נייר עמדה | פיקוח על מחירי הגז

ניהול מושכל של משק האנרגיה בישראל

 לגז הטבעי פוטנציאל גדול לשנות את משק האנרגיה בישראל ובהתאמה גם לאפשר לתעשייה המקומית לשגשג ולפרוח. אלא שניהול כושל של המשאב הוביל ליצירת מונופול מסוכן של קבוצת דלק בראשות יצחק תשובה וקבוצת נובל אנרג'י המחזיקות במרבית עתודות הגז של המדינה. קביעה המגובה בהחלטתו של הממונה להגבלים עסקיים מ-2012.

מצב אבסורדי זה גרם למכירת הגז הטבעי למשק הישראלי במחיר של גזל, מופקע הגבוה יותר מפי שניים מן המחיר המתבקש לפי תשואה של 9% המקובלת במשק הגז העולמי ועומד כיום על מחיר ממוצע של כ- 6$ ליחידת אנרגיה (MMBTU).

  1. הורדת מחיר הגז ב-1$ תחסוך למשק הישראלי כמיליארד שקל בשנה. לקראת שנת התקציב הבאה שבו יעדי הגרעון עולים, יוקר המחיה משתולל, עולה דרישה להוזיל את מחירי האנרגיה על מנת שכל המשק יצמח. הוזלה של כל 1$ תחסוך לכל משק בית בישראל כ400 ₪ בשנה בחשבון החשמל בלבד! וזאת ללא חישוב הוזלת ההוצאות למשק הבית בענפי המזון, התחבורה והדיור.
  2. הגז הטבעי הינו משאב טבע השייך לאזרחי מדינת ישראל, פיקוח על המחירים הינו צעד ראשון בהחזרת הבעלות על המשאב לידי אזרחי המדינה, לטובת הוזלת המחירים למשק הבית הממוצע, לטובת פיתוח התעשיה הישראלית ובראש ובראשונה לטובת בריאותנו תוך עידוד המעבר לשימוש באנרגיית הגז על חשבון דלקים אחרים המזהמים בהרבה.
  3. פרופ' ג'יימס סמית, מומחה עולמי בתחום כלכלת גז ונפט קבע מחיר יעד של 2.34$ ליחידת אנרגיה (MMBTU), כמחיר הוגן לאור השקעות החברה. אנו קוראים לוועדת השרים להגביל את מחיר מכירת הגז הטבעי למשק הישראלי לעד 3$ ליחידת אנרגיה (MMBTU). מחיר מטרה זה יחסוך כשלושה מיליארד שקלים למשק לשנה!
  4. הוראת השעה קובעת כי דווקא בזמנים בהם הכלכלה במיתון, הצמיחה מתונה ויעדי הגירעון עולים באופן מסוכן, פיקוח על המחירים יכול להביא לחסכון משמעותי ולהוות מנוע צמיחה החל ממשק הבית ועד לתעשייה. זוהי שעת כושר המאפשרת פעולה מורכבת אשר לשמה נבחרתם.
  5. מגמה ירוקה רואה את עקרונות הצדק הסביבתי כעקרונות הצדק החברתי והחלוקתי. מתוך ערכים אלו, אנו מבינים כי זהו צעד ראשון בלקיחת האחריות על משאב הטבע ובעלות עליו. ולכן במקביל לפיקוח על המחירים, יש לפעול לפירוק המונופול וביצוע הצברה ודמוקרטיזציה של המשאב לפי מודלים הידועים בעולם.