תושבי הצפון הפגינו בי-ם: עצרו את הזיהום בחיפה | nrg

יאיר קראוס | 10/5/2015

עשרות פעילים סביבתיים בהם חולי סרטן הפגינו מול דיוני הוועדה הארצית לתכנון ולבנייה כדי למנוע הקמת תעשיות מזהמות במפרץ חיפה. "מדובר בפשע חמור שנעשה נגד קרוב למיליון אזרחים שחיים כבני ערובה"

לכתבה המקורית >>

נמשכת המלחמה על איכות החיים:­עשרות תושבי חיפה ופעילים סביבתיים, בהם חולי סרטן ובני משפחותיהם הפגינו הבוקר (יום א') בירושלים מול דיוני הוועדה הארצית לתכנון ובנייה. מדובר בדיון השלישי של הוועדה בעררים שהגישו נגד הכוונה להוציא לפועל את תוכנית "קרקעות הצפון" שבסיסה להקים מתחם חדש של תעשיות מזהמות במפרץ חיפה.

כחודש לאחר הפרסום על נתוני זיהום האוויר הגבוהים במפרץ חיפה והישנות מקרים של סרטן ומוות בקרב ילדים ומבוגרים בעיר ממשיכים הפעילים את מאבקם בדרישה לעצור את הזיהום באיזור חיפה והקריות. במשך שעה ארוכה עמדו עשרות הפעילים מול דיון הוועדה באכסניית בית וגן בירושלים ומחו על כך שלא ניתנת להם האפשרות להכנס לדיון הפתוח ולטענתם הוא מתנהל במחשכים בניסיון למנוע מהם לשמוע את פרטיו.

צילום: מרים צחי

הפגנה בירושלים, הבוקר צילום: מרים צחי
צילום: מרים צחי

הפגנה בירושלים נגד קרקעות הצפון, הבוקר צילום: מרים צחי

חנה קופרמן ממובילות ההתנגדות לתוכנית "קרקעות הצפון" ויו"ר הפורום הישראלי לשמירה על החופים ניסתה להיכנס לדיון לאחר שהיא הוזמנה לשאת בו דברים אך הוכנסה לבסוף רק לאחר שעה וחצי מתחילתו. "לא נותנים לי להכנס. שוטר עצר אותי בכוח. ביקשתי מהם לקרוא לעורכת הדין שתאשר אבל הם לא נותנים לי. זה כמו בארגנטינה הם פוחדים מהמידע שיש לי", טענה קופרמן.

תוך שהיא מנסה להיכנס לדיון ולעקוף את המאבטחים שמנעו את כניסתה צעקה קופרמן: "לא נתנו לי להיות בדיון בזמן שיונה יהב ראש עיריית חיפה מדבר כדי שלא אשמע את השקרים שלו". במקביל, ברחבת הכניסה למתחם האכסנייה עמדו הפעילים וקראו במגפונים בין השאר: "התושבים רוצים לחיות", "רוצים לנשום אוויר נקי" ו"יונה יהב אל תמכור אותנו".

"הם בלחץ היסטרי ולא נותנים לציבור להכנס לוועדה ציבורית. אפילו בוועדה הקודמת של 'קרקעות הצפון' אפשרו לתושבים ולציבור להכנס ועכשיו הם התהפכו לגמרי ולא נותנים לכולם להכנס אבל אנחנו נכנס פנימה כי מה שהם עושים לא חוקי, אמר ל-nrg אלי בריף ממגמה ירוקה תל חי.

בריף תקף כי מדובר במעשה שאינו דמוקרטי. "יש פה מעגלי אבטחה כמו שטחי איי ובי וסי וזה לא דמוקרטי ואנחנו נכנס על אפם ועל חמתם. אנחנו דורשים שיתנגדו לקרקעות הצפון, להרחבת המפעלים ולנמל הדלקים. אסור לאכול את הספין שלהם".

שי, אחד מהמפגינים, תושב ירושלים שהוריו גרים בקריות זעק במגפון לעזרת התושבים בשכונה הירושלמית בבית וגן כי יתערבו ויקחו חלק בהפגנה למען אמו שחולה בסרטן ונאלצת לנסוע בכל שבוע להקרנות ולהתמודד עם מציאות חיים נוראה. "מספרים לכם שאין סרטן בחיפה. אני תושב ירושלים וחי כאן חמש שנים ואתם צריכים לדעת תושבי בית וגן ואסור להסתיר. אמא שלי תצא מזה ואותנו לא יהרגו. לא ניתן לזה להמשיך" קרא שי במגפון.

הפעילים החברתיים הנלחמים בתוכניות הפטרו-כימיות מבטיחים כי ההפגנה היום היא לא המילה האחרונה בדרישה שלהם להחזיר את האוויר הנקי למפרץ. "הלב שלי עם שי הבחור שסיפר על אמא שלו מהקריות שחולה בסרטן. אנחנו עושים עוד ועוד הפגנות ולאט לאט מכירים יותר סיפורים וזה שובר לי את הלב. אנשים מתחילים לספר לנו על הקרובים שלהם שנפטרו מסרטן או מתמודדים עם המחלה וזה שובר אותי", תארה מיכל שוקרון.

לדברי ליאורה אמיתי, מנהלת עמותת: "אזרחים למען הסביבה" הישיבה הזו אמורה להכריע בשאלה האם יוקם עוד איזור תעשייה במתחם 'קרקעות הצפון' שנמצא ממזרח לבתי הזיקוק וכרגע יש בו שדה חקלאי. "זו שאלה קריטית וזו חלק ממגמה כללית של המדינה באמצעות כמה וכמה תוכניות שהתכלית שלה היא להגדיל באופן משמעותי את היקפי הייצור, האחסון והשינוע של דלקים וחומרים מסוכנים במפרץ. נגד המגמה הזאת מתחוללת כרגע הסערה של הפעילים והתושבים ואנחנו מאוד מקווים שהערר שלנו יתקבל ובכלל אנחנו קוראים לראש הממשלה בנימין נתניהו להתערב בנושאים האלו ולפעול להקמת מטה מיוחד במשרדו שיפעל לתכנן תכנון אחר לחלוטין למפרץ חיפה".

אל מול פרסומים חוזרים ונשנים על תמונת המצב המדאיגה בחיפה מוסיף מור גלבוע, מנכ"ל מגמה ירוקה כי "זה הזמן לנקוט בהתערבות דרמטית במשבר הזיהום והתחלואה במפרץ חיפה. למאות אלפי תושבי האזור אין זמן לחכות עד שמקבלי ההחלטות במדינה יתעוררו. כשהממשלה מקצצת בתקציב של חוק אויר נקי היא גוזרת את דינם של התושבים לחלות ולמות. כשהמשרד להגנת הסביבה אינו מכריז על אזור חיפה כאזור מוכה זיהום אויר ואינו פועל יחד עם משרד הבריאות ויונה יהב, ראש העיר, לעצור את התרחבות התעשייה המזהמת במפרץ הם מבצעים פשע חמור נגד קרוב לאותם מיליון אזרחים שחיים כבני ערובה של המצב הבלתי נסבל הזה".

לאישורה של המועצה הארצית לתכנון ובניה מונחות כעת שתי תכניות מסוכנות שמאיימות להרחיב עוד יותר את התעשייה המזהמת במפרץ: תוכנית "קרקעות הצפון" והתכנית להרחבת והסדרת התב"ע בבתי זיקוק לצד הקמת נמל דלקים חדש.

צילום: מרים צחי

הפגנה בירושלים נגד קרקעות הצפון, הבוקר צילום: מרים צחי