מצטרפים לעולם: ישראל מתחייבת לצמצם את זיהום האוויר | nrg

יאיר קראוס | 19/9/2015

האו"ם דרש וישראל תייעל את צריכת האנרגיה במדינה ותפחית את פליטת גזי החממה: חצי מילארד שקלים יושקעו בחמש עשרה השנים הקרובות לטובת ייעול משק האנרגיה ופליטת מזהמים לאוויר בישראל

לכתבה המקורית >>

עשרה ימים לפני תום המחוייבות הישראלית להציג בפני אמנת האקלים לאו"ם את ההתחייבויות הישראליות לצמצום זיהום כדור הארץ, יציג היום (יום א') המשרד להגנת הסביבה בפני הממשלה את יעדי הממשלה להפחתת פליטות גזי חממה וייעול צריכת האנרגיה במשק. לפי ההערכות המהלך צפוי להוביל להפחתה של כ-25% פליטות עד לשנת 2030.

בנוסף, צמצום הנזקים הבריאותיים מזיהום אוויר וחיסכון בדלקים וחשמל כתוצאה מיישום התוכנית יובילו לתועלת כלכלית מצטברת למשק הישראלי בסך למעלה מ-100 מילארד שקלים, כאשר תקציב התוכנית עומד על חצי מיליארד שקל ומענקים להשקעות בהתייעלות אנרגטית בסך 300 מיליון ש"ח ל-4 שנים.

צילום: אבישג שאר ישוב

השר לאיכות הסביבה. הפחתה של כ-25% פליטות עד לשנת 2030 צילום: אבישג שאר ישוב

בחודש נובמבר הקרוב יתכנסו נציגי אומות העולם לדיונים משמעותיים הנוגעים לעתיד כדור הארץ והנסיון המתמיד להביא להפחתת זיהום האוויר המביא לשינויים משמעותיים באקלים ובאיכות האוויר והחיים של יושבי הכדור. ישראל מחוייבת על פי אמנת האקלים להגיש לאו"ם את יעדי הפחתת הפליטות לקראת ועידת האקלים בפריז בנובמבר, לצורך היערכותה לחתימה על הסכם גלובאלי חדש ומחייב למאבק בשינויי אקלים. בדיון שיובא בפני הממשלה היום בבוקר יציגו המשרד להגנת הסביבה, משרד התשתיות הלאומיות, האנרגיה והמים, ומשרד האוצר את התוכנית למימוש החזון.
יעד התוכנית, שאותו קבע המשרד להגנת הסביבה על בסיס המלצות ועדה בין משרדית מקצועית, הם הפחתה של כ-25% מפליטות גזי החממה הצפויות ב-2030, שהם 7.7 טון פליטות לנפש בשנת 2030. לצורך השגת היעד נקבעו יעדים לאומיים להפחתה וייעול של צריכת האנרגיה במשק וייצור חשמל ממקורות של אנרגיות מתחדשות עד שנת 2030.

צילום: מישל דוט קום

זיהום אוויר במפרץ חיפה. נקבעו יעדים לאומיים צילום: מישל דוט קום

ייצור חשמל מאנרגיה מתחדשת עומד כיום על 2% בלבד ועל פי היעד החדש יעמוד על שיעור של 17% לפחות מסך כל צריכת החשמל בשנת 2030. עוד הוחלט כי על יעד צמצום צריכת החשמל בשיעור של 17% וצמצום הנסועה הפרטית בשיעור של 20% בשנת 2030 זאת על ידי מערכות הסעת המונים, המבוססות על אוטובסים, רכבות כבדות ורכבות קלות, מעבר לשימוש בגז דחוס ברכבי דיזל כבדים ובעיקר במשאיות ואוטובוסים, והפחתת רמות זיהום האוויר והגודש במרכזי הערים.

היעדים גובשו על בסיס עבודת ועדה בין-משרדית מקצועית, שבחנה באופן מקיף את פוטנציאל ההפחתה בצריכת האנרגיה ובפליטות גזי החממה של ישראל לשנת 2030 בסקטורים השונים כגון ייצור חשמל, תעשייה, תחבורה, מבני מסחר ומגורים, פסולת וחקלאות. במשרד להגנת הסביבה מסבירים כי בחודשים האחרונים ערכה הועדה ניתוח טכני וכלכלי לפוטנציאל ההפחתה בצריכת האנרגיה ולאחר אישור הממשלה יגיש המשרד את התוכנית לאו"ם כמחויבות הרשמית של מדינת ישראל.

