חיפה במקום הראשון בזיהום אוויר שמקורו בתעשייה | פורטל חדשות מקומי בלינקר

 

רותם כבסה | 18.11.14 | פורטל חדשות מקומי בלינקר

לכתבה המקורית: www.mat.co.il/8eN

המשרד להגנת הסביבה העלה הבוקר לאתר האינטרנט את נתוני הזיהום מכל המפעלים בישראל לשנת 2013. המקום הראשון נמצאת חיפה, תל אביב במקום השני, מועצה אזורית תמר במקום השלישי וירושלים במקום הרביעי. יודגש כי רוב החומרים נפלטים בהתאם לתקן ובאישור המשרד ומטרת הפרויקט היא לאפשר לציבור מודעות סביבתית גדולה יותר.

המשרד להגנת הסביבה העלה הבוקר את נתוני פליטות החומרים המזהמים של כל המפעלים לשנת 2013. מבדיקת הנתונים עולה כי זיהום האוויר נמוך באופן משמעותי לעומת השנה שקדמה לה ומגיע עד ל-40% פחות בהיקפי המזהמים השונים. לראשונה מפרסם המשרד גם את דירוג הערים עם פליטות הזיהום באופן הכולל גם את זיהום האוויר מתחבורה. למעשה, זהו המדד המהימן ביותר שפורסם עד כה בתחום זיהום האוויר לפי רשויות מקומיות.

חיפה נמצאת במקום הראשון בדירוג הערים עם פליטות הזיהום הרבות ביותר וזאת אף שב-2013 ירד זיהום האוויר בעיר בכמעט שליש. במקום השני בדירוג הערים נמצאת תל אביב וזאת בעקבות זיהום אוויר הנובע מתחבורה. מועצה אזורית תמר הגיעה למקום השלישי בעקבות פעילות התעשייה הכבדה במישור רותם ומפעלי ים המלח הנמצאים בתחומה. אל המקום הרביעי הגיעה ירושלים, גם בבירה עיקר הזיהום נובע מתחבורה. המועצה האזורית חוף הכרמל נמצאת במקום החמישי בקרב הרשויות המקומיות עם פליטות הזיהום הגבוהות ביותר (מצ"ב הרשימה המלאה – שקף 10).

על פי הנתונים עולה כי זיהום האוויר בשנת 2013 ירד בכל הארץ לעומת שנת 2012. תחמוצות הגופרית הנפלטות לאוויר ירדו ב-19%. החלקיקים הנשימים הקטנים מ- 10 מיקרון צנחו בכ-40% ותחמוצות חנקן, מזהם הפוגע בדרכי הנשימה, ירדו בכ-16%. עיקר הפחתת זיהום האוויר נובע ממעבר התעשייה ותחנות הכוח לשימוש בגז טבעי ודרישות המשרד להגנת הסביבה להפחתת זיהום אוויר כתנאי לאישור פעילות של מפעלים.

על מנת להגביר את השקיפות ולתת מידע מדויק לציבור, ניתן לצפות בנתונים המתייחסים לפעילות המפעלים בשנת 2013 באתר המשרד ולאתר מפעל על גבי מפה, או בהתאם לענף הפעילות או שמו. באתר המשרד להגנת הסביבה ניתן למצוא נתונים אודות פליטות מ-497 מפעלים ועסקים בתחומי התעשייה, חקלאות, השפכים והפסולת המסוכנת והלא מסוכנת. על מנת להקל על הגולשים, לכל דיווח על חומר מזהם מצורף הסבר אודות השפעות החומר ומידת מסוכנותו לאדם ולסביבה.

מנכ"ל המשרד להגנת הסביבה, דוד לפלר: "אנחנו נמשיך לחשוף נתונים באופן עקבי על מנת שכל אזרח יידע בדיוק מה יש באוויר שהוא נושם. הנתונים מצביעים על ירידה חדה בזיהום האוויר לעומת השנה הקודמת לה וזאת הודות לשימוש בגז הטבעי ולפעולות שלנו מול התעשייה שהביאו לשימוש בטכנולוגיות המתקדמות והירוקות ביותר. כדי שהאוויר יהיה נקי, יש לשלב זרועות עם כלל הגופים ובראשם גם האחראים על התקציבים".

