עימותים אלימים בהפגנה נגד מתווה הגז: "שיא הקומבינה" | ynet

נועם (דבול) דביר, אחיה ראב"ד ויעל פרידסון | 07.11.15

אחרי שדרעי עזב את משרד הכלכלה, הגיעו אלפים לכיכר הבימה בת"א ומחו נגד המתווה: "נתניהו יחתום בעצמו בתירוץ שקרי של סיבה ביטחונית. הוא חושב שאזרחי ישראל מטומטמים". כמה מפגינים התעמתו מול שוטרים ו-13 מהם נעצרו

לכתבה המקורית >>

 

"גם בגשם, גם בקור, שוד הגז לא יעבור": כך קראו הערב (שבת) אלפי המפגינים בכיכר הבימה נגד מתווה הגז. במחאה, שהתקיימה כמה ימים לאחר עזיבת שר הכלכלה אריה דרעי את תפקידו – שמובילה למעשה לאישור המתווה – הניפו המפגינים שלטים וקראו "הון, שלטון, עולם תחתון". במהלך ההפגנה התפתחו עימותים אלימים בין מפגינים לשוטרים, ועשרה מפגינים נעצרו לחקירה. בנוסף, כמה מפגינים ניסו לפרוץ באלימות מחסומים בסמוך לרחוב בגין בעיר על מנת להפריע לתנועה בנתיבי איילון.

במקביל כ-400 איש הפגינו במרכז הכרמל נגד מתווה הגז. המפגינים בחיפה נשאו שלטים כגון "שקיפות ולא שחיתות", "נתניהו ודרעי מסריחים משחיתות" ו"הגז הזה שלנו". כ-400 משתתפים בהפגנה בנושא בבאר שבע. "זה הגז של כולנו", "לעצור את התרגיל המסריח", נכתב על השלטים שנשאו המפגינים. בהפגנה זו נעצרו שלושה בני אדם.

העימותים בהפגנה בתל אביב (צילום: מוטי קמחי)

העימותים בהפגנה בתל אביב (צילום: מוטי קמחי)

   (צילום: מוטי קמחי)

  (צילום: מוטי קמחי)

   (צילום: מוטי קמחי)

  (צילום: מוטי קמחי)

  גודשים את מרכז העיר (צילום: ליאור פז)

  גודשים את מרכז העיר(צילום: ליאור פז)

  כ-300 איש צעדו גם מגן הסוס שבמרכז העיר ירושלים לבית ראש הממשלה במחאה על מתווה הגז. בעצרת מול בית ראש הממשלה נשאה דברים דפני ליף. ההפגנה הסתיימה בלי אירועים מיוחדים. "יש כאן דור שנמאס לו משחיתות שלטונית ומהעסקנות לדורותיה. לא מעניין אותנו ראש ממשלה ושר כזה או אחר. הם ברי חלוף. מה שמעניין אותנו זה ההשלכות של הגז על החיים שלנו, על העתיד שלנו. החיים שלנו הם לא דיל של מחר בבוקר, אבל הם יושפעו ממנו עד מאוד". המוחים ציינו כי בכל ההפגנות ברחבי הארץ השתתפו 8,000 בני אדם.

  אורלי בר לב, ממובילות המאבק, אמרה בהפגנה בתל אביב: "לפני בערך שנה שלושה רגורלוטרים קמו להגן על הציבור, וביניהם המשנה ליועמ"ש, רשות החשמל והממונה על ההגבלים העסקיים דיויד גילה, שהחליט לפרק את המונופול. אבל מאז החלה שורה של תהליכים לא שקופים. מונופול הגז כבר גרם לכך ששני רגולטורים ייבעטו הצידה וששרים יברחו, וזה עוד לפני החתימה על המתווה".

  המפגינים בתל אביב (צילום: מוטי קמחי)

  המפגינים בתל אביב(צילום: מוטי קמחי)

   (צילום: מוטי קמחי)

  (צילום: מוטי קמחי)

   (צילום: מוטי קמחי)

  (צילום: מוטי קמחי)

   (צילום: מוטי קמחי)

  (צילום: מוטי קמחי)

   (צילום: מוטי קמחי)

  (צילום: מוטי קמחי)

   (צילום: מוטי קמחי)

  (צילום: מוטי קמחי)

  המפגינים בבאר שבע (צילום: הרצל יוסף)

  המפגינים בבאר שבע(צילום: הרצל יוסף)

   (צילום: הרצל יוסף)

  (צילום: הרצל יוסף)

   (צילום: הרצל יוסף)

  (צילום: הרצל יוסף)

   (צילום: הרצל יוסף)

  (צילום: הרצל יוסף)

  "מתווה הגז הוא ביזיון", אמר דובר המאבק יוסי דורפמן. "זה מונופול פרטי על משאב הטבע של כולנו. כדי להעביר את המתווה חברו יחד ההון והשלטון בקומבינות. בימים האחרונים הקומבינות הגיעו לשיא

  חדש. ראש הממשלה ביבי נתניהו מתכוון לחתום בעצמו כדי לאשר את המתווה בתואנה שקרית של סיבה ביטחונית שלא קיימת. הם חושבים שאזרחי ישראל מטומטמים".

  גונן בן יצחק, פעיל ב"ישראל יקרה לנו" ואיש שב"כ לשעבר, דיבר על אותה סוגיה ביטחונית: "אדוני ראש הממשלה, בשם כלל האזרחים אני רוצה לדבר על הקרוב לליבי כמי שנלחם בטרור ומכיר את מערכת הביטחון. אתה מפקיר את ביטחון מדינת ישראל ואת עתיד ילדנו ואת הביטחון האנרגטי של מדינת ישראל".

  כ-400 איש הפגינו ברחבת האודיטוריום בכרמל שבחיפה ועוד כ-150 בראש פינה. בעצרת בחיפה השתתפו נציגי תנועות שמאל ציוניות, אנשי חד"ש לצד חובשי כיפות. אחד הדוברים, פרופ' דני גוטוויין,  הציע לאמץ את המודל הנורבגי. ח"כ דב חנין מהרשימה המאוחדת אמר כי המאבק הוא לא רק מאבק כלכלי ולא רק מאבק חברתי: "זה גם מאבק על הדמוקרטיה. כי אין דמוקרטיה עם שלטון ההון".

   

  בהכנת הכתבה השתתפו אלי סניור ורן בוקר