ישראל תתקדם או תישאר מאחור? | ישראל היום

לידיה מורדבינקין

לכתבה המקורית לחצו כאן

ב-2009 התקיימה ועידת אקלים חגיגית בקופנהגן, דנמרק. הנשיא לשעבר, שמעון פרס ז"ל נסע לייצג את ישראל בועידה, ובמהלכה הבטיח שמדינת ישראל תצמצם את פליטותיה לפחות ב-20% עד לשנת 2020, וכחלק מהמהלך,יעמוד אחוז ייצור החשמל ממקורות מתחדשים על 10% לפחות מסך הייצור.
ומה קרה מאז בגזרתנו? משרד האוצר ביטל את תקצוב התכנית לצמצום פליטות גזי חממה שהוביל המשרד להגנת הסביבה. הוקמו מחלפים, נסללו כבישים רבים ללא תעדוף לתחבורה ציבורית, אושרה בניה פרברית בפאתי הערים ללא מתן פתרונות תחבורתיים, קמו תכניות בנייה שנועדו לגזול מהציבור את החופים, שפכים הוזרמו לים וזיהום אוויר ויחד אתו המחלות הנגרמות כתוצאה ממנו – המשיכו להשתולל באזור מפרץ חיפה, ואזורים נוספים בארץ, וכל זאת כתוצאה מהתמכרות למקורות אנרגיה מזהמים כגון נפט ופחם.
ובמקביל אלינו בשאר העולם, מצד אחד התקיימה ועידת אקלים נוספת בנובמבר 2015 בפאריס, שמתוכה יצא הסכם בין לאומי, שעליו חתמו 193 מדינות המתחייבות לצמצם את הפליטות שלהן באופן משמעותי ביעדים שאפתניים והיווה נקודת אור ופריצת דרך במשבר האקלים.
מצד שני, שנה לאחר מכן נבחר דונלד טראמפ לנשיאות ארה"ב, והצהיר כי הוא מכחיש את משבר האקלים, ומקצץ בתקציבים ובסמכויות המשרד להגנת הסביבה האמריקני, מה שמעורר דאגה בקרב פעילי הסביבה, והקהילה המדעית בכל העולם.
מדינת ישראל לא עומדת בהבטחותיה, לא מיישמת בפעול ייצור חשמל באמצעות אנרגיות מתחדשות, לא מצמצמת את כמות הפליטות, ואף עומדת לעלות אותן לפחות ב-14% עד לשנת 2030.
דבר חיובי שקרה במדינת ישראל בפברואר האחרון, הוא שלאחר לחץ ציבורי מטורף שיצרו ארגוני הסביבה ותושבי חיפה, פסק ביהמ"ש המקומי בחיפה על ריקון מכל האמוניה במפרץ חיפה. אלא שעתה ראש הממשלה הורה לדחות את מועד הפינוי שלו, החלטה שכזו, אם תיושם בפועל תשליך על אוכלוסייה של למעלה מ-800,000 תושבי מטרופולין חיפה.
לקראת יום כדור הארץ שיצוין בישראל ביום שישי הקרוב עלינו להבהיר לממשלת ישראל ולמנהיגי העולם – יש איום קיומי על כולנו שאסור לנו להתכחש אליו – איום שהוא לא שאלה של ימין ושמאל אלא שחל עליו קונצנזוס גם בקרב מדענים ואנשי אקדמיה. אסור שאינטרסים פוליטים יורידו אותו מסדר היום הציבורי – ההתחממות הגלובלית.
על ישראל חלה החובה לאמץ את היעדים השאפתניים שהציב המשרד להגנת הסביבה – 35% אנרגיות מתחדשות ו-32% הפחתה בפליטות גזי חממה עד 2030. רק כך נוכל להבטיח עתיד נקי לדורות הבאים. עתיד שבו נוכל לנשום אוויר מבלי לחלות, להיחלץ מהפקקים ולהגיע בזמן לכל מקום בתחבורה ציבורית, עתיד שבו גם ילדנו ייהנו מהחופים שלנו.
על הציבור בישראל להבהיר למקבלי ההחלטות שמשבר האקלים הוא גם בעיה ישראלית, ההתחממות לא תפסח עלינו בגלל שאנחנו יהודים, 2016 הייתה השנה החמה בהיסטוריה – גם בישראל.
הקריאה לשינוי צריכה לבוא מאיתנו, האזרחים ולכן אני קוראת לכל מי שרוצה להוביל את השינוי הכל כך נדרש הזה להגיע ביום שישי למצעד האקלים של ישראל ולהצטרף לתנועת האקלים בישראל שלא מחכה ליום כדור הארץ, אלא פועלת כל השנה כדי לדאוג שיהיה כאן טוב יותר.
הכותבת הינה פעילה בארגון "מגמה ירוקה" וממובילי מצעד האקלים בישראל