מסתמן: ההצבעה על מתווה הגז – ביום ד' | ישראל היום

27.07.2015

הממשלה והכנסת יתבקשו לאשר את ההסכם רק אם יהיה ברור שיש רוב לקואליציה • 4 אלופים במיל' במכתב תמיכה במתווה: "יכולת אסטרטגית מכריעה יותר מנשק"

אסדת "תמר". בדרך להכרעה  //  צילום: משה שי
  • אסדת "תמר". בדרך להכרעה. צילום: משה שי
מתווה הגז בדרך להכרעה: הממשלה תקיים מחרתיים ישיבה מיוחדת שלא מן המניין על טיוטת מתווה הגז שסוכם מול יצחק תשובה ונובל אנרג'י.

בהמשך, ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האנרגיה יובל שטייניץ צפויים למסור הודעה מיוחדת בכנסת על כוונת הממשלה לקדם את המתווה. הממשלה והכנסת יתבקשו לאשר את המתווה בהצבעה רק אם יושג רוב. בשלב זה עדיין לא ברור אם תהיה הצבעה ואם השרים יתבקשו לאשר את המתווה או רק לאשר את הודעת ראש הממשלה. הכנסת יוצאת ביום רביעי לפגרת קיץ של חודש ותחדש את פעילותה ב־3 בספטמבר.

  • יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן ויו"ר יש עתיד הבטיחו לתמוך במתווה, אך בקואליציה חוששים מהפרת ההבטחות. המאמץ כרגע נועד לשכנע את שר הכלכלה אריה דרעי לחתום על סעיף 52 לחוק ההגבלים העסקיים ולאשר את המתווה במקומו של הממונה דיוויד גילה. בסביבתו של דרעי הציעו: "בוא נמתין ונראה איך יצביע שר הכלכלה".
בינתיים, שטייניץ יחד עם הצוות המקצועי בראשות ראש המועצה הלאומית לכלכלה וחברה פרופ' יוג'ין קנדל, שוקדים על התאמת מסקנות המתווה המקורי ושילובן של המלצות השימוע במטרה להגישן לנתניהו עד יום רביעי. עדיין לא ברור אם תשובה ונובל אנרג'י יסכימו לפיקוח על מחירי הגז. כל שינוי במתווה, בעיקר בנושא פיקוח מחירים, מחייב משא ומתן מהיר עם תשובה ונובל אנרג'י.
בינתיים, ארבעה אנשי צבא בכירים מתייצבים מאחורי מתווה הגז. במכתב לוועדת השימוע הממשלתית שעליו חתום אלוף (מיל') ישראל זיו, ושבו מוזכרים גם האלופים (מיל') עמוס ירון, אליעזר (צ'ייני) מרום ודני יתום, נכתב: "זאת הפעם הראשונה בהיסטוריה שיש בידי ישראל יכולת אסטרטגית בעלת ערך מכריע יותר מנשק". לדברי זיו, שת"פ אזורי בתחום הגז "יכול לקדם את המעמד המדיני והגיאופוליטי של ישראל ובמקביל לסייע לגורמים האחראיים והמייצבים במזרח התיכון". במכתב יש קריאה לאפשר "פיתוח מהיר של מאגרי הגז ולנקוט במהירות את הפעולות הנחוצות על מנת להוציא אל הפועל מטרה חשובה זו".
כמה עשרות בני אדם בתל אביב ועוד כמאה מול ביתו של שר הכלכלה אריה דרעי בירושלים הפגינו אמש נגד מתווה הגז. המפגינים נשאו שלטים שעליהם נכתב "הגז של כולנו", "לא להיכנע לטייקונים" ו"דרעי, במי אתה בוחר?" המארגנים אמרו כי "לא ניתן להשתיק אותנו. מתווה מונופול הגז הוא הרסני ומסוכן לישראל". אור לוסטינגר, ממובילי מאבק הגז מטעם "מגמה ירוקה", אמר: "זו לא שאלה של ימין או שמאל, זה המאבק של כולנו".
בהכנת הידיעה השתתפו זאב קליין, חזי שטרנליכט, יהודה שלזינגר ויורי ילון