עכשיו נזכר: יהב מתנגד להרחבת המפעלים | Ynet

אילנה קוריאל | 10.05.15

בוועדות התכנון התכנסו לדיון בתוכנית קרקעות הצפון, שצפויה להרחיב את שטחי התעשייה בעיר חיפה. מחוץ לחדר הדיונים בירושלים הפגינו פעילים נגד התוכנית, וגם ראש העיר חיפה, יונה יהב, החליט "להוביל" את המאבק, שמנוהל כבר תקופה ארוכה בידי תושבים ופעילים ירוקים.

לכתבה המקורית >>

הצתה מאוחרת: על רקע דיונים בתוכנית "קרקעות הצפון", שצפויה להרחיב את שטחי התעשייה בעיר חיפה, ראש העיר יונה יהב "נזכר" להתנגד.

ועדת המשנה לעררים במועצה הארצית לתכנון ובנייה במשרד הפנים התכנסה היום (א') לדיון בתוכנית קרקעות הצפון. הוועדה דנה בעררים, האחד של החברה הממשלתית תש"ן (חברת תשתיות נפט ואנרגיה) המבקשת להרחיב את משטחי התעשייה בהם צפויים להיות חלק ממתקניה, והערר השני של אלה נווה בשם תושבי חיפה לביטול התוכנית.

מחוץ לחדר הדיונים בירושלים הפגינו הבוקר פעילים נגד התוכנית, וכעת גם ראש העיר חיפה "נזכר" כי הוא חלק מהמאבק למען בריאות תושבי האיזור. יהב הגיש לוועדת המשנה לעררים של המועצה הארצית לתכנון ובנייה את התנגדות עיריית חיפה לתכנית קרקעות הצפון – חפ"ג 1200 ב'.

יהב אמר: "אני דורש להקפיא את התכנית לאלתר ולעשות ריסטרט לכל התהליך. אנחנו חיים באי בהירות ואיבדנו אמון במוסדות. אני לא סומך על אף אחד שיפנה את מכלי תש"ן. אעשה צעדים דרסטיים ולא אוותר עד שהמדינה תציג בפנינו ובפני הציבור תכניות שימשיכו להפחית באופן דרמטי את הזיהום והפליטות, שמשרדי הממשלה יציגו תקציבים של ממש, ולוחות זמנים מהירים והגיוניים. אנו נחושים לפתוח לשימוע ציבורי כל תכנית בנייה הנוגעת למפרץ חיפה ולבלום כל גידול בייצור דלקים וכימיקלים במפרץ. חיפה היא לא החצר האחורית של ישראל – לא עוד גורמים מזהמים במפרץ!"

הפגנה בירושלים נגד זיהום האוויר (צילום: מגמה ירוקה)

הפגנה בירושלים נגד זיהום האוויר (צילום: מגמה ירוקה)

   

   (צילום: מגמה ירוקה)

  (צילום: מגמה ירוקה)

  עיריית חיפה קראה לתושבים להצטרף למאבק לעצירת התכנית. יש לציין כי רבים מתושבי העיר כבר פועלים בנושא עוד לפני שיהב החליט שהוא "מוביל" את המאבק. נציג בז"ן אמר בדיון כי העירייה לא יכולה להיות צד בעניין כי לא התנגדה מראש.

  ח"כ זנדברג: לעצור מיידית את כל התוכניות

  ח"כ תמר זנדברג (מרצ), הפועלת בנושא עוד לפני שבעיריית חיפה החליטו להתנגד לתוכנית, אמרה: "אחרי הסערה הציבורית הגדולה ואחרי שנחשפו הכשלים בדו"ח מבקר המדינה, אי אפשר להמשיך לקדם תוכניות כאילו כלום. צריך לעצור מיידית את כל התוכניות להרחבת התעשייה המזהמת ולהכין תוכנית שיקום לאומית לאזור המפרץ".

