"יש לחיפאים שתי אופציות: או לקום ולפעול או לקום וללכת" | מגזין העיר התחתית חיפה

 

ליאורה אמיתי | 21.10.14 | מגזין העיר התחתית חיפה

לכתבה המקורית: www.mat.co.il/8sV

בערב ראש השנה התקיים בקריית חיים "כנס ערי המפרץ", שהתכנס למטרת תכנון ושיתוף פעולה לשנה החדשה בסוגיית התעשייה המזהמת במפרץ חיפה. מלבד נבחרי ציבור מהרשויות השונות ונוכחותו של ח"כ דב חנין (חד"ש), הגיעו גם כמאה תושבים מחיפה והקריות. ביניהם פעילי מגמה ירוקה שיזמו במהלך הכנס אקט הפגנתי בו הקהל לבש מסכות והחזיק שלטים עליהם נכתב "לא רוצה להיות התושב ה- 185 שימות מסרטן השנה". ברקע למושב הפאנל נמתחה כרזה שקבעה כי "אין מציאות שאי אפשר לשנות".

"יזמנו את הכנס, כי הבעיות של אזור מפרץ חיפה הן בעיות מורכבות ורבות שנים", מסבירה ליאורה אמיתי, מנהלת הקואליציה לבריאות הציבור, "אי אפשר להוביל שינוי נקודתי אלא מהלך כולל אותו אנחנו מנסים לעשות בתהליך ציבורי. לכן, הציבור צריך להשמיע את קולו ולזעוק את הזעקה שלו".

אבל הציבור לא יכול מעשית לשנות את המציאות, בשביל זה יש נבחרי ציבור.

"נכון, הציבור לא יכול להחליט לסגור מפעל, אנחנו רק יכולים להגיד שצריך לסגור אותו. הבעיה היא שגם אם ננבח, השיירה תעבור. כדי שמהלך ציבורי באמת ישפיע צריך לגרום לדברים מעשיים לקרות. כמו למשל, הוועדה של הכנסת בראשותו של דב חנין שהגישה מסקנות ואמרה שחייבים לעשות שינוי מרחיק לכת במפרץ חיפה. לבטל ולהוציא מכאן את המפעלים".

"הציבור לא יכול להחליט לסגור מפעל, אנחנו רק יכולים להגיד שצריך לסגור אותו. הבעיה היא שגם אם ננבח, השיירה תעבור. כדי שמהלך ציבורי באמת ישפיע צריך לגרום לדברים מעשיים לקרות"

 

מפרוטוקול הכנס עולה שגורמים ברשויות השונות לא ערים לגמרי לבעיות עליהן מתעקשת אמיתי או שידיהן כבולות, כפי שהתבטא המשנה לראש עירית קריית מוצקין, יוסי מקוביץ' שהתייחס להקמת הפצח"ן (מתקן בבתי הזיקוק; צ'ה') ואמר: "זה עניין פוליטי יותר מכל דבר אחר".

"לסגנית ראש עיריית נשר, שנולדה בנשר, אחות במקצועה, לא היה מושג על הנתונים הגרועים של זיהום האוויר", מוסיפה אמיתי, "זה קורה כי יש מערכת שלמה שמנסה לספר לנו סיפור אחר והחיפאים משתפים עם זה פעולה. ראש העיר בחיפה מספר שהאוויר נקי מאי פעם בזמן שבעיריית חיפה אין אפילו יחידה או מחלקה שמתעסקת בנושאים סביבתיים". (העירייה בתגובה מסרה שהגוף שאמון על נושאי סביבה הוא איגוד ערים, "שומרי המפרץ", בראשותו של ד"ר עופר דלסר; צ'ה')

וכאן, לשיטתך, האקטיביזם הציבורי נכנס לתמונה.

"נכון. אני נולדתי בקריית חיים. שיחקתי כילדה בחולות ליד תש"ן, שם מאחסנים את הנפט לפני שהוא עובר לבז"ן. היום אני עובדת בחיפה. יש ימים שאני אומרת לעצמי 'איך אני עובדת במשרד עם זיהום האוויר הזה בחוץ והסכנות הכרוכות'. בקיץ האחרון, בזמן המלחמה, כשחיפה הייתה בטווח הטילים, עשינו הפגנה שקראה לנקות את המפרץ מחומרים מסוכנים. אמא שלי אמרה לי 'איך את הולכת להפגין בזמן שמנסים לשגר טילים למקום אליו את הולכת? מה זאת אומרת, עניתי לה, דווקא בגלל זה אני יוצאת להפגין".

"בקיץ האחרון, בזמן המלחמה, כשחיפה הייתה בטווח הטילים, עשינו הפגנה שקראה לנקות את המפרץ מחומרים מסוכנים. אמא שלי אמרה לי 'איך את הולכת להפגין בזמן שמנסים לשגר טילים למקום אליו את הולכת? מה זאת אומרת, עניתי לה, דווקא בגלל זה אני יוצאת להפגין"

התעוררות

הקמפיין שמובילים הקואליציה לבריאות הציבור וארגונים ירוקים נוספים תחת השם "מנקים את מפרץ חיפה" צבר תאוצה לאחר סדרה של אירועים במפרץ חיפה ורשם הישג החודש כשהצליח לגייס מעל 40 אלף שקלים באמצעות מימון המונים ברשת. "החידוש והבשורה של העת האחרונה בנושא המאבק הוא שיש קאדר מאוד גדול של פעילים שהתעוררו בקיץ ולא היו פעילים קודם לכן", מספרת אמיתי, "באמצע יוני הגיעו אלינו פעילים שנהיו גרעין קשה בפעילות מהרגע הראשון והפכו למובילים העיקריים של המאבק".

תוכלי לאפיין אותם?

"בגילאים מגוונים, הרבה צעירים בני 30 אבל גם מבוגרים יותר. מה שמשותף לרובם הוא שהם גרים בצד של חיפה שצופה על המפרץ. בחיפה מאוד בולט איך הצד שלא רואה את המפרץ חושב שהוא נמצא מעבר להרי החושך והם נושמים אוויר צח כשלג".

וזה לא נכון?

"בוודאי שלא. מי שהכי נפגע מזיהום האוויר הם תושבי העיר התחתית, הדר, נווה שאנן והקריות ושכונות נוספות שצופות למפרץ. אבל הזיהום כל כך גדול, חלקיקים מגיעים גם לגליל. העניין הוא שהמצב לא רק חמור עכשיו, אלא הוא יחמיר פי כמה. המדינה והרשויות מתכננות לנו תוספת נמל, תוספת של בז"ן ותוספת אחסון של חומרים מסוכנים. אם זה המצב אז יש שתי אופציות – או לקום ולפעול או לקום וללכת".

לקום וללכת? זאת הצהרה קצת קיצונית.

"אם אתם החיפאים לא תקומו ותפעלו אז פשוט תקומו ותעזבו את האזור, כי זה לא מקום למגורי אדם. זה קיצוני, אני יודעת, אבל אני מאמינה שזה המצב. אני לא הייתי מגדלת את הילדים שלי בסמוך לאזור שכל כך רווי בסיכונים בריאותיים וודאיים לחלות".

מה הצעד הראשון לשינוי לדעתך?

"הציבור צריך קודם כל לדרוש אוויר נקי. דב חנין נוהג לצטט את המשפט 'אנשים ישחררו את עצמם או שהם לא ישתחררו לעולם'. אני מסכימה עם זה. אם לא תילחמו על הזכויות שלכם אין מי שילחם בשבילכם. אתם רוצים פה אוויר נקי? נראה לכם שמישהו אחר ילחם על זה בשבילכם?".