סוכלה מזימתם של בעל הון אמריקאי ונתניהו להפיק נפט מפצלי שמן תוך הרס הסביבה | מק"י

 

 

 

המפלגה הקומוניסטית הישראלית | 3.9.14

לכתבה המקורית: www.mat.co.il/8sX

בתום דיון ארוך בן תשע שעות דחתה אתמול (שלישי) הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה בירושלים את התכנית להפקת נפט מפצלי שמן בעמק האלה שבאזור בית שמש. במסגרת הפרויקט עתיד היה הנפט להיות מופק מהפצלים, סלעים עשירים בחומר אורגניה מכונה "קרוגן", באמצעות שימוש בטכנולוגיות חדשניות. בשל העלייה המתמשכת במחירי הנפט בעולם, גדלה כדאיות המרת פצלי השמן לנפט. אולם, בתום מאבק שניהלו בשנים האחרונות תושבי האזור בשיתוף עם ארגונים סביבתיים, החליטה הוועדה לדחות את התכנית עקב החשש לפגיעה בחקלאות, באוויר, במי התהום ובאתרי ארכיאולוגיה ומורשת. נגד הפרויקט התגבשה קואליציה נרחבת של מתנגדים, בהם המשרד להגנת הסביבה, ראשי מועצות אזוריות, החברה להגנת הטבע, רשות הטבע והגנים, רשות המים, ארגוני סביבה ותושבים, המתריעים מפני נזקים סביבתיים נרחבים שהוא עלול לגרום, בהם זיהום קרקע ומי תהום.

מהחברה להגנת הטבע נמסר: "בדיון הארוך היום התברר חד משמעית כי רב הנסתר על הגלוי, כי יש שאלות רבות שנותרו ללא מענה ראוי וכי הנזק בפרויקט עלול להיות גדול הרבה יותר מהתועלת שלו. לאור זאת, אין כל מקום לקידוחי נפט בשפלת יהודה ומדובר בהחלטה אמיצה וראויה של הוועדה". אחד ממובילי המאבקים הסביבתיים בכנסת, ח"כ דב חנין (חד"ש) מסר אמש כי "שנים של מאבק קשה מסתיימות היום בהכרעה חד-משמעית. לא הועילו התייצבות עורך דינו של נתניהו ומכתב יועצו הכלכלי הבכיר – הועדה המחוזית דחתה ברוב של 13 נגד אחד את התכנית לבשל את תת-הקרקע כדי להפיק שמן מהסלעים. אני מעורב במאבק זה מראשיתו – גם כדי להציל את האזור המקסים של עמק האלה, גם כדי להגן על התושבים וגם כי פצלי שמן היא טכנולוגיה הרסנית ומזהמת במיוחד". עוד מסר ח"כ חנין "לפני שלוש שנים ניהלתי בכנסת סדרת דיוני עומק בנושא. עלו בהם הרבה יותר שאלות ואיומים מאשר תשובות ופתרונות. המאבק היה קשה וממושך כי היו מעורבים כאן כסף אמריקני גדול והרבה לחצים פוליטיים וכלכליים. אבל שוב אנחנו לומדים: מאבק נחוש של תושבים יכול לנצח.יישר כוח גם לארגוני הסביבה, לאדם טבע ודין ולמגמה ירוקה על הפעילותו ההתגייסות".

הפרויקט השנוי במחלוקת, להפקת נפט מפצלי שמן בשפלת יהודה, זכה לתמיכה מצד משרד ראש הממשלה. לידי ynet הגיע מסמך ששלח ראש המועצה הלאומית לכלכלה במשרד ראש הממשלה, פרופ' יוג'ין קנדל, לממונה על מחוז ירושלים שדנה אתמול בהתנגדויות של תושבים וארגוני סביבה לפרויקט. במסמך מנמק קנדל מדוע הוא סבור שיש לדחות את ההתנגדויות בשלב זה ולאפשר את ביצועו של "פיילוט לבחינת יעילות ובטיחות השיטה להפקת נפט". בנוסף, לדיון שהתקיים בוועדה המחוזית בירושלים בהתנגדויות לפרויקט, הופיע כמייצג החברה היוזמת IEI פרקליטו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, עו"ד דוד שמרון. עו"ד שמרון, שהיה הדובר העיקרי מצד החברה בדיון,טען כי על הוועדה לאשר את הפיילוט בשלב הזה, ולבחון אותו שוב בדיון נוסף עם התקדמות התוכנית. שמרון מתח ביקורת נגד התנהלות המשרד להגנת הסביבה בנושא וטען כי היא עומדת בסתירה להחלטות של מוסדות התכנון. לדבריו, עמדת המשרד להגנת הסביבה אינה רלוונטית לעניין הפיילוט, ולכן "כרגע אינה במקומה".

חברת "יוזמות אנרגיה ישראליות" (IEI) היא חברת בת של חברת ג'יניה בינלאומית, שבראשה עומד בעל ההון האמריקאי הווארד ג'ונס. ג'ונס הוא בעליו של תאגיד התקשורת האמריקני IDT ומעורב באופן פעיל גם בענף האנרגיה הישראלי. בשנת 2011 נאלץ שר התשתיות הקודם, עוזי לנדאו, לפנות לוועדת ההיתרים בבקשה לבחינת השתתפותו בדיון בפרויקט פצלי השמן שלIEI בעמק האלה,מאחר שג'ונס תרם כספים לקמפיין הבחירות שלו. פעילותו של ג'ונס בענף האנרגיה בארץ מרוכזת תחת ניהולה של חברת ג'יני, שבראשותה עומד איש הימין הקיצוני אפי איתם, שר תשתיות נוסף לשעבר. ג'יני מחזיקה בשתי חברות בנות, IEI וחברת אפק, העוסקת בחיפושים אחר נפט ברמת הגולן הכבושה, בו מתגורר איתם באחת מההתנחלויות.