עשינו היסטוריה בעברית!

בזכות מעל 1500 חתימות של סטודנטים ומרצים מהאוניברסיטה העברית, 12 חברי כנסת בוגרי האוניברסיטה ושנתיים של פעילות מחויבת – האוניברסיטה העברית מרימה את הכפפה ותהפוך למוסד האקדמי הראשון בישראל שמאמץ מדיניות השקעות אחראיות בהתאם לאמנה של האו"ם!

 

האוניברסיטה העברית נענתה לפניית סטודנטים פעילי מגמה ירוקה ולאחר דיון שנערך בנושא עם פעילי הארגון וח"כ דב חנין, בסיוע ח"כ רועי פולקמן, אתמול הודיעה האוניברסיטה כי בהתאם להחלטת ועדת הקרנות של האוניברסיטה, תאמץ מדיניות השקעות אחראית ובכך תהפוך למוסד האקדמי הראשון בישראל שעושה כך.

 

לאחר שפנינו להנהלת האוניברסיטה לפעול להסטת ההשקעות מחברות דלקים מזהמים ולאמץ מדיניות של השקעות אחראיות. בישיבת ועדת הקרנות של האוניברסיטה הוחלט לאמץ באופן עקרוני מדיניות התואמת את אמנת ה-PRI (Principles for Responsible Investment) שגיבש האו"ם, בה מפורטים עקרונות להשקעה אחראית המדברים על שילוב שיקולים סביבתיים בתהליכי קבלת החלטות, דרישה לשקיפות בנושאי סביבה, חברה וממשל תאגידי ועוד. יצוין, כי במקרים בהם ההשקעה היא פאסיבית, כמו למשל דרך מדדי מניות, האוניברסיטה לא תוכל ליישם את המדיניות.

 

כסטודנטים וכאזרחים צעירים שפועלים להפוך את איכות החיים בישראל לטובה יותר, ברור לנו שמוסדות הלימוד האקדמיים חייבים להוביל את המלחמה במשבר האקלים ולהעביר את כספן הרב מהשקעות בחברות מזהמות להשקעות שתורמות לסביבה ולחברה.

אנו מברכים את האוניברסיטה העברית על ההחלטה החלוצה להוביל את מהפכת ההשקעות האחראיות בקרב המוסדות האקדמיים בישראל, ובטוחים שסטודנטים רבים ברחבי הארץ יצטרפו אל התנועה ויובילו את המוסדות בהם הם לומדים אל עבר השקעות אחראיות שיסייעו בצמצום התעשייה המזהמת הזאת.

 

אנו מודים לחברי הכנסת בוגרי העברית – רועי פולקמן ודב חנין, שהובילו את התמיכה במהלך זה ולחברי הכנסת שחתמו על מכתב לנשיא האוניברסיטה – יעל כהן פארן, רחל עזריה, איילת נחמיאס, קסניה סבטלובה, איציק שמולי, חיליק בר, מיכאל מלכיאלי, מוסי רז, תמר זנדברג, ונחמן שי.

ח"כ ד"ר דב חנין, יו"ר השדולה הסביבתית חברתית ובוגר האוני' העברית: "הפסקת השקעות בדלק מחצבי היא מהלך גדול שמתנהל היום בעולם כולו. הגיע הזמן שגם האוניברסיטאות בישראל ישתלבו במהלך הזה וכמוסדות השכלה גבוהה יתנו דוגמא טובה למערכות ציבוריות אחרות. אני מברך על החלטתה של האוניברסיטה העברית להיות ראשונת האוניברסיטאות ההולכות בכיוון הזה. זו החלטה נכונה ברמה הערכית ואני משוכנע שהיא גם נכונה כלכלית. אנחנו נמשיך ללוות את התהליך הזה מהכנסת ואנחנו מקווים שהוא יתרחב במהירות למוסדות ציבוריים נוספים".

ח״כ רועי פולקמן, יו"ר סיעת "כולנו": ״האוניברסיטה העברית היא מוסד היקר לליבי ואני שמח שהיא תתן דוגמא לאחריות תאגידית בכך שתפנה השקעות לאפיקים שאינם מזיקים לציבור. אמשיך לסייע ולדחוף גופים מובילים במשק ליותר אחריות ציבורית ויותר תרומה לחברה״

 

החלטת האוניברסיטה העברית היא חשובה ומשמעותית, ואנו קוראים לשאר המוסדות בישראל ללכת בעקבותיה.


רוצים לעשות היסטוריה גם בקמפוס שלכם? הרשמו לתכנית המתמחים בקמפיינים לשינוי סביבתי של מגמה ירוקה


רוצה לקבל עוד בשורות טובות כאלה?

אנחנו רוצים להביא את מהפכת ההשקעה האחראית לקמפוסים נוספים בישראל, לנקות את מפרץ חיפה מזיהום ולעבור לאנרגיות מתחדשות. תמיכה קטנה שלכם תקדם אותנו למציאות סביבתית-חברתית חדשה.