סיכום הדיון בנושא הפקת פצלי שמן | שמשנט

10.8.14 | שמשנט

הוועדה המחוזית ירושלים קיימה דיון בתכנית להפקת נפט מפצלי שמן בשפלת יהודה והחליטה לדחות את המשך הדיון לבקשת מנכ"ל החברה שמבקשת לבצע את העבודות.

הוועדה המחוזית ירושלים קיימה ביום שני שעבר דיון בתכנית להפקת נפט מפצלי שמן בשפלת יהודה. לאחר כמעט שמונה שעות של דיון ולאחר שנשמעו התנגדויות רבות לתכנית, ביקש מנכ"ל איי.אי.איי, רליק שפיר, לדחות את המשך הדיון למועד אחר, על מנת שהוא יוכל להשיב לכולם בצורה מסודרת. יו"ר הוועדה קיבלה את בקשתו וההכרעה נדחתה.
לפני הדיון, שהחל כמה דקות לפני השעה 10, התקיימה מחוץ לבניין הפגנה של עשרות פעילי סביבה, בהם אנשי החברה להגנת הטבע, מגמה ירוקה וגרינפיס, ותושבים מיישובי שפלת יהודה, שמחו נגד התכנית. ההפגנה נמשכה גם לאורך הדיון עצמו.
את הדיון פתח משה דדון, ראש מועצת מטה יהודה, שאמר: "אנשים באים, משקיעים את מיטב כספם בהקמת בית באזור, ומישהו, מאינטרסים הזויים, מחליט להרוס להם את הבית. למה? כי הוא החליט לעשות ניסוי…".
מנכ"ל חברת איי אי איי, רליק שפיר, ואנשי החברה, הציגו את התכנית. לדבריהם, לצורך הפיילוט, שיימשך שלוש שנים, הם מבקשים שטח של כ–30 דונם, מהם 18-13 דונם לשטח תפעולי. יו"ר החברה, אפי איתם, אמר בדיון כי הם השקיעו כמה שנים של עבודה בהכנת התכנית.
גם ראשת המועצה האזורית יואב, מטי צרפתי הרכבי, הביעה את התנגדותה לתכנית ואמרה כי אחרי המצגת של החברה, היא יותר מודאגת מאשר הייתה בבוקר, לפני הדיון. "אין לנו ארץ אחרת, זאת ארץ התנ"ך וצריך לשמור עליה", אמרה הרכבי.
חברי הוועדה המחוזית, בהם גם נציג החברה להגנת הטבע, הפנו שאלות רבות, בתחומים שונים, אל נציגי החברה.ממטה המאבק נמסרו הדברים הבאים: "המאבק על עמק האלה נמצא בימים אלו בהמתנה לתוצאות הערר שהגשנו למועצה הארצית, על תכנון 3 השכונות המזרחיות של רמת בית שמש, (ה-1+2 וד-2), ולתשובות הוועדה המחוזית על אלפי התנגדויות האזרחים שהוגשו כנגד תכנון 3 השכונות ברובע ד: ד-3,4,5.

בימים אלו, כשמאבקים סביבתיים מתגמדים משהו בשעה של מלחמה על המולדת, במשמעותה הפשוטה והבסיסית ביותר, יצאה להפקדה השכונה האחרונה, כנראה, המתוכננת לבנייה ברמת בית שמש – ד-1.
אנו שותפים ומצפים להצלחת המאבק נגד הניסוי פצלי השמן, שנדון השבוע בוועדה המחוזית.
הדיון היה סוער ולווה בהפגנת תושבים בפתח הוועדה. קואליציה מרשימה של ארגונים – אדם טבע ודין, גרינפיס, מגמה ירוקה, קק"ל, רשות הטבע והגנים, ביחד עם המשרד להגנת הסביבה והמועצה האזורית שלנו, בראשות משה דדון, כמו גם המועצות האזוריות "יואב" ו"לכיש" – התייצבה באופן מרשים כנגד הניסוי, המאיים על השטחים הפתוחים הייחודיים בשפלת יהודה בכלל, ובעמק האלה בפרט.
עוצמת ההתנגדות הפתיעה את הוועדה, ואת חברת IEI, יוזמת הפרויקט, שהיו"ר שלה, אפי איתם, מופיע כדוגמה איישת מקוממת לשחיתות הון-שלטון.
מאבק זה התחיל לפני 4.5 שנים, והנה מבשילים פירותיו הראשונים.
אין ספק שהתושבים, האזרחים שאכפת להם, שלא מוכנים לעמוד מנגד, מצליחים להשפיע על ההחלטות המכריעות באשר לגורל הסביבה בה אנו חיים.
לכן, אנחנו כאן. ממשיכים ולא מוותרים!".