פעילי סביבה הפגינו נגד הבנייה בהרי ירושלים | תשתיות

מערכת תשתיות | 1.4.15

פעילי סביבה הפגינו נגד הבנייה בהרי ירושלים- "הליך התכנון דורסני ומנוגד למדיניות"

פעילי סביבה, בהם אנשי החברה להגנת הטבע ומגמה ירוקה, הפגינו ביום שלישי בבוקר מחוץ למשרדים של משרד האדריכלים ומתכנני הערים דב קורן בתל אביב, המתכננים את תכניות הבנייה בהר חרת בהרי ירושלים. התוכניות צפויות לפגוע קשות במרחב הסטף, מאתרי הטיולים הפופולאריים בישראל

לכתבה המקורית

הפגנת ארגוני הסביבה ומגמה ירוקה נגד הבנייה בהרי ירושלים. קרדיט: דב גרינבלט, החברה להגנת הטבע

קואליציה רחבה של ארגוני סביבה ומועצות שמתנגדים לבנייה בהרי ירושלים וחיזוק העיר הפגינו הבוקר נגד הבנייה בהרי ירושלים. בהפגנה נשאו אנשי החברה להגנת הטבע ומגמה ירוקה שלטים בהם נכתב: "תכנני בערים ולא בהרים", "רדו מההר", "מרוב בתים לא נראה את היער", "הצילו את הרי ירושלים". הפגנה נוספת התקיימה ברמת גן, מחוץ למשרד האדריכלים דונסקי פוירשטיין, המתכננים את תכניות הבנייה בבת הרים.

בשיתוף ארגוני סביבה נוספים, הכריזה החברה להגנת הטבע על הקמת הברית לחיזוק ירושלים ושמירה על ההרים סביב לה. "אנחנו יוצאים למאבק חשוב מאין כמוהו נגד החייאת תכניות בנייה למגורים ממערב לעיר, על חשבון השטחים הפתוחים. גורל הרי ירושלים בראש סדר העדיפויות. הבניה המתוכננת בהרי ירושלים תיפגע בעיר, בשכונותיה, ובהרי ירושלים – מנכסי צאן הברזל של העיר. הכוונה להקים עיר חדשה במרחב צור הדסה – בת הרים, שכונה ענקית בהר חרת צמוד למבשרת ציון וכביש טבעת עצום על עמק מוצא נבחנה ונשללה כבר בעבר". נאמר מהחברה להגנת הטבע.

הפגנת ארגוני הסביבה ומגמה ירוקה נגד הבנייה בהרי ירושלים. קרדיט: דב גרינבלט, החברה להגנת הטבע

התכניות, בשטח כולל של 18 אלף דונם, מקודמות רובן על ידי רשות מקרקעי ישראל, בהליך שבחברה להגנת הטבע מכנים אותו "דורסני ובניגוד למדיניות התכנון שאושרה בעשור האחרון". בחברה להגנת הטבע מציינים כי תחנון זה בא 7 שנים אחרי דחייתה של תכנית ספדי, באותו האזור, בתום מאבק ציבורי רחב היקף, מנימוקים של העדפת חיזוק העיר פנימה ושמירה על השטחים שמסביב לעיר.

עוד מוסיפה החברה להגנת הטבע כי 3 מתכניות הבנייה עתידות לפגוע קשות במרחב הסטף, מאתרי הטיולים הפופולאריים בישראל. לדברי ניר פפאי, סמנכ"ל שימור סביבה וטבע בחברה להגנת הטבע: "יש להמשיך ולחזק את המגמות החיוביות בעיר ירושלים, אפשר ועדיף מכל הבחינות לתת מענה למגורים בתחומי העיר, אין צורך להרוס את ההרים והשטחים הפתוחים האיכותיים שמסביב לה"

נימוקי החברה להגנת הטבע:

