נאומה של ד"ר רויטל גולדשמיד בועדת הפנים והגנת הסביבה

08.02.2016

שלום רב.

אני ד"ר רויטל גולדשמיד, ד"ר בביוטכנולוגיה, אבל היום אני לא אדבר כאן בכובע המקצועי אלא כראש תא מגמה ירוקה בחיפה וכאמא חיפאית ל-2 ילדים.

אני מייצגת פה ציבור של אלפי אנשים שחתמו על עצומות לבעלי ההחלטות אלפי אנשים שיצאו לרחובות השנה בדרישה לאוויר נקי.

אנשים שבחדר השינה שלהם שוכנים המפעלים המזהמים ביותר בישראל המפיצים חומרים מסרטנים וגורמים לחיפה להיות המחדל התחלואתי הלאומי.

תבינו, שלחיפאים הסרטן ומחלות נשימה הם לא סטטיסטיקה – אלא המציאות העגומה ברחוב: זה השכן מימול, זאת האמא, האבא, הילד. זאת מציאות פושעת של התעלמות הרשויות והממשלה מבני אדם והעדפת טובתם של בעלי ההון והמפעלים המזהמים לאורך שנים!!!

התחלואה העודפת כפועל יוצא מזיהום האוויר התעשייתי בחיפה ידוע כבר במחקרים שבוצעו מאז שנות ה-80. טוקסיקולוגים גרמניים לקחו בשנים 2007-2015 1,159 דגימות של שיער מאנשים המתגוררים בחיפה וסביבותיה ומצאו ריכוזים גבוהים של מתכות כבדות באנשים שחיים באזור מפרץ חיפה. אצל ילדים נמצאו ערכים פתולוגים של חשיפה למתכות כבדות ואצל גברים ונשים עודף של מתכות כבדות ברקמות הגוף. ריכוז המתכות שוייך בוודאות לנוכחות התעשיות.

במחקר אחר בשנת 2010 הוכיחו חוקרים ישראלים ובראשם דוקטור מיכאל ברחנא האחראי על רשם הסרטן במשרד הבריאות כי הסיבה לתחלואה העודפת בסרטן ריאה בגברים במפרץ חיפה מקורה בזיהום חלקיקי באוויר, בשנת 2014 פרץ לאוויר העולם מחקרו של פרופ. גרוטו שדיבר על תחלואה עודפת בסוגי סרטן שונים של עד 40% בשכונות הקרובות לתעשייה.

המכון הגיאולוגי בדק מעל 2600 בדיקות של הרכב הקרקע והאבק במפרץ חיפה ומצא ריכוזים גבוהים ביותר של זיהום ממקורות תעשייתיים באזור כולו עם מתאם מובהק לעלייה בריכוז ככול שמתקרבים לקרבת בתי הזיקוק וחוות המכלים בנמל.

אנחנו לא צריכים עוד מחקר אפדימיולוגי. אנחנו צריכים שייקחו את המחקרים וההמלצות הקיימות ויתחילו להציל את תושבי חיפה מהשואה התחלואתית הזו!

וזה אפשרי! תראו מה עשו ב emcher , בחבל ה rohr בגרמניה: 160 אלף דונם של תעשיות כבדות של מתכות, פחם, ופטרוכימיה עם מעל 32,000 עובדים בסמוך לעיר עם תחלואה עודפת בדיוק כמו בחיפה ובהקיפים של חיפה. המדינה העדיפה את טובת בריאות התושבים על התעשייה והעתיקה את המפעלים אל מחוץ לשכונות המגורים. רחוק מהאוכלוסייה. זה כלל הסבה של הפועלים לתעשיות ירוקות ותיירות ושיקום העיר.

ועכשיו זה המקום של הפורום המכובד הזה כאן להחליט: האם בריאותם ואיכות חייהם של ילדים והורים – או רווחי בז"ן… משפט שלמה.

אני אגיד לכם למה אני שואלת: החרב על הצוואר שלנו היא הרחבת התעשיות שעומדת כרגע על הפרק במסדרונות הסטטוטורים של וועדות התכנון… אתם צריכים לתת את הדעת וחיבים לתת את התשובות לתושבים: זה אנחנו או התעשיות.

זה פתרון של העתקת התעשיות את מחוץ לעיר – או פתרון דיור למאות אלפים שיעזבו את ביתם בגלל זיהום האויר והתחלואה.

לא… לא נעים לי להזכיר לכם אבל תת ועדה לעניני חיפה של דב חנין המליצה להפחית ולצמצם את התעשייה במפרץ חיפה והנה, שנתיים אחר כך ושום דבר לא קרה!

הכלבים נובחים- והשיירה עוברת

אם זה סדר הדברים, כבוד היו"ר, השטח מזלזל בהחלטות הוועדה. ועם כל הכבוד אנחננו נלך ונחזור ושום דבר לא יקרה?

בכנסת הקודמת יו"ר הוועדה מירי רגב קיבלה את המלצות תת ועדת פנים וסביבה לחיפה, דו"ח חנין לצמצום התעשיה בחיפה.

אני פונה לשר גבאי ומבקשת להגיש לוועדת התכנון הדנה בהרחבת בז"ן מסמך רשמי המפרט את המלצות משרדך להתנגדות המשרד להרחבת כושר היצור בבז"ן והתנגדותם לתוספת מיכלי אחסון.

ואני פונה גם לשר ליצמן: הייתי רוצה לראות אותך מצטרף לתוכנית הלאומית יד ביד עם השר גבאי. לא ראיתי איך משרדך מטפל בתחלואה העודפת ומכריז על תוכנית חרום בחיפה. אשמח לראות את פעולות משרד הבריאות בטיפול בתחלואה הנוכחית ואת מניעת התחלואה לעתיד עם תוכנית מפורטת עם יעדים ופעולות אופרטיביות.

אנו מצפים מהממשלה ליישם את מסקנות הוועדות בכנסת. לא באנו לכאן סתם להעביר את הזמן. מדובר בחיי אדם. צריך לראות איך יוצאים מפה עם מנגנון שמפחית את התעשייה ומיכלי האחסון במפרץ חיפה. ולא לאשר את תוכניות ההרחבה.

ד"ר רויטל גולדשמיד, ראש תא מגמה ירוקה חיפה.