10,000 התנגדויות נגד תוכנית הבנייה במצפה נפתוח | כלכליסט

אביב גוטר | 01.05.16

מגמה ירוקה, החברה להגנת הטבע וקק"ל טוענים כי בשלב זה אין שום צורך בבנייה במקום משום שבירושלים יש עתודות לבניית 60 אלף יחידות דיור לפחות

לכתבה בכלכליסט >>

10,000 התנגדויות הוגשו היום (א') על ידי פעילי מגמה ירוקה, החברה להגנת הטבע וקק"ל לוותמ"ל (הוועדה לקידום מתחמים מועדפים לדיור) נגד התוכנית לבניית 1,400 יחידות דיור במצפה נפתוח. מדובר באזור מיוער מדרום לשכונת רמות בירושלים ומהווה בית לבעלי חיים וצמחים ייחודיים.

המתנגדים טוענים כי בשלב זה אין שום צורך בבנייה במקום משום שלפי דו"ח של מתכנן הערים אורי בר-ששת, ישנן עתודות לבניית 60 אלף יחידות דיור לפחות ברחבי ירושלים.

 

בנוסף נטען כי הותמ"ל, שהוקמה לעקוף את ועדות התכנון הרגילות, פוגעת בשטחים ירוקים באזור הנחשב לפנינת טבע ייחודית הידועה בעדרי הצבאים המשוטטים בה.

 

במקביל לתוכניות הבנייה בותמ"ל, מקודמת גם תוכנית לפארק טבע עירוני במקום, דרך ועדות התכנון הרגילות. לתוכנית הפארק שותפה גם עיריית ירושלים, שמתנגדת בתוקף להרס המקום.

מצפה נפתוח
מצפה נפתוח צילום: אלכס גייפמן

 

בנובמבר 2015 הגישה עיריית ירושלים עתירה מנהלית נגד הכוונה להפקיד בוותמ"ל את התוכנית הזאת. העירייה מתנגדת לניסיונות להרחיב את גבולותיה גם בשל חשש מהגירה ממרכז העיר לשכונות החדשות, ובנוסף היא טוענת שהתוכנית תחמיר את עומסי התנועה באזור ותגרור אחריה הקמת תשתיות חדשות ויקרות.

 

אורי נחמני, מארגנת קהילתית במגמה ירוקה: "הציבור משמיע את קולו ומבקש שלא לבנות במצפה נפתוח. הסיבות מגוונות. מצד אחד זהו מקום עם חשיבות אקולוגית ממעלה ראשונה. מצד שני, הבנייה המתוכננת איננה תורמת לפתרון משבר הדיור, שכן הבנייה היא בנייה לעשירים בלבד, ולא תעזור לצעירים כמוני. הותמ"ל צריכה להפסיק לבנות במקומות שצריכים להיות שמורות טבע, ולהתחיל לחזק את העיר מבפנים, עם התחדשות עירונית".