חגגנו את יום כדור הארץ – עכשיו לעבודה. מה צריך לעשות?

אלכסנדר סעודה

ב 25 באפריל ציינו ארגוני הסביבה בישראל את יום כדור הארץ. בשאר המדינות ציינו אותו ב 22 באפריל (בישראל דחו בשלושה ימים בגלל פסח).

יום כדור הארץ נערך תחת הכותרת של מאבק בשינוי האקלים, גם כי הוא נחשב לאיום הגדול ביותר וגם כי הוא מהווה בעצם את התשובה של הטבע לפגיעה שלנו בו במשך מאות השנים האחרונות: זיהום האוויר, כריתת יערות, זיהום אוקיינוסים, חקלאות תעשייתית עם כל ההשפעות שלה.

לכן ב 22 באפריל אישרו 175 מדינות את הסכם פריז בו התחייבו להגביל את ההתחממות ל-2 מעלות צלסיוס ולשאוף לכך שהיא לא תעלה גם מעל הרף של 1.5 מעלות. אבל אפילו אם כל ההתחייבויות שלקחו על עצמן המדינות עד עכשיו יקוימו הטמפרטורה תעלה ב 2.7-3.0 מעלות צלסיוס, שזה לדעת כל המדענים מספיק גבוהה כדי לגרום לאסון. לכן היעדים כנראה יצטרכו להתקשח ובהרבה.

ומה המצב בארץ?

ישראל אומנם מדינה קטנה אבל חלק גדול מהפליטות מגיע ממדינות קטנות – כי יש הרבה כאלה. וכל אחת יכולה לומר: אני קטנה. לכן חשוב שישראל תתרום את חלקה, מה עוד שהדבר יכול להעלות את רמת החיים בה על ידי הפחתת זיהום האוויר ועוד. בספטמבר האחרון אישרה הממשלה תכנית להפחתת פליטות גזי חממה, וב 10 לאפריל הקצתה 800 מיליון שקל לביצוע חלק מההתחייבויות מהתכנית. אולם הבעיה לא רק בכך שלפי התכנית אנחנו אמורים לפלוט את אותה כמות גזי החממה שאנו פולטים היום (81 מיליון טון בשנה) בעוד שמדינות אחרות מורידות את הפליטות, הבעיה היא גם בכך שהממשלה ביד אחת מאשרת תכניות להפחתת פליטות וביד השנייה מקדמת תכניות אשר יסקלו אותה.

יש לפחות 4 איומים שביכולתם למנוע מישראל להשיג אפילו את היעד הזה. הכוונה להרחבת התעשייה המזהמת במפרץ חיפה, קידוחי הנפט הבלתי קונבנציונליים בגולן, המכרה לדשן כימי בערד (כן, גם דשן כימי הוא הגורמים לפליטת גזי חממה) ותכניות שונות לכריתה מסיבית של יערות ישראל כגון תמ"א 1.

יש להדגיש במיוחד את התכניות להרחבת התעשייה בחיפה, שם מזקקים מתכוונים לזקק 2 מתוך 3 הדלקים הפוסיליים בישראל. הרחבת התעשייה שם, משמעותה – הרחבת השימוש בדלקים הפוסיליים בישראל וגם הרחבת הייצוא שלהם. לכן בחרנו השנה לחגוג את יום כדור הארץ דווקא בחיפה.

ובינתיים שינוי האקלים כבר מכה בישראל. מלבד שאר הנזקים הוא פוגע בפוריות הקרקע בישראל. כאשר הקרקע נהיית פחות פורייה, היבול יהיה קטן יותר ובשלב מסוים לא יוכלו לגדול עליה צמחים כלל.

אם ממשלת ישראל רוצה לפעול בנושא היא כמובן צריכה לשקם קרקע אבל היא גם צריכה להתחיל להתייחס לנושא ברצינות. היא צריכה קודם כל לגנוז פרויקטים מטורפים שיגדילו את פליטות גזי החממה פי כמה במקום לצמצם אותם.