שינוי האקלים מגביר את זיהום האוויר בחיפה

אלכסנדר סעודה, פעיל מגמה ירוקה תא מפרץ חיפה

לפני שלושה ימים הוציא איגוד ערים אזהרה לאנשים שרגישים לזיהום אוויר להשאר בבתים. גם בגלל אירוע זיהום נוסף מהתעשייה בחיפה, וגם בגלל האובך. אבל עד כמה שזה נראה מוזר גם האובך יכול להיות קשור לפעילות התעשייה בחיפה.

ובאמת, אחת ההשפעות של שינוי האקלים בישראל, ולא רק, היא התגברות אירועי האובך וזיהום אוויר בכלל – ושינוי האקלים נגרם בעיקר מתעשיות הנפט הפחם והגז. אירוע הזיהום החמור ביותר בשנת 2015 נגרם כתוצאה משינוי אקלים: 2 סופת החול החזקות ביותר בישראל מאז תחילת המדידות, כאשר השנייה לוותה בגל חום, ולפי המנכ"ל לשעבר של המשרד להגנת הסביבה קשורות לשינוי אקלים. ערכי הסביבה למזהמים נחצו בכל הארץ לפעמים פי כמעט 20.

חייבים לדעת שהמחלות הנגרמות על ידי שינוי האקלים כוללות גם את המחלות הנגרמות מזיהום אוויר (ועוד הרבה אחרות). מדובר באסטמה, סרטן, מחלות לב וכדומה. הם נגרמות גם בגלל זיהום האוויר, כמו אובך, וגם בגלל גלי החום והפרשים קיצוניים בטמפרטורה. בנוסף חלקיקי המזהמים מהארובות נדבקים לחלקיקי האובך ואלה נהפכים למסוכנים יותר.

לאור זאת יהיה מעניין לתושבי מפרץ חיפה, וישראל בכלל, לעיין בדוח החדש שהוציאה U.S. Global Change Research Program על המחלות הנגרמות משינוי אקלים. תראו שזה לא שונה בהרבה ממה שקורה פה. בינתיים שינוי האקלים גובה פחות קורבנות מזיהום האוויר הישיר, אבל אם לא יתחילו התעשיות המזהמות להצטמצם מיד זה ישתנה – כל המדענים אומרים ששינוי אקלים הוא האיום הגדול ביותר על האנושות. חייבים לדעת ולפעול לפני שיהיה מאוחר מידי.

זה החלק המתייחס לזיהום אוויר:

https://health2016.globalchange.gov/air-quality-impacts

זה הדוח המלא:

https://health2016.globalchange.gov/