תרחיש האימים של הצפון: חיזבאללה פוגע במיכלי האמוניה | NRG

יאיר קראוס | 1/4/2015

תרחיש האימים של הצפון: חיזבאללה פוגע במיכלי האמוניה

"פצצה גרעינית של ממש": בעקבות פרסום הערכות המלחמה של צה"ל, חוששים תושבי מפרץ חיפה שחיזבאללה ינסה לפגוע במיכלי האמוניה. לטענתם, ההשלכות עלולות להיות חמורות: "במצב של רוחות חזקות חצי מהמדינה עלולה להיפגע"

לכתבה המקורית

חיים בצל הסכנה: בעקבות פרסום הערכת המלחמה של צה"ל בנוגע לעימות הבא בצפון, חוששים תושבי חיפה מפגיעה קטלנית במיכלי האמוניה המאחסנים יותר מ-15 אלף טון גז שתוביל למותם של עשרות אלפי תושבים.

אתמול פורסם תרחיש ייחוס חדש למלחמה בצפון – הראשון שהופק על ידי צה"ל מאז שנת 2007. לפי הערכות, במסגרת העימות הבא בחזית הצפון עשויה ישראל לספוג ירי של אלפי טילים מידי יום – חלק גדול מהם מבוססים על מערכת ההנחייה GPS, המקנה יכולת דיוק גבוהה בפגיעה במטרות. תמונת המצב הקודרת, הצופה שהעימות הבא יהיה קשה יותר ממלחמת לבנון השניה  העוברו לידי ראשי הערים בצפון.

צילום: מקס ילינסון

"בחיים לא היו עושים דברים כאלה בירושלים או בתל אביב". מכל האמוניה בחיפה צילום: מקס ילינסון
צילום: איי.אף.פי

ישראל תספוג עשרות אלפי טילים. לוחמי חיזבאללה במצעד צילום: איי.אף.פי

בשביל תושבי נפת חיפה והאזור לא מדובר במידע חדש. מזה שנים הם מנהלים מאבקים נגד התעשיות הכימיות המזהמות והמסוכנות במפרץ חיפה ובאזורי התעשייה הסמוכים בצפון. במוקד דרישותיהם – פינוי מיכלי האמוניה באופן מיידי, כדי למנוע סכנת חיים בשעת מלחמה לעשרות אם לא מאות אלפי אנשים.

"התחושות הן מאוד קשות. מזניחים 800 אלף איש שנמצאים בטווח פגיעה, ובמקום להזיז את זה מוסיפים עוד תשתיות ועוד חומרים נפיצים וזה הזוי. בחיים לא היו עושים דברים כאלה בירושלים או בתל אביב. כנראה דמם של תושבי חיפה זול יותר" אמרה ל-nrg אלה נווה, אפדימיולוגית סביבתית ומנהלת קבוצת הפייסבוק "אמהות ואבות מצילים את חיפה והקריות" בה חברים למעלה מ-3,000 מתושבי האזור.

"מדובר על מאות אלפי בתי אב שהחיים שלהם יפגעו"

בשבועות האחרונים היא וארגונים נוספים, כמו "מגמה ירוקה", מנהלים במקביל מאבק נגד הכוונה להרחיב את שטח המפעלים ושטחי האחסנה של חומרים מסוכנים. "לבתי הזיקוק יש תכניות הרחבה, וזה בנוסף לערר שהגשנו נגד תכנית 'קרקעות הצפון' המתירה להוסיף מתחמים של גפ"מ (גז פחמימי מעובה – א.ק.) ודלקים נפיצים.

זו פצצה גרעינית של ממש", מסבירה נווה. "אם זה עולה באש בגלל 1,500 טילים שנורים ביום ומכוונים ב-GPS לעבר המכלים. עוד לא נוצר הבטון שימנע את הפגיעה. במקום לפנות את המיכל הקיים, מוסיפים עוד מיכלים". לדבריה, התרחישים שפורסמו ביממה האחרונה מהווים איומים קונקרטיים שיש להתייחס ולהיערך אליהם בהתאם: "אין שאלה האם הם יקרו, אלא מה יקרה כשהם יקרו ומה יהיה היקף הנזק במתחם", הוסיפה.

צילום: ראובן קסטרו

"כישלון של המשרד לאיכות הסביבה". בתי הזיקוק במפרץ חיפה צילום: ראובן קסטרו

תכנית "קרקעות הצפון" מתוכננת להתפרס על מתחם בשטח של 1,100 דונם שבו יוצבו 45 מיכלי דלק ענקיים ותזקיקי נפט, כשלצידם כ-20,000 טון גפ"ם. בנוסף, טוענים פעילי הסביבה, מתוכננים לקום מפעלים פטרוכימים חדשים לזיקוק הדלקים, שיהוו פצצה מתקתקת לאור איום הטילים של חיזבאללה.

