למרות הזיהום, שמורת עברונה תיפתח למטיילים | Ynet

אילנה קוריאל | 02.04.15

בארגונים הירוקים מתריעים כי השמורה, צפונית לאילת, עדיין מזוהמת בנפט. אבל הדבר אינו מפריע למשרד להגנת הסביבה ולסגן השר אקוניס לפתוח את השמורה למטיילים. "את תוצאות ממדי האסון נגלה עוד שנים", אמרו במגמה ירוקה.

לכתבה המקורית

למרות שעבודות השיקום עדיין לא הסתיימו והתרעות הארגונים הירוקים מפני הסכנות שבביקור בשמורה הטבע עברונה, שזוהמה לפני ארבעה חודשים מדליפת נפט גדולה, אישר היום (ה') המשרד להגנת הסביבה לפתוח את השמורה למטיילים לקראת חג הפסח.

בכמה חלקים בשמורת הטבע שבערבה עדיין נערכות עבודות שיקום קרקע ושילוט, האוסרות על כניסת מטיילים. מנכ"ל "אדם טבע ודין", עו"ד עמית ברכה, תמה על הודעת המשרד להגנת הסביבה, שבראשו עומדים ראש הממשלה בנימין נתניהו וסגן השר אופיר אקוניס על כך שאין זיהום החורג מהתקן. "רק מי שהכיר את שמורת עברונה לפני האסון הקשה, יוכל להיווכח, למרבה הצער, שלאמירתו של ראש הממשלה בדבר שיקום השמורה אין כל אחיזה במציאות והשמורה מזוהמת עדיין בנפט", אמר עו"ד ברכה.

עבודות השיקום טרם הסתיימו, אך אקוניס מיהר לפתוח השמורה (צילום: המשרד להגנת הסביבה)

עבודות השיקום טרם הסתיימו, אך אקוניס מיהר לפתוח השמורה (צילום: המשרד להגנת הסביבה)

   

  עו"ד ברכה הוסיף: "חשוב שהציבור הישראלי ייצא לשמורת עברונה בכדי להיווכח בנזקים האדירם שנגרמו לנכס הטבע הציבורי והנדיר השייך לכולנו, נזקים שייקח עשרות שנים בכדי לתקנם.

  חברת קצא"א האחראית לנזק האקולוגי הקשה ביותר שהתרחש אי פעם בישראל, לא לקחה עדיין אחריות על רשלנותה הפושעת ובימים אלו עדיין מתנהלת חקירה פלילית כנגד ראשיה".

  דוברת מגמה ירוקה, ענבר שקד-דליות, אמרה כי יש חשיבות גדולה לפתיחה המחודשת של השמורה, אבל אי אפשר להתעלם מהמחדל ומידמי האסון שאת תוצאותיו נגלה עוד עשרות שנים". אנחנו דורשים שיופקו לקחים מאסון עברונה וייושמו בשטח גם באתרי קדיחה כמו זה שבנטור כי שם הסכנה היא שהנפט יגיע עד למי השתייה שלנו בכנרת".

  לגבי פתיחת השמורה, היא הוסיפה: "העובדה שבשטח עדיין יש איזורים סגורים למטיילים מדברת בעד עצמה. ואנחנו תקווה שהמטיילים לא יפריעו לעבודות השיקום. בכל מקרה את ממדי האסון נדע רק בעוד עשרות שנים".

  נזק ענק בערבה (צילום: המשרד להגנת הסביבה)

  נזק ענק בערבה (צילום: המשרד להגנת הסביבה)

   

  במשרד להגנת הסביבה אמרו כי בדיגום האוויר האחרון שביצע המשרד באזור שמורת עברונה לא נמצאו מזהמי אוויר החורגים מהתקנים. עוד נמסר כי שורה של בדיקות ודיגומי איכות אוויר מהתקופה האחרונה העידו על ירידה משמעותית וקבועה בכל ערכי זיהום האוויר. בהודעת המשרד אין התייחסות לזיהום הקרקע.

  "בעקבות תוצאות הבדיקה החליט סגן השר להגנת הסביבה, ח"כ אופיר אקוניס, על פתיחת שמורת עברונה לציבור הרחב היום, כך שגם במהלך החג יוכלו המטיילים ליהנות מהשמורה", נמסר מהמשרד.

  שמורת עברונה נמצאת כ- 20 ק"מ צפונית לאילת ומשתרעת על כ-40 קמ"ר בערבה הדרומית. השמורה הייחודית מקיימת מגוון מיני צמחים, בעלי חיים נדירים ושרידים ארכיאולוגיים בני 1,200 שנים. דליפת הענק הזרימה נפט במורד אפיקי הנחלים בשמורה שגרם לנזק אקולוגי גדול ממדים. במהלך האסון זרמו כחמישה מיליון ליטרים של נפט גולמי מצומת באר אורה אל עבר שמורת עברונה וסך הכל נפרש תוואי הזיהום על פני 7 קילומטרים. המשטרה הירוקה במשרד להגנת הסביבה פתחו בחקירה פלילית לבדיקת נסיבות האירוע והיא נמצאת בעיצומה.