 

הפגנה במפרץ חיפה (צילום: מגמה ירוקה)

הפגנה במפרץ חיפה (צילום: מגמה ירוקה)

הפגנה גדולה בדרך
המשרד להגנת הסביבה פרסם הודעה רשמית שבה הודה בשתי עובדות שעד עתה הוכחשו:  חיפה במקום ראשון בזיהום אוויר ורוב זיהום האוויר בחיפה מקורו בתעשייה. עד היום היו מקרים שאנשים הצהירו ש"האוויר בחיפה הוא מהנקיים בארץ", היו גם כאלה שהצהירו שהמקור העיקרי לזיהום הוא התחבורה. הפעם ההצהרה אינה משתמת לשתי פנים, חיפה אכן מובילה בזיהום אוויר ומתוך כ- 2500 טון חומרים אורגניים נדיפים שנפלטים בחיפה, כ- 1700 מקורם בתעשייה. כבר ב- 2011 ניסה המשרד להגנת הסביבה להכריז על חיפה כמוכת זיהום אוויר אבל לא עשה זאת בגלל החשש העירייה מפני פגיעה בתדמיתה של העיר והמפעלים.

יחד עם זאת בהצהרה נאמר שזיהום האוויר בחיפה ירד. במציאות, רוב תחנות הניטור בחיפה מנטרות כ-10 מזהמים המאפיינים לתחבורה. יש עוד מספר תחנות בודדות שלא פועלות כבר מספר שנים, בעוד שמספר המזהמים הנמדד בתחנות באירופה ובארה"ב נמדד בעשרות ולפעמים מגיע ליותר ממאה חומרים מנוטרים. באופן אבסורדי, ניתן ללמוד מהדוחות שמפרסמים המפעלים עצמם יותר משאנחנו יודעים מתחנות הניטור, וגם על הנתונים האלה אפשר להתווכח. אכן יש ירידה בחלק מהמזהמים בעקבות התקנת פילטרים ומיתקנים לטיהור וכן בגלל המעבר לגז הטבעי – הבעיה היא שהתרחבות בז"ן תוסיף על הזיהום באופן שיעבור בהרבה את הרמה שהייתה לפני כן.

בתאריך 11 בנובמבר יתקיים דיון מכריע במועצה הארצית לתכנון ובניה בנוגע לערר שהגישה "מגמה ירוקה", יחד עם קואליציית ארגוני הסביבה, על החלטת הועדה המחוזית בנושא הרחבת בז"ן פי 3. מגמה ירוקה והתושבים מתכננים הפגנת ענק מול המשרדים בירושלים והפגנות נוספות באזור חיפה עד שתתקבל ההחלטה.

גלית גפן ממובילי המאבק בהתרחבות בז"ן וראש תא אורנים ב"מגמה ירוקה":" אי אפשר לשבת בחיבוק ידיים, אנחנו נצא לרחובות, ונזעק את זעקת התושבים החוששים לבריאותם".

בקואליציה מברכים, אך העבודה רבה
ליאורה אמיתי, מנהלת הקואליציה לבריאות הציבור: " המשרד להגנת הסביבה, משרד הבריאות ועיריית חיפה, באמצעות איגוד ערים לאיכות הסביבה, מחוייבים על פי חוק לדאוג לבריאות התושבים, ולגרום לכך שנפת חיפה תפסיק להיות המובילה בנתוני הזיהום ונתוני התחלואה. עד כה הם לא עושים זאת, ובכך פוגעים בבריאות התושבים. כרגיל, אין שום התיחסות מצד הגופים הללו לתכנית משמעותית להוצאת גורמים מזהמים ומסוכנים מאזור חיפה"

עו"ד ג'מילה הרדל וואכים מנהלת עמותת אזרחים למען הסביבה:"אנחנו מברכים את המשרד להגנת הסביבה על פרסום הנתונים, אך רוב הנתונים עדיין לא חשופים בפני הציבור, למרות שהחוק מחייב פרסום נתונים גולמיים. המשרד יוצא בהצהרות ומסקנות, לעיתים סותרות, ומצד שני לא מעביר לנו את הנתונים הגולמיים המלאים שעליהם התבסס הדו"ח שפורסם".