השר להגנת הסביבה: מתנגד להקמת יישובים חדשים

יאיר קראוס | 27/5/2015

איש מפלגת כולנו נפגש עם ראשי הארגונים הסביבתיים במטרה להרגיע אותם. "נראה שכוונותיו טובות מאוד", אמרו אנשי ארגוני הסביבה

לכתבה המקורית >>

צעד ראשון בדרך לשיתוף פעולה? ראשי הארגונים הסביבתיים נפגשו לראשונה עם השר להגנת הסביבה אבי גבאי ממפלגת כולנו. כניסתו של השר לתפקיד לוותה בחשש מכיוון שמפלגתו חרטה על דגלה להביא לקידום תכניות דיור, אולי גם על חשבון הסביבה.

הפגישה היום אורגנה יחד עם ארגון הגג של ארגוני הסביבה – "חיים וסביבה" והיו בה נציגים של ארגון אדם טבע ודין, צלול, מגמה ירוקה, בנייה ירוקה, החברה להגנת הטבע, המועצה לישראל יפה, המועצה לבניה ירוקה, חרדים לסביבה, ישראל בשביל אופניים והפורום הישראלי לאנרגיה. בפגישת ההיכרות הציגו לו הארגונים את פועלם ובין הנושאים שעלו בפגישה היו טיפול בזיהום אוויר וים, תכנית לאומית למפרץ חיפה, שינוי אקלים, וקידום חקיקה סביבתית.

צילום: המשרד להגנת הסביבה

"שמחנו למצוא שר ענייני", גבאי וראשי הארגונים הירוקים צילום: המשרד להגנת הסביבה

"חשוב מאוד שיש ארגונים ציבוריים שמאתגרים את המשרד להגנת הסביבה ואף משמשים מחושים של המשרד", הצהיר גבאי בפתח הישיבה וציין כי "אני רוצה להפיג את החששות שעלו בשבועות האחרונים. מפלגת כולנו ביקשה את התיק להגנת הסביבה מתוך תפישה של הגנה על החלשים. לקידום נושא הדיור יש משמעות סביבתית, חברתית וכלכלית. אני נגד הקמת יישובים חדשים על חשבון השקעה בישובים הקיימים ומאמין כי הפתרונות מצויים בחשיבה מוקדמת, תהליכי עבודה מאוזנים  ולא במהלכים  אגרסיביים".

בנוסף אמר השר גבאי כי בכוונתו להפוך את המשרד להגנת הסביבה ליעיל יותר בכל הקשור לאכיפת החוקים הקיימים. בנושא מיכל האמוניה במפרץ חיפה אמר השר גבאי כי "מדובר ברולטה רוסית על חייהם של מאות אלפי תושבי הצפון ואני כבר מזרז את הליכי המכרז להקמת המפעל לייצור האמוניה בדרום". בארגוני הסביבה טוענים כי השר הבטיח להם שהמכרז להעתקת מכלי האמוניה יצא בתוך שבועיים.

נציגי ארגוני הסביבה הדגישו כי עבודתם נוגעת בכל תחומי החיים של אזרחי ישראל וחשוב שהמטרות של שיתוף הפעולה והתאום עם עובדי המשרד להגנת הסביבה תישמר. הם הוסיפו כי "הצלחתו של השר היא ההצלחה שלנו". ארגוני הסביבה לאורך השנים האחרונות עבדו בצמוד ובשיתוף פעולה עם השרים השונים ואף סייעו להם במאבקים ירוקים סביב משרדי ממשלה אחרים שלא רואים את טובת הסביבה והחברה העתידית בישראל אל מול עיניהם.

"הוא נראה איש ענייני מאוד ונחמד ושכוונותיו כנות וטובות", סיפר ל-nrg מור גלבוע, מנכ"ל ארגון 'מגמה ירוקה'. לדבריו, "ההיבטים החברתיים של הנושאים מאוד מעניינים אותו (את השר החדש גבאי, י.ק) ועושה רושם שאזור מפרץ חיפה והזיהום אוויר מאוד חשובים לו. אנחנו מצדנו השמענו על האיומים שעומדים מולנו וחזרנו על הדרישה להכרזה על אזור המפרץ כמוכה זיהום אוויר. דיברנו עוד על החשש של דיור על חשבון שטחים פתוחים ועושה רושם שהוא מכיר בפגיעה הסביבתית והחברתית בהקמת יישובים חדשים".

בצל המאבק של הארגונים הסביבתיים בראש הממשלה שהחליט כי השר להגנת הסביבה לא יהיה חלק מקבינט הדיור ולאחר שהמשנה ליועץ המשפטי לממשלה התערב ודרש את צירופו של השר, התחייב גבאי בפגישה כי יהיה חלק מוועדת השרים המשמעותית האמונה על אישור וקידום תכניות בנייה מזורזות בישראל: "גבאי טען שזו לא אג'נדה של ראש הממשלה לא להכניס אותו אלא התחשבנות פוליטית של הקצאות למפלגות השונות בקבינט הזה וכי הוא לא רואה מציאות שלא ייקח חלק בדיוני הוועדה כחבר מן המניין", הוסיף גלבוע.

מטעם החברה להגנת הטבע השתתפו בפגישה המנכ"ל, קושה פקמן, וסמנכ"ל שמירת סביבה וטבע, ניר פפאי. פקמן מסר עם סיומה של הפגישה כי: "שמחנו למצוא שר ענייני, שרואה חשיבות רבה בשיתוף פעולה עם ארגוני הסביבה, ושהכריז, בין השאר, על התנגדותו להקמת יישובים חדשים. זו הצהרה חשובה, בייחוד לאור העובדה שבימים אלה מקודמות תכניות להקמת יישובים חדשים במבואות ערד ולאורך כביש 25, הזוכות להתנגדות נרחבת של ארגוני סביבה וחברה, בראשות החברה להגנת הטבע".