חיפה דורשת – אנרגיה מתחדשת! | זה פה

רונית גור בן עמי | 28/11/2015

עשרות תושבים ופעילי סביבה בהובלת מגמה ירוקה, השתתפו בעצרת אקלים ועצירת התעשיות המזהמות בחיפה, 27 לנובמבר יום שישי מול בנין העירייה. עשרות תושבים דרשו לעצור את הרחבת התעשייה הפטרוכימית. לא ייתכן שכאשר כל העולם עובר במהירות לאנרגיות מתחדשות בחיפה מתכוונים להקריב אוכלוסיה למען הרחבת תעשייה מזהמת, שתעלה את הזיהום ואת כמות הנפגעים ממנו פי כמה.

לכתבה המקורית >>

מטרופולין חיפה הוגדר על ידי הממשלה להיות פח האשפה הלאומי לתעשיות דלקים מזהמים (תמ"א 30) על חשבון חייהם של התושבים. המחדל הלאומי של זיהום האוויר והתחלואה העודפת במפרץ חיפה ונוכחותם של מפעלי תעשיות דלקים ומיכלי אחסון גפ"מ בסמיכות לשכונות מגורים, ללא תקינה מתאימה וללא פיקוח ראוי – הפכו את חיפה למטרופולין הסרטן.

אך בחיפה, העיר המזוהמת בישראל, במקום לעבור לאנרגיות מתחדשות, מקדמים תכניות להרחבת תעשית הדלקים המזהמים: נפט וגז, שיחריפו את זיהום האוויר ויתרמו לתחלואה קשה בקרב התושבים, להרס סביבתי ולפגיעה באקלים בישראל. התוכניות המזהמות הן: תוכניות הרחבת בתי הזיקוק (חפאג 1200), תוכנית קרקעות הצפון תמא 37, קרקעות הצפון-חפא"ג 1139) שכוללת הוספת 1200 דונם של מיכלי דלקים סמוך לאזור שכונות מגורים צפוף, והקמת בית זיקוק לגז ומיכלי אחסון לגז וקונדנסטים, ובנוסף נמל הדלקים (תמא 13) לאורך קו המים של קריית חיים; המציאות החיפאית הולכת להשחיר בקרוב.

בנוסף לסכנה העיקרית של זיהום האוויר בחיפה קיימות סכנות נוספות לפגיעה באקלים החיפאי: סירוב העירייה לקידום שבילי אופניים ותחבורת אופניים בעיר, וקידום תוכניות בנייה באזורים מייוערים בכרמל במקום עיבוי שכונות העיר.

שיקולי הון על חשבון חיי ובריאותם של תושבי חיפה נהיו שיקולים שבשגרה.

כחלק ממצעדי האקלים בכל הארץ, לקראת וועדת האקלים בפריז שבוע הבא, התכנסו עשרות תושבי מטרופולין חיפה ועוטף בז"ן וערכו את עצרת האקלים החיפאית. מצעד האקלים העולמי הוא תנועת מחאה המאחדת מאות אלפי אנשים מכל העולם המוחים נגד הרס אקלים. האקלים נהרס בשל פליטת גזי חממה בעיקר מתעשיות הנפט הפחם והגז. אותם התעשיות שגורמות לזיהום אוויר במיוחד כאן בחיפה. הפתרון הוא מעבר לאנרגיות מתחדשות.

