תושבי אזור מפרץ חיפה דורשים: מנצחים את הסרטן, סוגרים את בזן

לפני כמה שנים, כשהתחלנו את המאבק נגד הרחבת בתי הזיקוק, הסתכלו עלינו כחולמים. אבל דרך שנים של מאבק עיקש השגנו הרבה מאד הישגים, ובראשם – בלימת הרחבת בזן פי 3.

ההפגנה אתמול (4/2/19), שהתקיימה במסגרת היום הבינלאומי למודעות מחלת הסרטן, היא התחלה של עידן חדש –  עידן שבו אנשים מאמינים שאפשר לא רק למנוע את ההרחבה, אלא גם ממש למגר את התחלואה העודפת בחיפה ולסגור את בתי הזיקוק.

להצטרפות לקריאה חיתמו על העצומה "אוהבים את חיפה – סוגרים את בזן"

בין הדוברים הרבים בהפגנה, ריגש אותנו במיוחד אמיר סוסאן, פקח בעיריית חיפה, שסיפר את סיפורה של לינוי, בתו, שחלתה בלוקמיה בעקבות זיהום האוויר מהמפעלים. בימים אלה מנהלת המשפחה תביעה נגד מדינת ישראל, שלא קיימה את חובתה להגן על לינוי מפני הזיהום.

ראש עיריית נשר, רועי לוי, התגאה בהגעתם של 7 מתוך 13 חברי מועצת העיר להפגנה, ואמר: "זה כל כך כואב שאנחנו צריכים לגדל את הילדים שלנו בתוך מקום, כשאנחנו יודעים בוודאות שאנחנו מעלים את הסיכוי שלהם לחלות בסרטן […] לאחר שהודעתי שאני מתכוון להגיע להפגנה קיבלתי טלפונים מכמעט כל ראשי הערים באזור והם ביקשו ממני 'רועי תייצג אותנו, תגיד לאנשים שאנחנו יחד איתם ושאנחנו מתכוונים להילחם במפעלים'".

ד"ר עבד אגבריה, מנהל המחלקה האונקולוגית בבית החולים בני ציון בחיפה, אמר: "שלא יספרו לכם סיפורים, יש קשר ישיר בין זיהום למחלת הסרטן. זה שאין מחקרים על כך כאן, במפרץ חיפה, זה משום שלא רוצים שיהיו מחקרים"

ביום שני הקרוב (11/2) אנחנו ממשיכים את המאבק ועולים לבג"צ כדי לעצור את בזן. הצטרפו אלינו -> https://goo.gl/Hsh3zs

אנו מודים לכל שאר הדוברים שהגיעו אמש והתייצבו עמנו למען בריאותם וחייהם של מאות אלפי תושבי האזור: חברת הכנסת יעל כהן פארן, ראש מועצת זבולון עמוס נצר, יו"ר איגוד ערים הנכנסת שרית גולן וגדי וילצ'רסקי

כמו כן אנו מודים לקואליציית הארגונים שמובילים יחד איתנו כבר שנים רבות את המאבק, אשר עזרו לנו גם להרים ערב מעורר השראה זה:

  • הקואליציה לבריאות הציבור מורכבת מכל הארגונים הסביבתיים בחיפה
  • סביבתית – מוקד פניות ציבור בקשר למפגעי סביבה וזיהום,
  • מרכז החקר הסביבתי – שאמונים על מחקר עיבוד וניתוח נתוני הזיהום והתחלואה במפרץ חיפה
  • מנקים את מפרץ חיפה – קהילה פעילה של תושבי האזור.