מההיבט הכלכלי – חברתי
משאבים רבים יופנו אל מחוץ לעיר, על חשבון תכניות פינוי בינוי, התחדשות עירונית, פיתוח תעסוקה ומלונאות, מימוש עתודות הקרקע, חידוש מרקמים ישנים וחיזוק מרכז העיר. הבנייה המתוכננת לא תסייע להורדת מחירי הדירות, שכן המחיר יהיה גבוה בשל התשתיות החדשות הנדרשות ומחירי הפיתוח הגבוהים. השטחים הפתוחים המשרתים את הציבור בעיר ובמטרופולין לפנאי ונופש, ייעלמו כליל ותיפגע איכות החיים. הגדלת שטח העיר, במקום הרווייה עירונית, תפגע ביעילות התחבורה הציבורית.

מההיבט הסביבתי
הרי ירושלים שממערב לעיר, הם נכס ציבורי ייחודי ביותר, בשל ערכי הטבע, הנוף, התרבות והמורשת. הבנייה מתוכננת בלב מערכת אקולוגית עשירה ומגוונת, בעלת חשיבות עולמית, המהווה בית גידול לבעלי חיים רבים, עצים וצמחיה ארצישראלית ייחודית. הבנייה תקטע את הרצף האקולוגי הקיים, תייבש מעיינות ותפגע אנושות באקוויפר ההר.

חלופות
ישנן עתודות בנייה למגורים בעיר, ותהליכי ההתחדשות העירונית בה כבר החלו. ישנו מאגר עתודות קרקע למגורים, הכולל כ – 100,000 יחידות דיור, עד שנת 2040. מתוך המאגר הזה ניתן יהיה לממש לפחות 60,000 יחידות דיור.

התכניות:

1. תכנית בת הרים/ צור הדסה – אותה מקדמת רשות מקרקעי ישראל, על שטח של 14.5 אלף דונם 

2. תכנית הר חרת – אותה מקדמת רשות מקרקעי ישראל, על שטח של 1600 דונם

3. כביש הטבעת המערבי – כביש באורך של למעלה מ – 8 ק"מ, (ברוחב של 30-40 מטר) ממוצא (כביש 1) ועד מחלף מתוכנן בנחל רפאים, על כביש 39,שיעבור במורדות הר חרת המזרחיים (שכונה מתוכננת), בגשר ארוך מעל נחל שורק, לרמת הדסה (שכונה מתוכננת) ובמנהרה מתחת לרכס לבן, במורדותיו הדרומיים (שכונה מתוכננת)

4. תכנית רכס לבן – אותה מקדם משרד הבינוי, על שטח של 830 דונם

5. תכנית מורדות אורה – אותה מקדמת רשות מקרקעי ישראל, על שטח של 240 דונם

6. תכנית מתחם הדסה – אותו מקדם משרד הבינוי, על שטח של 315 דונם

7. תכנית מצפה נפתוח – אותה מקדמת רשות מקרקעי ישראל, על שטח של 370 דונם

8. תכנית המגרסה – אותה מקדמת רשות מקרקעי ישראל, על שטח של 260 דונם

3 התכניות הראשונות, המהוות את מוקד המאבק, מקודמות בניגוד גמור למדיניות התכנון, שקבעה חד משמעית כי יש לחזק את העיר פנימה. ההרשאות לתכנון בת הרים והר, ניתנו על ידי ועדת פקידים, גם הן בניגוד להיררכיית התכנון המאושרת בכל הרמות. הליך דורסני זה, עוקף וועדות תכנון מקומיות ומחוזיות ותכניות מתאר תקפות, מדיר את הציבור ונבחריו ומבטל את יכולתו להשפיע על תוצאות ההליך התכנוני.

הרשאות תכנון אלה, לבניית שכונות אדירות ממדים, ניתנו לגבי שטחים שרק לאחרונה אושרו על ידי מוסדות התכנון בכל הרמות כשטחים לגנים לאומיים, שמורות טבע, יערות ופארקים; מיליוני השקלים שהוצאו מתקציב המדינה על תכנון עירוני ארוך טווח, בראייה כוללת, נזרקים לפח האשפה התכנוני, שוב על חשבון הציבור.