אלכסנד סעודה, פעיל מגמה ירוקה ומארגן עצרת האקלים החיפאית: "שינוי האקלים בעצמו מוגדר על ידי המומחים כסכנה מספר אחת לאנושות. כבר עכשיו הוא גורם לסופות, בצורות, שריפות במימדים אדירים וגם למלחמות וטרור. מחקרים הוכיחו קשר בינו ובין הבצורת בסוריה למשל, שהביאה לפרוץ מלחמת האזרחים והקמת דאע"ש. אם לדבר על ההשפעה על חיפה, היא מורגשת ברוחות מזרחיות יבשות ומייבשות שמכסות את כל הבית בחול, באובך כבד למשך הרבה יותר זמן בשיתפונות, הצפות וגלי חום. גל חום אחד בספטמבר גרם ל 632 מאושפזים מה שלא היה בימים הכי גרועים של זיהום האויר מבז"ן. בסוף נובמבר מתקיים מצעד האקלים העולמי. בישראל העיר שזקוקה הכי הרבה למעבר לאנרגייה נקייה היא חיפה וסביבתה. לא מספיק הזיהום שיש שם עכשיו שגורם לתחלואה עודפת לפעמים פי 3 מהממוצע, רוצים להגדיל אותה בהרחבת בז"ן פי 3 בבנית בית זיקוק נוסף בקרקעות צפון, בניית נמל לייצוא דלקים בזיקוק קונדנסייט רעיל. שינוי האקלים מחייב את סגירת התעשיות המזהמות-נפט פחם וגז. בעלי החברות ידרשו לעבור למקורות אנרגיה אחרים-ועכשיו. כבר עכשיו! שינוי האקלים מוחשי ומאיים על כולם – אי אפשר לברוח ממנו לאף מקום. חיפה עומדת מול סכנה ממשית של הגברת זיהום אוויר פי כמה. וזה בעיר שהיא הכי מזוהמת בארץ גם ככה. הסכנה נובעת מכמה תכניות מגלומניות להרחבת התעשייה הפטרוכימית שמקדמים חברות הנפט והגז באזור. הבסיס להרחבה היא הקמת מארג פטרוכימי ענקי שיזהם פי כמה מהישן. לא יתכן שבזמן שכל העולם עובר לאנרגייה מתחדשת בחיפה יקריבו אנשים למען תעשייה מזהמת שבכל מקרה תסגר בקרוב. "

ד"ר רויטל גולדשמיד, פעילת מגמה ירוקה: "ריחות הבנזן המתקתק והגופרית העבשה בשמי חיפה הפכה לדבר שבשיגרה – ריח הסרטן החיפאי מגיע לכל השכונות, גם המרוחקות יותר. המציאות צריכה ויכולה להשתנות! מעבר לאנרגיה נקיה יכול להציל את תושבי חיפה מתחלואה ואת ישראל מאסון סביבתי. במקום בזן – שדה של פאנלים סולארים, במקום נמל דלקים – הפקת אנרגיה מהים, מהרוח. אני קוראת לשר האנרגיה ולשר לאיכות הסביבה להפוך את ההר הירוק לריאה ירוקה ולעצור את התרחבות התעשיות המזהמות. לעצור את הרחבת בז"ן, לעצור את נמל הדלקים, לעצור את קרקעות הצפון ובמקומם לקדם תעשיות נקיות של אנרגיה מתחדשת"

אביהו האן, ממפלגת "הירוקים של חיפה" נאם בעצרת: "אנו בחיפה נמצאים תחת איום עצמתי והרסני הנובע מהתעשיות הפטרוכימיות המזהמות. בעלי ההון אינם שבעים לעולם. הרצון של התעשיה הכימית בחיפה להתרחב ולגדול תהווה מכת מוות לתושבי האיזור שגם כך אחוזים רבים מהם מבלים בבתי החולים עקב ההיקפים המטורפים בפליטות מזהמים. צריך לאמר עד כאן. איננו מוכנים לסבול יותר. די לזיהום האויר בחיפה. די לתחלואת ילדים , די לעשיית הון על חשבון בריאותנו. אנו נשנה זאת . כאן והיום!!!!

אנחנו קוראים לשר התשתיות והאנרגיה ולשר להגנת הסביבה, לחבור יחדיו ולקדם תוכניות מעבר לאנרגיות נקיות ומתחדשות במקום אנרגיות דלקים מזהמות. במקום כמו חיפה, קידום תוכניות לאנרגיה מתחדשת – יצילו את תושבי חיפה משיגרת הסרטן וממחדל הזיהום והתחלואה.