כיום, במרכזו של מפרץ חיפה עומד מיכל אמוניה ענקי ובו 14 אלף טון מהגז הקטלני המשמש לתעשיות קירור ולצרכים נוספים. בכל חודש מגיעה ספינת אמוניה למפרץ ומזרימה למפעל כ-10 אלף טון גז.

מי שנדרשה לסוגיה מספר פעמים, ואף קיימה מספר ישיבות דחופות בנושא, היא חברת הכנסת מירי רגב, יו"ר ועדת הפנים דאז: "צריך לקדם כמה שיותר מהר את העברת מיכל האמוניה לאזור אחר שאין בקרבתו אוכלוסיה כל כך גדולה", אמרה. לדבריה, הנושא שנדון בעבר רבות הוא חלק מ"כישלון של המשרד לאיכות הסביבה, שלא הצליח לטפל בזה ולהעביר את מיכל האמוניה לאיזור אחר מדולל אוכלוסיה בדרום".

באותה נשימה מבקשת ח"כ רגב להבהיר כי על אף הפרסומים המדאיגים על יכולות החיזבאללה, בישראל יודעים לתת מענה לאיומים: "מדובר בתרחישים שיש לנו יכולת לטפל בהם. זה לא סוד שחיזבאללה מתחמש בסיוע של סוריה ואיראן. ידענו שההסכמים הם נוראים, ושצה"ל לא יכול להגן ולעצור העברת אמצעי לחימה מסוריה ללבנון".

נעמה שריד, מ"מגמה ירוקה", הוסיפה: "אנחנו מבחינתנו לא יודעים עד כמה המיכלים באמת יכולים לעמוד בפגיעה חיצונית של טילים. אנו חוששים שאם בניינים שלמים לא עומדים בזה אז גם המיכלים לא. מדובר באינספור אנשים במאות אלפי בתי אב שהחיים שלהם יפגעו, בין אם זה במוות ישיר ואם זה פגיעה בבני משפחה. לא מדובר רק על אזור המפרץ, במצב של רוחות חזקות חצי מהמדינה עלולה להיפגע".

"זה לא סוד שהמרחב הצפוני יותר מסוכן"

אתמול פורסם כי לראשונה מאז שנת 2007 גיבש צה"ל תרחיש ייחוס חדש למלחמה בצפון. בשבועות האחרונים עודכנה הערכת המלחמה הישראלית, משום שבמערכת הביטחון יודעים כי העימות הבא מול חיזבאללה בלבנון או אפילו מול חמאס בעזה עתיד להיות חריף וקשה הרבה יותר לעורף, מאשר המערכות האחרונות בלבנון בקיץ 2006 ובעזה בקיץ שעבר.

צילום: AFP

"היום קיימת יכולת לירי טילים לכל שטחי הארץ". כיפת ברזל צילום: AFP

"היום קיימת יכולת לירי טילים לכל שטחי הארץ – מדן ועד אילת, וזה לא סוד שהמרחב הצפוני יותר מסוכן ובהתאם לכך הפריסה שלנו תהיה רחבה יותר. אם אתם שואלים אותי, החזית האזרחית היא לא משנית או שנייה היא החזית העיקרית", אמר מקור בכיר בצה"ל.

תרחיש הייחוס החדש אותו גיבשו בפיקוד העורף, נקבע על בסיס הערכת מצב של אגף התכנון בצה"ל ובו השלכות הלחימה על המרחב האזרחי, כוונות, יכולות, ומטרות האויב. מנגד מתוארות תוכנית הפעולה של צה"ל. בסיכומו של בניית תרחיש היייחוס, יועבר חלקו שאינו מסווג ל-257 ראשי רשויות. בתדרוך שיעבירו נציגי צבא יקבלו ברשויות הערכות על סדרי גודל של נפילות ומה הנזק המוערך, כולל הערכה על היקף המפונים והנפגעים בהם יידרשו לטפל במהלך הלחימה.

"קרו שינויים בקרב יריבנו וזה לא סוד שיש בניין כוח והתעצמות, ואנחנו לא שוקטים על השמרים אלא שוקדים", אמר המקור הבכיר.  לדבריו, מטרת התוכנית היא לשפר את היערכות החזית האזרחית למלחמה, כאשר על פי הערכות ישוגרו מאות רבות עד אלפים בודדים של רקטות בירי נרחב לעבר מטרות צבאיות ואזרחיות, כאשר חיזבאללה יכול לבצע ירי מדויק שעשוי להוביל גם לפגיעה נרחבת באזרחים.

עד עתה לא התקבלה תגובה מהמשרד להגנת הסביבה.