק את היתכנותה הפיזית והכלכלית של שיטה להפקת נפט המתבססת על חימום שכבות סלע בתת-הקרקע לטמפרטורות גבוהות ומיצוי הנפט הנמצא בהן. טכנולוגיה זו עוד לא נוסתה בהפקה מסחרית בשום מקום אחר בעולם. מומחים קבעו ששיטת הפקה זו תגרום לפגיעה קשה בנוף ועלולה לגרום נזקים סביבתיים חמורים באזור, ובהם פליטת גזים רעילים, זיהום מי תהום ופגיעה בחקלאות ופגיעה בבריאות התושבים.
שפלת יהודה הוא אזור המייצג ערכי טבע ומורשת חשובים. זהו הרצף הגדול ביותר של שטחים פתוחים במרכז הארץ, והוא מאופיין ביערות נטועים ובחורש טבעי, בשמורות טבע, בגנים לאומיים ובאתרים ארכאולוגיים חשובים. שילוב נדיר של גורמים אלו הביא את רשות הטבע והגנים ואת הוועד הישראלי לאונסקו להמליץ להכריז על המרחב אתר מורשת עולמית. שפלת יהודה היא גם מוקד טיילות ונופש מרכזי בלבה של ישראל. בתחומיה נמצאים אתרים חשובים, כגון:
גן לאומי בית גוברין, גן לאומי תל לכיש, פארק בריטניה, תל עזקה, תל עדולם וגן לאומי תל צפית.
השגנו הישג נכבד, אך המאבק עוד לא נשלם. היזמים עוד לא אמרו את המילה האחרונה, וייתכן שינסו לערער על החלטת הוועדה המחוזית.
תושבי הסביבה והגופים הירוקים חייבים לעמוד על המשמר ולהיות נכונים להדוף ניסיונות חוזרים מצד גורמים שיבקשו לקבל אישור להפיק נפט מפצלי שמן באזור שפלת יהודה.