ממשיכים להתנגד לבנייה על חוף הים באשדוד | אשדוד 10

 

 

רבקה יניב | 10.7.14 | אשדוד 10

לכתבה המקורית: www.mat.co.il/8sA

המחאה נמשכת נגד הבנייה בחוף יא'.  מספר פעילי הסביבה "מגמה ירוקה"  כבלו עצמם ליסודות אתר הבנייה בחוף הקאנטרי ברובע י"א . זאת במטרה לעצור בגופם את הבנייה של מלון בחוף, במרחק של פחות ממאה מטרים מקו המים .

שוב מחאה על הבנייה בחוף יא' באשדוד של הירוקים. הפעם הוזמנה המשטרה ולאחר שהשוטרים הרחיקו מהמקום פעילים שלא היו כבולים הם הורו לקבלן להמשיך בעבודה. השוטרים שהו במקום עד לגמר המחאה. אחר כך, נסעו הפעילים לעירייה וקיימו הפגנה מול לשכת ראש העיר ודרשו להיפגש איתו. גם לכאן הוזעקו שוטרים. משהתברר למפגינים שראש העיר אינו נמצא הם עזבו את המקום. יצויין כי המלון בחוף הקאנטרי נבנה לפי ההיתר והתב"ע (התוכנית לבניית העיר) המאושרים, אלא שהפעילים טוענים כי ההיתר שנתנה העירייה הוא בלתי חוקי לכאורה כי הוא מתיר את הבנייה המתבצעת במרחק של פחות ממאה מטרים מקו המים, כפי שמחייב החוק. לטענתם, הם גם פנו בנדון ,יחד עם עמותת "אדם טבע ודין" ,לעירייה אך טרם קיבלו את התייחסותה לנושא.

לפעולות המחאה ביום ראשון השבוע קדמה צעדת מחאה מחוף מי עמי לחוף הקאנטרי שהתקיימה לפני כמה שבועות בה פעילי תנועת "אשדודים" ו"מגמה ירוקה". במהלך הצעדה החתימו הפעילים תושבים בעיר על עצומה כנגד הבנייה בחוף. בהמשך השתתפו לאחרונה הפעילים בדיון דחוף בנושא בניית המלון המדובר, שהתקיים בוועדת הפנים והגנת הסביבה בכנסת.
את הדיון בכנסת יזמו חברי הכנסת דב חנין (חד"ש), ומיכל רוזין (מרצ) בעקבות פנייתה אליהם של "מגמה ירוקה". בדיון השתתפו נציגי עיריית אשדוד,מהנדס העיר שלמה נער והיועץ המשפטי לעירייה רוני עמיר, פעילים מאשדוד ובהם יהודית גילאון,רעיתו של ח"כ אילן גילאון, שהשתתף גם הוא בדיון.

במהלך הדיון בוועדה טענו הפעילים מאשדוד כי העירייה מסרבת להציג בפניהם את התב"ע (תכנון בניין עיר) וההיתר של תכנית הבנייה בחוף י"א. ממלא מקום יו"ר הועדה,ח"כ דוד צור (התנועה), שחתום על התיקון לחוק החופים עליו מסתמכים הפעילים מאשדוד,אמר: "לבי עם התושבים שאינם מקבלים את המידע אותו הם דורשים ולכן על עיריית אשדוד לפעול בשקיפות, לפרסם מידע זה, ולבחון מחדש תכניות בניה אלו."יהודית גילאון, תושבת רובע י"א שפנתה לעירייה לקבלת ההיתר עוד בחודש פברואר, הציגה את חשיבות רצועת החוף מבחינת ערכי טבע ונוף ואמרה, בין היתר, כי החוף חייב להישאר פתוח ונגיש לציבור כולו.

ח"כ אילן גילאון (מרצ), סגן ראש העיר לשעבר אמר: "אנחנו נלחמים על החופים הזהובים עליהם גדלנו, שנגזלים מהציבור למען עוד עסקת נדל"ן מנופחת. תיירות לא נבנית על-ידי מלונות ומגדלי פאר, אלא על-ידי אטרקציות ומוקדי משיכה לעיר. הים שייך לציבור, לכולנו, ובכוחנו לעצור את זה. תיקון לחוק החופים יגיע בקרוב לשולחנה של הכנסת ויוכל לעצור את הפרויקט ומזימות נדל"ן אחרות להשתלט על המשאב הציבורי".

נציגי העירייה, נער ועמיר, טענו כי מדובר בסך הכל בבנייה של מלון בן קומותיים, וכי ההיתר לא הוצג לתושבים מכיוון שהפונים לא המתינו מספיק זמן. בתגובה פנתה אליהם ח"כ  מיכל רוזין ואמרה "את מי משרתת עיריית אשדוד? על חוף אשדוד הולך ונבנה מבנה מסתורי, לא ברור אם זה מלון, מלונית או פיל לבן אשר יסתיר את הנוף. מביש לראות איך העירייה שאמורה להגן על תושבים מסתירה מהם מידע."

עיריית אשדוד מסרה בתגובה: "מדובר בתב"ע מאושרת והעבודות במקום נעשות בהיתר. מכיוון שכך, העירייה לא יכולה לפעול כנגדם שהרי אין מדובר בחריגה. הטענה שהבנייה מתבצעת במרחק הקטן מ-100 מ"ר טעונה הוכחה. העירייה פנתה למודד מוסמך לבדיקת הטענה ובהתאם לממצאי המדידה יקודם הטיפול".