  זנדברג קראה לחברי הועדה לדון בתוכנית רק לאחר שיידונו התוכניות האחרות להרחבת בז"ן ובניית נמל חדרה. "לכל התוכניות יש קשר ואי אפשר לנהל את הדיון בכל אחת מהן בנפרד. הוועדה צריכה לקיים את הדיונים בהתאמה למה שקורה בשטח ולא במסלול ביורוקטי מנותק שמשמעותו המעשית אישור בפועל של ההרחבות ללא דיון אמיתי בתמונה הכוללת ובמשמעותה לתושבי חיפה והקריות".

  צפו: ח"כ זנדברג נואמת בהפגנה

  צילום: טלי טסלר ומגמה ירוקה

  מור גלבוע, מנכ"ל ארגון מגמה ירוקה שהשתתף בהפגנה בירושלים, אמר: "זה הזמן לנקוט בהתערבות דרמטית במשבר הזיהום והתחלואה במפרץ חיפה. למאות אלפי תושבי האזור אין זמן לחכות עד שמקבלי ההחלטות במדינה יתעוררו. כשהממשלה מקצצת בתקציב של חוק אוויר נקי היא גוזרת את דינם של התושבים – לחלות ולמות.

  "כשהמשרד להגנת הסביבה אינו מכריז על אזור חיפה כאזור מוכה זיהום אוויר ואינו פועל יחד עם משרד הבריאות ויונה יהב, ראש העיר, לעצור את התרחבות התעשייה המזהמת במפרץ, הם מבצעים פשע חמור נגד קרוב לאותם מיליון אזרחים שחיים כבני ערובה של המצב הבלתי נסבל הזה".

  אלה נווה, אפידמיולוגית סביבתית ומרכזת קבוצת "אימהות ואבות מצילים את חיפה והקריות", אמרה כי "התוכניות שמקודמות במפרץ חיפה, הרחבת בז"ן, קרקעות הצפון וגם נמל המפרץ, הן תשתיות שתרומתן לסיכונים בימי מלחמה ולזיהום היומיומי הוא בלתי נתפס".

  ליאורה אמיתי, מנהלת את עמותת אזרחים למען הסביבה אמר: "אני קוראת לראש הממשלה להקים מטה מיוחד במשרדו לטיפול בעיית הזיהום התעשייתי החמור במפרץ, לעצור את התכניות להגדלת ייצור, אחסון ושינוע של דלקים וחומרים מסוכנים במפרץ, להכריז על האזור כמוכה זיהום ולהוביל תכנון שונה לחלוטין לאזור בהתאם להמלצות ועדת הפנים מיולי 2014".

  ועדה בכנסת: רמת סיכון מאוד גבוהה

  יש לציין כי ועדת המשנה של הכנסת לנושא סביבה ותכנון במפרץ חיפה, בראשות ח"כ דב חנין (הרשימה המשותפת) כבר קבעה כי אומנם יש טעם רב בפינוי מתקנים וחומרים מסוכנים מריכוזי אוכלוסיה, אך מצד שני "ההחלטה לרכז חומרים ומתקנים מסוכנים באזור אחר של קרקעות הצפון יוצרים רמת סיכון מאוד גבוהה הן בהיבטים השוטפים והן בהיבטים של מצבים מיוחדים את תקלות או תאונות בעתיד". הוועדה אישרה את תוכנית קרקעות הצפון לאחר דיון בהתנגדויות במאי 2014.

  מהמשרד להגנת הסביבה נמסר: "בזכות המאבק שהוביל המשרד להגנת הסביבה בגופי הביצוע השונים נקבע כי לא תתאפשר הגברה בזיהום האוויר במידה והתוכנית תאושר והמגמה של הפחתת זיהום האוויר במפרץ חיפה תימשך. הפעילות האינטנסיבית שהוביל המשרד הביאה לירידה של 70% בפליטות התעשייה בשנים האחרונות והמשרד תומך בהקמת מתקנים וטכנולוגיות מתקדמות שיחליפו מתקנים מזהמים בני עשרות שנים".