"אנו מציגים יעדים דרמטים עבור ישראל" ציין אבי גבאי, השר להגנת הסביבה. לדבריו, "כל אזרח ירגיש חיסכון משמעותי בהוצאות החשמל, הדלק ובצמצום זיהום האוויר בעקבות יישום התוכנית ועמידה ביעדים המקדמים אותנו צעד נוסף לכיוון מדינות ה oecd,לחיסכון של מיליארדים למשק ופיתוח טכנולוגיות ירוקות מתקדמות. כמו בתוכניות אחרות אנחנו מאמינים שגם כאן כולם יצטרפו ונעבוד בשיתוף פעולה מלא".

צילום: ארגון מגמה ירוקה

ההפגנה נגד צמצום יעדי הפחתת הפליטות צילום: ארגון מגמה ירוקה

ב"מגמה הירוקה" לא מתרשמים

על אף התוכנית השאפתנית ותקציבי העתק שיושקעו בה, לדברי אנשי ארגון הסביבה "מגמה ירוקה" אין בה די כדי להתמודד מול העשייה והתרומה של שאר מדינות העולם לבעיות האקלים העולמיות בפרט ובישראל בכלל. מור גלבוע, מנכ"ל מגמה ירוקה הסביר: "מוזר לראות את ישראל, מדינת השמש והקלינטק, מתקשה לקבוע יעדים טובים להתמודדות עם משבר האקלים שכבר הוכר כאתגר הגדול ביותר של האנושות כיום. הדרך הנכונה להתמודד עם המשבר היא להכריז על יעדים שאפתניים בהפחתה של פליטות גזי חממה ובקידום מאסיבי של אנרגיות מתחדשות.

"מדינת ישראל חייבת לאמץ את היעדים השאפתניים של המשרד להגנת הסביבה שמדברים על 35% ייצור אנרגיה ממקורות מתחדשים עד שנת 2030 ועל יעד של 32% בהפחתה של פליטות גזי חממה עד שנה זו".

בארגון הסביבתי מסבירים עוד כי ההצעה הישראלית להפחתת פליטות גזי חממה וייעול אנרגטי באה בעקבות מגמה כלל עולמית לחקיקה סביבתית לקראת וועידת האקלים של האו"ם בפריז. בוועידות הקודמות ישראל הוגדרה כ"מתפתחת" ולכן לא היתה שותפה לאמנות שנחתמו בעבר. בוועידה הקרובה כל המדינות, בלי קשר למצבם הכלכלי, הולכות להראות מה הן עשו עד כה ומה המטרות שלהן לעתיד. "היעדים שהמשרד להגנת הסביבה הציב עד 2030 מתונים, ולא עומדים בקנה אחד עם הצהרות מקבילות מאירופה וארה"ב.

"במסמך ישנם מספר סעיפים שמראים התקדמות, כמו הגדלת אחוז ייצור החשמל מאנרגיה מתחדשת, והסרת חסמים בירוקרטיים מאנשים פרטיים שמעוניינים לייצר לעצמם חשמל באופן סולארי. אך למרות שמדובר על הפחתת כמות הפליטות לנפש, אם מתחשבים בגידול האוכלוסייה, לא תהיה הפחתה בפליטות גזי חממה בפועל.

"אנחנו תומכים בהתייעלות אנרגטית, אבל בטוחים שרק התחייבות של מדינת ישראל למול מדינות העולם והצבת יעדים קונקרטים להפחתת הפליטות יחייבו אותה להתמודד עם המשבר העמוק שרק משום שהוא לא נגלה לעין נוח לנו להתעלם ממנו. ארה"ב עשתה את זה, האיחוד האירופאי עשה זאת וישראל לא צריכה להישאר מאחור", הוסיף אלעד לרנר, מוביל המאבק במשבר האקלים מטעם מגמה ירוקה.