השריפה באמזונס היא לא טעות, אלא מדיניות

האסון שמתחולל ביערות האמזונס, "הריאות הירוקות של כדור הארץ", הוא אסון סביבתי בעל השלכות חמורות ברמה היסטורית-גלובאלית, המעיד בעיקר על תפקידה הנוראי של תעשיית המזון מהחי בפגיעה הסביבתית, החרפת משבר האקלים והרס כדור הארץ.

שיהיה ברור – אלו אינן שרפות-פרא, ואסון זה אינו תוצר של איזה גורם לא-אנושי חסר-שליטה ואפילו לא "טעות אנוש". אסון זה הנו תוצר ישיר של מדיניות כלכלית-סביבתית פושעת, מפורשת ותאבה-בצע של נשיא ברזיל, ז'איר בולסונרו. שריפה זו, כמו קודמותיה, הוצתה בכוונת תחילה, על ידי חקלאים, תעשיינים ובעלי הון, ביוזמתו ובהובלתו של בולסונרו, במטרה לפנות שטחים לצורך גידול והאבסת בקר מתוך אי התחשבות בהשלכות אפשריות.

כמו רבים לפניו, בולסונרו מתעקש לראות בריאות הירוקות של כולנו משאב כלכלי שאפשר ואף צריך לנצל עד תום. מאז כניסתו לתפקיד, בולסונרו לא רק מכחיש את ההתחממות הגלובאלית ואת תפקידם הסביבתי המכריע של יערות האמזונס, אלא גם רודף פוליטית ופיזית את אלו המוחים נגד המדיניות המופקרת והתאוותנית שלו.

רדיפה זאת מתבטאת, בין היתר, בהרג, מעצרים ואלימות קשה נגד פעילים סביבתיים ושבטים ילידים המגנים על אדמותיהם, וכן בפיטורי חוקרים באקדמיה. כל זאת בזמן שהוא זוכה לתמיכה ולהגנה ממנהיגים מסוימים, שאף הם לא מכירים בסכנת ההתחממות הגלובאלית ומסרבים לקחת אחריות על הנושא, ממש כמוהו.

זה ממש מכאיב ומכעיס אבל גם מלמד ומוכיח ששורת הרווח המיידי אינה חזות הכול, ושעלינו לדרוש ממנהיגינו מדיניות הרואה לנגד עיניה את ההשלכות האקולוגיות והחברתיות של פגיעה בטבע לצורכי תעשייה ואנרגיה – גם בתחומים אחרים הנוגעים לחיינו כאן בארץ.

כדי למנוע אסונות נוספים כאלה בעתיד עלינו לפעול מיד וביחד, ולהציב את הנושא הסביבתי ואת משבר האקלים בראש סדר העדיפויות הפוליטי והחברתי.

אנו דורשות ודורשים מכל ממשלה עתידית מדיניות ברורה, מהירה וצודקת לעמידה ביעדי דו"ח האו"ם האחרון (IPCC) וטיפול במשבר האקלים. על מדיניות זו לכלול גם סנקציות נגד מדינות שדורסות ברגל גסה את הריאות הירוקות שלנו, ופוגעות במאמצינו הלאומיים והבינלאומיים לבלום את השפעות ההתחממות הגלובאלית, הפוקדת כבר היום את אזורנו ביתר-שאת.

ומה אפשר לעשות בינתיים?
בשבוע החולף הגיעו 150 בני נוער ישראלים בהובלת Strike for Future Israel ו-Extinction Rebellion Israel לשגרירות ברזיל כדי לדרוש את הפסקת המדיניות הפושעת של נשיאה. בשבוע הקרוב יתקיימו הפגנות נוספות. אנו קוראים לכן ולכם לא להישאר אדישים.

בנוסף, אנו מזמינים אתכן/ם לקחת חלק פעיל במאבק הישראלי על משבר האקלים, דרך פעילות בצוות האקלים שלנו. להתנדבות שלחו מייל לכתובת [email protected]

#זהבוערעכשיו
#מאהאחוזבידייםשלנו

בתמונה: הריאות הירוקות שלנו נשרפות. קרדיט: Rex