עיריית י-ם עתרה נגד הבנייה במצפה נפתוח | Ynet

יעל פרידסון | 29.12.15

העירייה עתרה נגד קידום התוכנית, הנוגעת לאחת הגבעות הירוקות בעמק הארזים וכוללת 1,435 יחידות דיור ו-203 יחידות דיור מוגן. ראש העיר: תכניות הבניה במערב ירושלים יביאו לפגיעה קשה בעיר, נגד אינטרס התושבים

לכתבה באתר Ynet >>

עיריית ירושלים הגישה היום (ג') לבית המשפט לעניינים מנהליים עתירה מנהלית כנגד החלטת הותמ"ל להפקיד את תכנית הבניה מצפה נפתוח. מדובר באחת הגבעות הירוקות היפות בעמק הארזים, סמוך לשכונת רמות הירושלמית. התכנית כוללת 1,435 יחידות דיור ו-203 יחידות לדיור מוגן ושטחי מסחר, הצפויים להיבנות על שטח של 417 מ"ר. בנובמבר האחרון אישרה הותמ"ל (הוועדה לקידום מתחמים מועדפים לדיור) את התכנית, למרות התנגדויות התושבים והארגונים הירוקים.

 

בשנה האחרונה מנסים גופי התכנון לקדם שורה של תכניות בניה, שלטענת הארגונים הירוקים, יפגעו קשות בהרי ירושלים ובשטחים הפתוחים המקיפים אותה. לדברי הארגונים הירוקים, מדובר בהחזרה של תכנית ספדי שבוטלה לפני מספר שנים, על ידי פיצולה למספר תכניות קטנות. בין התכניות – תכנית הר חרת, הקמת היישוב בת הרים סמוך לצור הדסה, תכנית רכס לבן ועוד.

פסגת מצפה נפתוח בערפל (צילום: גיא שחר)

פסגת מצפה נפתוח בערפל (צילום: גיא שחר)

   

  מצפה נפתוח (צילום: הילרי הרצברגר)

  מצפה נפתוח (צילום: הילרי הרצברגר)

  ראש העיר ניר ברקת, שהגיש את העתירה, אמר כי "אנחנו מנהלים מאבק ארוך נגד הכוונה להחיות את תכניות הבניה במערב ירושלים שיביאו לפגיעה קשה בעיר, נגד האינטרס של תושבי ירושלים. זו דרך חסרת היגיון שמעידה על חוסר הבנה בסיסי בתכנון העיר. לא ניתן לזה יד ונילחם למען העיר".

  עוד מציין ברקת: "את העיר צריך לתכנן יחד עם העירייה והתושבים כדי לחזק אותה ולא להחליש אותה. אנחנו קוראים להתמקד בבניית למעלה מ-30 אלף יחידות דיור במקומות שאינם שנויים במחלוקת באמצעות התחדשות עירונית, במקום במספר קטן של יחידות דיור ששנויות במחלוקת על שטחים ירוקים. כך נבנה פי 20 ממה שמתכננים במקומות השנויים במחלוקת, כדי שנוכל להשאיר כאן יותר צעירים בלי לפגוע בשטחים ירוקים ובעיר".

   

  רגישות נופית סביבתית גבוהה

  במסגרת העתירה מבקשת העירייה מבית המשפט לבטל את החלטת הותמ"ל להפקיד את התכנית או להעבירה לדיון בוועדה המחוזית, או לחילופין לקבוע כי התכנית אינה בתחום סמכותה של הותמ"ל.

  כמו כן נטען בעתירה כי החלטת ההפקדה של התכנית הינה בלתי חוקית ונעשתה בחוסר סמכות ואינה בתחום סמכותה של הותמ"ל ועליה להיות מקודמת במסלול רגיל כפי שמורה חוק התכנון והבניה.

  בעתירה מציינת העירייה, כי שטח התכנית מצוי בסביבה בעלת רגישות נופית סביבתית גבוהה כוללת ערכי טבע ומורשת ייחודיים ומשופעת בעתיקות משמעויות. ערכים אלו עלולים להיפגע באופן בלתי הפיך בעקבות קידום התכנית.

   

  מצפה נפתוח, ירושלים (צילום: אלכס גייפמן)

  מצפה נפתוח, ירושלים (צילום: אלכס גייפמן)

  עוד מציינת העירייה בעתירה, כי לאור המורכבות והייחודיות של ירושלים, הותמ"ל אינה המסגרת המתאימה לקידומן של תכניות בניה למגורים בעיר, ואין מקום "להנחית מגבוה" תכנון הכופה את עצמו על עיר הבירה של ישראל.