עמק האלה בידינו | בלוג איכות הסביבה של קורל הורן

 

 

 

קורל הורן | 11.9.14 | בלוג איכות הסביבה של קורל הורן

לכתבה המקורית: www.mat.co.il/8sR

"לעולם אל תטילו ספק בכך שקבוצה קטנה של אזרחים מודאגים ואכפתיים יכולה לשנות את העולם; זה הדבר היחיד שאי פעם הביא לשינוי." –מרגרט מיד.

זה הציטוט שכתוב מאחורי אחת החולצות של פעילי מגמה ירוקה שמחאו לפני חודש ברביעי לאוגוסט בוועדה המחוזית בנושא ניסוי פצלי השמן בעמק האלה. ביום שלישי האחרון, הם וכל אחד שהשתתף במאבק, הוכיח שזה נכון. השבוע, אחרי דחייה של חודש, התכנסה הוועדה המחוזית מחדש להחליט מה קורה עם פצלי השמן בעמק האלה. החלטת  הוועדה  היתה חד משמעית: 13 נגד הניסוי, 1 בעד.

מהפך, הבסה, כנגד כל הסיכויים, ניצחון, נוק-אוט, כל המילים האלה לא יכולות לתאר את מה שעבר לי בראש ברגע שראיתי את התוצאות של הוועדה המחוזית. ניצחון לסביבה, ניצחון לחברה, ניצחון לעמק האלה, ניצחון לישראל. אחרי מאבק של ארבע שנים סוף סוף ניצחון, החלטה. לא יתקיים ניסוי פצלי שמן בעמק האלה, לא עכשיו לפחות. אפילו שאני יודעת על העניין הזה של הפצלי שמן פחות משנה ולעומק משהו כמו חודש וחצי אני יודעת, צריך לשמוח מהניצחון הזה.

ילדה אחת

לפני פחות משנה בתקופה שירד שלג נסענו עם המשפחה לראות את השלג ליד ירושלים (בכל זאת באר שבע, שלג זה אטרקציה) באמצע הדרך היה שלט "לא מחליפים ירוק בשחור" ולמטה משהו על הריסת איזה עמק ליד בית שמש, גם אני לא ידעתי איפה זה עמק האלה. בכל זאת המילים סיקרנו אותי, או יותר נכון הדאיגו אותי, מה זה המקום הזה ולמה רוצים להרוס אותו? הלוואי ויכולתי לעזור, אני לא. אני מבאר שבע, אני בת 14 ואני אפילו לא יודעת איפה זה המקום הזה ולמה יהרסו אותו, אבל אני יודעת שיש שם הרבה עצים, שימותו, יותר מדי עצים שימותו.

זה מה שחשבתי אז, ולמרות התירוצים שגרמו לי לא להתערב במאבק קול הדהד לי בראש שמשהו רע קורה, משהו רע באמת קרה. כשיצא לי להוודע לניסוי פצלי השמן מחדש, ביולי האחרון כבר הייתי הרבה יותר מודאגת ממה שהייתי אז, אבל אז ידעתי שזה שאני בת 15 או מבאר שבע, או בקושי יודעת לאיית "פצלי שמן", או כל דבר אחר, לא ימנע ממני ללכת ולהשפיע כמה שאני יכולה כי אם אני לא אנסה להשפיע על הדברים שמשפיעים עליי ועל כל המדינה, על הדברים שחשובים לי ואמורים להיות, איזה מין ביטוח יש לי שמישהו אחר יעשה את זה? איזה הבטחה יש לי שיגנו על הסביבה, שיגנו על עמק חף מפשע ועל מדינה שלמה שהולכת "להנות" מההשלכות של הניסוי הזה.

אתם משפיעים

פצלי שמן

תושבי עמק האלה לא היו היחידים שהיו שם, בהחלטות הוועדה, בהפגנות, בצעדות, במפגשים. 45 אלף אנשים מכל הארץ חתמו על העצומה של גרינפיס נגד ניסוי פצלי השמן עד יום שלישי האחרון. פי כמעט שבע מכמות תושבי עמק האלה, שממש לא היו היחידים שהיו נפגעים אם היו מאשרים את הניסוי הזה. אם כל אחד מה45 אלף אנשים האלו לא היה חותם ומשתתף ותושבי עמק האלה לא היו נלחמים על הבית שלהם, ההחלטה כנראה היתה אחרת. אם הפעילים הסביבתיים היו מתעלמים או מתעסקים במשהו אחר, ההחלטה ביום שלישי כנראה היתה אחרת. אם כל אזרח היה מתנהג אחרת, ההחלטה יכלה להיות אחרת ואם כמה שאני מאושרת שההחלטה היא לא אחרת אני לא יכולה לקבל שצריך למנוע ממנה להיות אחרת, ושיש אנשים שלא מבינים את זה, שחושבים שהם לא משפיעים. אי השפעה היא ההשפעה בתירוץ של נוחות.

"העולם הוא מקום מסוכן לחיות בו, לא בגלל האנשים שעושים רע, אלא בגלל אלו שלא עושים דבר בעניין." –אלברט איינשטיין.

למרות ואולי בגלל כל האושר והגאווה של השבוע האחרון דבר אחד המשיך להציק לי ולהדהד לי בראש. במהלך ההפגנה דיברתי עם אישה אחת "את מעמק האלה?" שאלתי אותה. "לא, אני מרמת הגולן. אני אפילו לא יודעת איפה זה עמק האלה". אחרי שהסברתי לה שאם היא תסתובב מדרום לבית שמש (שזה ליד ירושלים) אז יש אחלה מקום עם יערות ופארק לאומי עם מערות בית-ג'וברין מומלץ מאוד, דיברנו גם על מה הולך לקרות לה ולשאר תושבי רמת הגולן והצפון אם לא ימנעו מחברת "אפק" לקדוח שם, ברמת הגולן,  אם רק לא יעצרו אותם מלקדוח שם.

חייבים לעצור את אפי אייטם

חברת "אפק חיפושי נפט" שאותה מנהל אפי איתם (יושב הראש של חברת IEI  אותה חברה שניסתה, ובטח גם תמשיך לנסות, להרוס את עמק האלה וכל ישראל) קיבלה אישור לתהליך התחלת הפקת נפט ברמת הגולן, תהליך שבעתיד יהיה הפקת נפט מלאה ואני לא חושבת שאני צריכה להתחיל לתאר בכלל כמה רמת הגולן היא נכס ענק, חקלאי ואסטרטגי ענק למדינה. נכס שאסור להפוך לאתר נפט. אבל  אפי איתם רואה בו אתר נפט, וכך גם אנחנו נראה אותו עוד כמה שנים, אלא אם כן נעצור אותו.

אני לא יכולה לסבול את זה במקרה של רמת הגולן ושל האישה ההיא שנסעה מרמת הגולן עד לירושלים להשפיע על עתיד של מקום שהיא בכלל לא יודעת איפה הוא. במקרה שלה ושל כל שאר תושבי רמת הגולן והצפון ההחלטה באמת יכולה להיות אחרת. אי אפשר לנטוש את רמת הגולן להפוך למפעל נפט, רמת הגולן היא מקום נדיר ונכס ענק, לא בגלל הנפט שיש באדמה שלה אלא בגלל הנופים והטבע.

רמת הגולן בדרך לתהום עמוק ושחור, וכל אחד, אבל כל אחד יכול לעזור ולהשפיע, להצטרף למאבק אפילו בלי לקום מהכיסא.

לעמוד הפייסבוק למטה המאבק בקידוחי הנפט ברמת הגולן

לעצומה כנגד קידוחי הנפט ברמה. חיתמו!