תושבי ערד נגד הכרייה: "החיים שלנו על הכף" | Ynet

 

אילנה קוריאל | 2.12.14 | ynet

לכתבה המקורית: www.mat.co.il/8en

מאות תושבי ערד הפגינו הבוקר (ג') בירושלים, במחאה על התכנית לכריית פוספט בשדה בריר, מרחק כ-4 ק"מ בלבד מהעיר. ההפגנה התקיימה בזמן דיון בוועדה הארצית לתכנון בנושא מדיניות כרייה וחציבה של מינרלים תעשייתיים בהקשר לתכנית הכרייה של חברת רותם אמפרט, חברה בת של קבוצת כימיקלים לישראל (כיל) שבבעלות האחים עופר. הדיון הסתיים ללא החלטות בנושא.

"משרדי הממשלה התגייסו לשרת את ההון על חשבון הבריאות והחיים שלנו", אמרה הבוקר ד"ר שרית עוקד, יו"ר עמותת "רוצים לחיות בלי מכרות" בדיון. "אנחנו מאמינים שזה לא מקרי, שלמרות שמשרד האנרגיה יודע על מרבצי הפוספט האחרים כבר 30 שנה, הוא לא טרח עד היום לבדוק את ההיתכנות של כרייתם. גם משרד הכלכלה לא עשה את הבדיקות הכלכליות הנדרשות, ובמקום לבצע את תפקידו תקף את משרד הבריאות וניסה לערער את האמינות שלו".

"החיים שלנו על הכף, ולכן כל החלטה שמאשרת את המסמך הינה החלטה חסרת אחריות שתגרום להרג חפים מפשע ונובעת מלחצים של הון על מקבלי ההחלטות", הוסיפה.

בדיון השתתפו גם תושבי העיר ערד. "אני מרגיש ששימנו את המערכת", אמר דוד לוי, תושב העיר. "אנחנו בעלי תושייה, אבל מודעים לכך שיש לחצי הון שלטון להקמת המכרה".