שטייניץ: "לא אתן לרגשות לשבש את שיקול הדעת שלי" | Ynet

ניק קוליוחין | 26/05/2015

יום לאחר התפטרותו של הממונה על ההגבלים העסקיים בשל התנגדות הממשלה למתווה הגז שהציע, נאם הבוקר שר האנרגיה יובל שטייניץ בוועידת האנרגיה הלאומית – ודיבר על הנושא הבוער. "החובה שלנו היא לדאוג שהגז יגיע לאזרחים", אמר והוסיף: "עלינו לפתח את שדות הגז מהר כדי להתמודד עם איראן, שעלולה להתחזק בעקבות הסרת הסנקציות"

לכתבה המקורית >>

ההפגנות מחוץ לוועידת האנרגיה, הבוקר

סערת הגז נמשכת: יום לאחר התפטרותו של הממונה על ההגבלים העסקיים דייויד גילה, בעקבותהתנגדות הממשלה למתווה שלו להתמודדות עם סוגיית הגז הטבעי והמונופול של יצחק תשובה, נערכת היום (שלישי) הוועידה הלאומית לאנרגיה. שר האנרגיה יובל שטייניץ, ופרופ' יוג'ין קנדל, התייצבו להגן על הממשלה – בעוד עשרות סטודנטים מפגינים מול מקום הוועידה, מלון הילטון בתל אביב.

"לא אתן לרגשות לשבש את שיקול הדעת מלעשות את ההחלטות הנכונות", אמר השר שטייניץ. "טובת המדינה ואזרחיה היא בראש מעייני – אני כשר האנרגיה מחויב לכך. טובת המדינה היא לא רק לעשות את ועדת ששינסקי,

אלא גם לדאוג שהגז יגיע ממעמקי האדמה ויגיע לאזרחיה. איתרנו לוויתן בלב הים, אבל אם הלוויתן לא יגיע לא נהנה מהתגליות עצמן. כדי שהדבר הזה יתממש, חובה על כולנו להוציא את הלוויתן מהים".

המפגינים קראו למשתתפי הוועידה "להפסיק לעשוק את הציבור, ולהעביר לו את הרווחים המגיעים לו מהגז הטבעי", ודרשו להחזיר לתפקידו את גילה, "היחיד שניסה להגן על האינטרס הציבורי בניגוד לעמדת ראש הממשלה ומשרדי האנרגיה והאוצר".

שטייניץ ניסה להסביר את הרציונל של הממשלה: "הניסיון הבינלאומי מצביע על כך שישנן מדינות שבהחלטות שגויות, רגולציה מוטעית הכשילו את הפיתוח שלהן. ארגנטינה הפכה ממדינה עשירה בגז למדינה שמייבאת גז, כך קרה גם באוסטרליה, ואפילו במצרים, התגלו עתודות גז גדולות ויש עוד כאלה, אז איך קרה שלפני 4-5 שנים מצרים הפכה פתאום למדינה במצוקת גז?".

ראש הממשלה נתניהו והשר שטייניץ בישיבת סיעת הליכוד

 ראש הממשלה נתניהו והשר שטייניץ בישיבת סיעת הליכוד   צילום: רויטרס 
"מבחינת הרגולציה והצורך בתחרות יש כאן בעיה כי אנחנו תמיד רוצים תחרות", אמר שטייניץ, "המתווה אמור להוביל אותנו לתחרות משולשת בין שלושה גורמים – תמר, לווייתן וכריש-תנין. אני השתכנעתי מגורמי המקצוע שהסיכויים של המתווה להוביל לתחרות בעתיד, תוך מספר שנים, טריופול ולא דואופול, הגיוני יותר ובר-ביצוע יותר מתחרות בדואופול. ובכל מקרה, תחרות בין שלושה גורמים עדיפה על תחרות בין שניים.

"התפקיד של משרד האנרגיה הוא לראות את התמונה הכללית, הכוללת לא רק את עניין התחרות, אלא גם אלמנטים נוספים – ביניהם גיאו-אסטרטגיים", אמר שטייניץ והזהיר מפני חזרתה של איראן, במידה ויוסרו הסנקציות, לתפקיד מעצמת הגז מספר 2 בעולם, כשהוא מציין את הצורך לפתח במהרה את שדות הגז הישראלים.

הצורך שלנו לממש במהירות עסקאות גז עם שכנינו, מדינות השלום שסביבנו ובראשן מצרים אבל דחוף יותר ירדן, הוא צורך גיאו-אסטרטגי, שעלה בדיאלוג עם האמריקנים. היציבות של ירדן היא נדבך יסודי בביטחון הלאומי שלנו, והיא נמצאת בלחצים גדולים מאוד גם מצד ארגונים כמו דאע"ש, וגם מצד איראן שמתכוונת להשתלט עליה, וכלכלת ירדן נאנקת תחת מחירי אנרגיה גבוהים מאוד, ועול כבד של כמעט מיליון פליטים, רובם מסוריה וחלקם מעיראק".

"מכה קשה במערכה מול מונופול הגז"

עמרי בללי, מנהל מאבק הגז מטעם "מגמה ירוקה", אמר מחוץ לוועידה: "התפטרותו של גילה הינה מכה קשה במערכה מול מונופול הגז, התפטרות שמדגישה את אזלת ידה של ממשלת ישראל בטיפול במשק האנרגיה, את ההפקרות המתמשכת ואת גזילתו של הגז הטבעי מידי הציבור, חוסר הפיקוח על המונופול ועל המחירים. כל אלו הובילו את גילה להבין את מה שאנחנו טוענים כבר מזמן – חייבים פיקוח וחייבים לתכנן מחדש את ניהולו של משק האנרגיה במדינת ישראל".