למה #לסגוראתבזן

בגלל הבריאות
חיפה מובילה בתחלואת סרטן, מחלות כלי דם ונשימה ובאשפוזי ילדים עם אסתמה.
אזור חיפה מוביל בתחלואת הסרטן בישראל, באשפוזים של ילדים עם אסתמה, מבוגרים מעל גיל 65 שגרים בסמיכות למתקני זיקוק חולים פי 16.7 בסרטן ריאה יותר מהממוצע הארצי- וכל אלה הם נתונים רשמיים של הממשלה.

בגלל הסביבה
בז"ן הוא המתחם המזהם בישראל ומתנהל בשגרת תקלות.
מתחם בז"ן הוא המתחם המזהם בישראל. והמגמה מחריפה. בשנת 2017 נמדדו 1537 חריגות ממתתם בז"ן. בעוד בז"ן מנסים להתמודד עם צו שהוצא על חריגות 2017, מתחילת שנת 2018 נמדדו יותר מ-20 חריגות בנזן – מסרטן ודאי – כשהחוק 'מכשיר' עד 7 חריגות בשנה.

בגלל הכלכלה
הנזק הכלכלי הנגרם מזיהום אוויר במפרץ חיפה נאמר ביותר ממיליארד ש"ח מידי שנה.
לזיהום האוויר יש מחיר כלכלי כבד. תשלומי ביטוח לאומי, אשפוזים קצבאות ופיצויים. לפי דוח של המשרד להגנת הסביבה הנזק הכלכלי הנגרם מידי שנה במפרץ חיפה כתוצאה מזיהום אוויר עומד על יותר ממיליארד שקל כ-600 מיליון מתוכו כתוצאה מבתי הזיקוק. זאת כשחלק ניכר מהתוצרים של בז"ן לא מגיעים למשק אלא הולכים לייצוא.

בגלל הרגולציה
הרגולציה בישראל כושלת ולא מצליחה לשמור עלינו מזיהום.
מערכת ניטור חלקית ומיושנת, נתונים שמועברים על ידי המפעלים, תת פיקוח, אין ביקורי פתע בלילה, הוצאה לפועל מגומגמת ואיטית של הליכים פליליים, קנסות מקלים לא ומרתיעים – וזו רשימה חלקית.

בגלל שמירת החוק
בז"ן הוא מתחם עברייני שעובר על חוק אוויר נקי לעתים קרובות.
בז"ן הוא מתחם עברייני. לכבד את חוק אוויר נקי? כשמתאים – עומדים בו וכשלא מתאים – מעלים טיעונים שונים למה אי אפשר לעמוד בו ובינתיים אנחנו משלמים את המחיר. מה הפלא שמי שהואשם בפלילים על עבירות זיהום בכהונתו הקודמת מכהן בלי בושה כמנכ"ל המתחם?! והוא לא היחיד.

בגלל הביטחון
ריכוז החומרים המסוכנים במפרץ חיפה הוא סכנה אסטרטגית מהמעלה הראשונה.
במלחמת לבנון השנייה נפלה קטיושה בתוך המתחם ובמזל לא פגעה במתקן או מיכל. חיזבאללה היום במקום אחר. כפי שראש הממשלה עצמו, העיד בחודש שעבר מעל בימת האו"ם, המערך הרקטי של החיזבאללה מאפשר דיוק של עד 10 מטרים מהמטרה. המשמעות היא שכל עוד המתחם הזה כאן לכל אחת ואחד מאיתנו יש כוונת על הראש.

בגלל הבטיחות
מבקר המדינה מתריע: ברעידת האדמה הגדולה הבאה אין לנו מענה מספק למפעלי חומרים מסוכנים.
מפרץ חיפה יושב על שבר יגור הפעיל. מבקר המדינה בדוח שפורסם ביולי מתריע מפני פגיעה באוכלוסיה הקרובה למפעלים המטפלים בחומרים מסוכנים ומצביע על פיקוח ואכיפה לא מספקים אחר ההנחיות הניתנות בהיתר הרעלים של המפעלים.

בגלל האנרגיה
השווקים המובילים בעולם נערכים ליום שבו נתבסס על אנרגיות מתחדשות ולא על דלקים או גז.
העולם נגמל מדלקים, ישראל חתומה על אמנת האקלים ולפיה היא מתחייבת בעשור הקרוב להגדיל לפחות פי 5, את אספקת האנרגיה למשק המתבססת על אנרגיות מתחדשות. המשך הישענות וביסוס המשק על דלקים פוסיליים כמוה כנסיעה במהירות 120 קמ"ש אל עבר צוק.

אה וכמעט שכחנו, יש גם דוח של חברת הייעוץ הגדולה בעולם, מקינזי, והמועצה הלאומית לכלכלה שקובע שניתן ואף רצוי לסגור את בתי הזיקוק בשנת 2025. הוא מונח על שולחנו של ראש הממשלה ועדיין לא הובא לעיון הרשויות והציבור.

אוהבים את חיפה #סוגריםאתבזן

קיראו את הדרישות שלנו, הצטרפו למאבק וחתמו על העצומה