עושים שרירים לבז"ן – מחאת הספורטאים | זה פה

שמעון בן עמי | 5/11/2015

פעילי מגמה ירוקה וספורטאי חיפה ישתתפו במרוץ חיפה ביום שישי ה- 06/11/15. החל משעה 08:00 תערך מחאה במהלכה יוזמנו הספרטאים לחתום על עצומה שכותרתה "יש לכם את הכח לעצור את התרחבות התעשיות המזהמות"

לכתבה המקורית >>

פרסום היקיפי התחלואה וזיהום האוויר בחיפה השבוע שמו באור הזרקורים את המחדל הלאומי שהרשויות כל כך מתאמצות להסתיר: בעמק הבז"ן מרוכזת באופן מסוכן תעשייה מזהמת שפולטת לאוויר מתכות כבדות, תרכובות אורגניות מסרטנות, וחומרים מסוכנים רבים נוספים; כל זאת ללא תקינה ראויה, וללא מערך ניטור מקיף.
מן הראוי כי בעקבות חשיפת היקיפי המחדל הבריאותי הלאומי במטרופולין חיפה, יכריזו הרשויות המקומיות ומשרד להגנת הסביבה, על מצב חרום ועל חיפה כאזור מוכה זיהום אוויר במטרה להפעיל את גלגלי החוק ולטפל בתחלואה העודפת.
ולא יקדמו תוכנית תלת שלבית (חוות הדלקים, קרקעות הצפון והרחבת בז"ן) לפיתוח הזיהום במפרץ. התוכנית מטילה צל של סכנת תחלואה ותמותה בשל השלכות הפיתוח, בעיקר זיהום אוויר כבד ומסוכן והצטברות פסולת תעשייתית שתוביל גם לזיהום קרקע ומקורות מים.
בדיכטומיה תלושה ממציאות לחולי החיפאי היומיומי, יתקיים ביום שישי בחיפה ארוע ספורט "בריא" – מרוץ חיפה.
עם השמע יריית הפתיחה יצאו לדרך מיטב הספורטאים ופעילי מגמה ירוקה יקימו במקום מחאה שכותרתה : "עושים שרירים לבז"ן – עוצרים את הרחבת התעשיות המזהמות במפרץ חיפה !". הספורטאים יקראו להצטרף ו"לעשות שרירים" , להשתמש בכוחם כאנשים בריאים העוסקים בספורט, ולחתום על עצומה נגד הרחבת בתי הזיקוק על חשבון בריאותם וחייהם של תושבי חיפה.
רויטל גולדשמיד, פעילת מגמה ירוקה:" נתינת לגיטימציה להרחבת התעשיות המזהמות בעמק הבז"ן יהווה פשע בריאותי לאומי ואסון אקולוגי סביבתי שיפגע בצורה בלתי הפיכה במעל חצי מליון תושבי מפרץ חיפה, ויגזור את דינם לתחלואה ומוות בטוחים.
אנחנו קוראים לשר לאיכות הסביבה, אבי גבאי, לקחת אחריות לאומית ולהכריז על מפרץ חיפה כאזור מוכה זיהום אוויר."