שריפה הבוקר במפעל "אלקון" הסמוך לבז"ן: סכנת זיהום אוויר | פורטל תשתיות תעשייה ואנרגיה

 

אדיר פטל | 26.10.14 | פורטל תשתיות תעשייה ואנרגיה

לכתבה המקורית: www.mat.co.il/8sD

שריפה הבוקר במפעל "אלקון" הסמוך לבז"ן: סכנת זיהום אוויר

הבוקר פרצה שריפה במפעל "אלקון" הנמצא במתחם דשנים מזרחית לבתי הזיקוק, במפרץ חיפה. המפעל עוסק בין היתר במחזור פסולת פלסטית. השרפה פרצה במתקן המשמש להתכת הפסולת. הכבאים שהגיעו למקום סברו כי הדרך הבטוחה ביותר לטפל בשרפה היא לתת לחומר להישרף עד הסוף

קרדיט צילום: "מגמה ירוקה"

מהרשות הארצית לכבאות והצלה נמסר: "12 צוותי כיבוי בפיקודו של רשף מרזוק חמוד פעלו במקום. מקור השריפה אותר בתנור תרמי המעורב בתהליך ההתכה של הפלסטיק והכיל כ-5 קוב שמן תרמי. לוחמי האש ביצעו פעולות להורדת הטמפרטורה בעזרת מטפי אבקה יבשה, פעולה אשר נמשכה מספר שעות. על פי הערכת המצב של הכוחות במקום, הדרך הטובה והיעילה להביא לכיבוי היתה לתת לחומר להתכלות. לאחר יצוב המצב ובהתיעצות עם אנשי המפעל, שוחרר החום הכלוא דרך הארובות והארוע הגיע אל סיומו, ללא נפגעים".

קירור התנור במפעל אלקון. צילום דוברות מחוז חוף

כתוצאה מהבעירה נפלטו לאוויר חומרים רעילים העלולים לסכן את בריאות התושבים, באזור המוקף ממילא בחומרים הנפלטים מבתי הזיקוק באזור. הריכוז הגדול ביותר של התעשייה הפטרוכימית בישראל נמצא במפרץ חיפה. המרכז של התעשייה הפטרוכיית הוא בתי הזיקוק לנפט.

לפי ארגון מגמה ירוקה, בימים אלה מקודמות מספר תכניות ענק להרחבת התעשייה הפטרוכימית והגברת הזיהום במפרץ חיפה: הרחבת בתי הזיקוק פי 3.3, הקמת נמל חדש, שיגביר משמעותית את הזיהום, התקנת מכלים עם קונדנסייט – חומר שידוע כמסרטן ורעיל.

ההרחבה המתוכננת מיועדת לצורכי יצוא בלבד מאחר ובתי הזיקוק אמרו שהם מסוגלים לספק את כל הצרכים של ישראל בנפט. כיום 30% מתפוקת מפעלי בז"ן מיועדת לייצוא, כאשר עם ההתרחבות המתוכננת תגדל התפוקה ל-70%.

ב- 20 בנובמבר יתקיים דיון מכריע במועצה הארצית לתכנון ובניה בנוגע לערר שהגישה "מגמה ירוקה", יחד עם קואליציית ארגוני הסביבה, על החלטת הועדה המחוזית בנושא הרחבת בז"ן פי שלוש.

גלית גפן, מובילת המאבק וראש תא "מגמה ירוקה" באזור חיפה: "השריפה היום, יחד עם ארבע השריפות האחרונות באזור עוטף בז"ן ממחישה לכולנו את הדחיפות לטפל במחדל שהעניק לחיפה את התואר "העיר עם שיעור חולי הסרטן הגבוה בישראל" (עפ"י דו"ח האגודה למלחמה בסרטן).

מור גלבוע, מנכ"ל "מגמה ירוקה": "שרי הממשלה חזרו מפגרה ארוכה, זה הזמן לקחת אחריות על מחדלי המפרץ ובריאותם של 500,000 תושבים ולהגיב לממצאי ועדת הבדיקה לענייני התרחבות בז"ן לקראת ההכרעה ב-20 בנובמבר".

תגובת איגוד ערים להגנת הסביבה באזור מפרץ חיפה: "כונן איגוד ערים להגנת הסביבה אזור מפרץ חיפה הגיע למקום השריפה. המתקן בו אירעה השריפה הושבת באופן יזום על ידי המפעל והשריפה כובתה תוך זמן קצר. האירוע טופל על ידי שירותי כבאות והצלה ללא צורך בהתערבות כונן חומ"ס של איגוד ערים. צוות איכות אוויר של האיגוד בדק את הנתונים בתחנות הניטור הסמוכות ומאשר כי מדובר בשריפה מקומית ללא השפעה על איכות האוויר באזור".