מיכלים מסוכנים נוספים במפרץ חיפה? | ישראל היום

דן לביא | 01.06.2015

פעילים סביבתיים טוענים כי לחברת דור כימיקלים תוכנית התרחבות • עיריית חיפה: "אין שום בקשה להקמת מתקנים חדשים"

לכתבה המקורית >>

  1. הפגנה נגד החברות המפעלים המזהמים במפרץ חיפה // צילום: הרצי שפירא
    הפגנה נגד החברות המפעלים המזהמים במפרץ חיפה. צילום: הרצי שפירא
אך לפני כחודש בלבד נקנס מפעל דור כימיקלים ב-1.8 מיליון שקל על ידי המשרד להגנת הסביבה כשניסה להסתיר דליפת חומרים מסוכנים,  אבל יתכן והוא עשוי להציב שבעה מיכלים לאחסון חומר רעיל מסוג מתנול סמוך לקו החוף בחיפה.
למפעל יש עבר גדוש בעבירות סביבתיות בעשור וחצי האחרון (ובין היתר הופיע ברשימה הסביבתית האדומה של החברות הציבוריות), מה שמעלה את חשש ארגוני הסביבה.
על פי הערכות גורמים בארגוני ההגנה על הסביבה, המפעל עשוי להגיש בקשה בנושא לעיריית חיפה בימים הקרובים. "מאסון לאסון אנו למדים שהמציאות המסוכנת באזור מפרץ חיפה דורשת תוכנית שיקום מקיפה הכוללת הגבלים על פי חוק", טוען מור גלבוע, מנכ"ל ארגון "מגמה ירוקה". "לא יתכן שבכל שבוע-שבועיים יצוצו תוכניות  וסיכונים נוספים. אנו קוראים ליונה יהב ולכל הנוגעים בדבר לא להפקיר את בריאותם של כמיליון תושבי האזור, ולמנוע את הוספת המיכלים במפרץ".
עיריית חיפה: "אין בקשה כזו, ואם תהיה – היא לא תאושר"
מעיריית חיפה נמסר כי "אין שום בקשה להקמת מתקנים חדשים, ואם תהיה היא לא תאושר. כן נהרוס מתקנים קיימים".
מהנדס העיר אריאל וטרמן אמר היום: "לא הוגשה לעירייה כל בקשה להקמת מתקנים. בשנת 2013 אושרה בקשת לגליזציה למתקנים קיימים. בתוך כך נדרש המפעל להרוס מתקנים קיימים ולהתקין אמצעים לצמצום פליטות על פי דרישת המשרד להגנת הסביבה . מאז כאמור לא הוגשה כל בקשה נוספת ובכל מקרה מדיניות העירייה והוועדה המקומית חד משמעית לא תאושר ולא תתאפשר כל תוספת או מתקן מזהם" .
מהמשרד להגנת הסביבה נמסר, כי מדובר בתוכנית משנת 2010 הכוללת גם מתקנים חדשים לטיפול בזיהום אוויר. "בעקבות התנגדות המשרד להגנת הסביבה לתוכנית המקורית, שכללה אחסון חומרים בעלי פוטנציאל זיהום גבוה, הגיש המפעל לוועדה המקומית תוכנית חלופית תוכנית חלופית לאחסון מתנול שאינו נדיף לסביבה, והמשמעות היא כי לא יהיה גידול בפליטות לאוויר. המפעל נדרש לעמוד בתקנים מהמחמירים באירופה ולאחרונה המשרד אף הוציא צו סגירה לחלק ממתקני המפעל בשל הפרות סביבתיות".
המפעל שוכן במרכזו של איזור תעשייתי במפרץ חיפה, ותוצריו משמשים את תעשיית הכימיה, בנזין, חקלאות, פלסטיק ועוד.
מדור כימיקלים טרם נמסרה התייחסות.